Krótka wycieczka po Lazurowym Wybrzeżu - co warto zobaczyć? - issue27.pl
 • PODRÓŻE  • Krótka wycieczka po Lazurowym Wybrzeżu – co warto zobaczyć?

Krótka wycieczka po Lazurowym Wybrzeżu – co warto zobaczyć?

Wizja wakacji w Polsce, jak i zagranicznych podróży jeszcze chyba nigdy nie była tak wyjątkowa i wyczekiwana jak teraz. Po okresie lockdownu, krótkiej izolacji, dzięki otwarciu granic oraz zniesieniu części obostrzeń, wycieczki są możliwe. Oczywiście należy pamiętać o podstawowych restrykcjach i zasadach bezpieczeństwa, które nadal obowiązują.

W tym artykule znajdziecie rekomendacje kilku miast, które warto odwiedzić podróżując po Lazurowym Wybrzeżu. Jednak zacznę od kilku słów wstępu o samej okolicy, znanej jest również pod nazwą Riwiera Francuska. Jest to odcinek Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji rozciągający się od miejscowości Cassis, nieopodal Marsylii aż do włoskiej granicy. Cote d’Azur jest największym ośrodkiem turystycznym we Francji, a przez to jest również bardzo różnorodna, dzięki czemu znajdziemy tam masę wspaniałych atrakcji. 

Zaczynajmy więc krótką wycieczkę po Riwierze Francuskiej. 

Nicea

Jest to największe miasto na Lazurowym Wybrzeżu i jednocześnie drugą najchętniej odwiedzaną przez turystów miejscowością we Francji, zaraz po Paryżu. Miasto znajduje się pomiędzy stromymi, zielonymi wzgórzami, a urokliwą Zatoką Aniołów. Nicea jest tętniącą życiem miejską dżunglą, w której znajdziemy wspaniałą architekturę, masę zieleni, wiele ciekawych muzeów oraz innych atrakcji. 

Będąc w Nicei, koniecznie musisz wybrać się na wieczorny spacer wzdłuż Promenady Anglików. Osobom, które nie lubią gwaru i tłumów, polecam odwiedzić tę miejscowość od maja do października, gdy turystów jest dużo mniej niż w okresie wakacyjnym. 

Cannes 

Jest jednym z miast, które swoja sławę zwdzięcza międzynarodowym festiwalom filmowym. Na czas pokazu, Cannes to zupełnie inne miasto. Po promenadzie przechadzają się gwiazdy, znani aktorzy i aktorki, a wokół nich tłumy turystów, którym udziela się atmosfera tego wyjątkowego, filmowego przedsięwzięcia. Poza festiwalem, Pałac Filmowy bez słynnego, czerwonego dywanu wygląda na jeszcze bardziej oderwany od architektury tego  francuskiego miasta. Przechadzając się po Starym Mieście, warto udać się do Muzeum de la Castre, które swojego czasu było własnością mnichów. Miłośnicy kina mogą spacerować wzdłuż słynnej Alei Gwiazd tuż przy Pałacu Filmowym, a sympatycy słońca i opalania się mogą miło spędzić czas na ogromnej, piaszczystej plaży. 

Antibes 

Podróżując do Cannes warto po drodze zatrzymać się w tym urokliwym miasteczku. Dojedziecie tam pociągiem z Nicei, a podróż nie zajmie Wam więcej niż 20 minut. Antibes ma wyjątkowy charakter, a życie tu płynie jakby wolniej w porównaniu z innymi ośrodkami Riwiery. Plątanina małych, klimatycznych uliczek, w której naprawdę opłaca się zagubić, aby zobaczyć jeszcze więcej urokliwych zaułków tego miasta. Warto również odwiedzić Chateau Grimaldi, gdzie przez 6 miesięcy mieszkał Pablo Picasso. Teraz w zamku znajduje się muzeum, gdzie możesz zobaczyć imponującą kolekcję obrazów, nie tylko Picassa, ale także innych artystów, którzy byli związani z Antibes. Francuskie miasteczko słynie również z Przystani Miliarderów, która jest największą przystanią jachtową na świecie. Zobaczysz tu najdroższe i największe jachty oraz łodzie motorowe, które robią naprawdę  imponujące wrażenie. 

Cassis 

Miasto, które zwane jest Małym Saint-Tropez, ponieważ w tym miejscu łączą się góry oraz morze. Nie ma tu za wiele zabytków, ale urok i klimat miasta przyciągają co rok wielu turystów. Największą atrakcją tej okolicy, z której koniecznie trzeba skorzystać są tak zwane śródziemnomorskie fiordy. Calanques to odcinek Morza Śródziemnego znajdujący się pomiędzy Cassis, a Marsylią. Wapienne zbocza, które w pewnych miejscach osiągają nawet 250 metrów wysokości się idealnym miejscem dla wielbicieli wspinaczki, a w niektórych zatoczkach ukryte są małe plaże, które będą w sam raz dla osób, które nie przepadają za miejskimi, gwarnymi plażami. 

Mentona

Miasto znajdujące się nieopodal włoskiej granicy, które podzielone jest na dwie części: nową, jak i starą, która jest bardziej interesująca. Mentona poprzez swoją ścisłą zabudowę bardziej kojarzy się z włoskimi miejscowościami niż z Francuską Riwierą. Znajduje się tu również jedna z najładniejszych plaż Lazurowego Wybrzeża. Miasto jest głównie znane  z uprawy cytryn, a każdego roku w lutym odbywa się tutaj trwający aż trzy tygodnie Festiwal Cytryny, podczas którego odbywają się liczne parady. Gwarantuję, że właśnie w tym miejscu spróbujecie najlepszego limoncello na świecie 😉 

Saint Tropez

Na sam koniec kurort zwany perłą Lazurowego Wybrzeża. Miejsce znane za sprawą filmu „I Bóg stworzył kobietę” z Brigitte Bardot. To urokliwe miasteczko tworzone jest przez kolorowe kamienice i wąskie, średniowieczne uliczki. Znajduje się tutaj również malowniczy port, który latem zamienia się w dużą bazę turystyczną dla łodzi i jachtów. Saint Tropez posiada szeroki wachlarz atrakcji dla fanatyków sportów wodnych.

_____________________