Przyglądając się i zachwycając aktualnie trwającymi pokazami haute couture, czyli wysokiego i artystycznego krawiectwa, wróćmy pamięcią do pokazów ready-to-wear. Te, jako moda użytkowa, prezentowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wyznaczają kierunek dla całego przemysłu mody. Wypatrując końca zimy oraz dłuższych i cieplejszych dni, proponujemy przegląd trendów czekających na nas w najbliższych miesiącach.
Długość mini
Trend z końca lat 50., zrodzony z gwaru wielkomiejskich ulic świętuje kolejny wielki powrót na wybiegi. Mini spódniczki powszechnie noszone w większości londyńskich dzielnic, na pokazy i do szerzącej się masowej popkultury wyniosła dopiero projektantka Mary Quant. Powyższe wydarzenie należy traktować jako pierwsze spotkanie streetstyle’u i przemysłu mody, które od tego czasu stały się uzależnione od siebie. Trend stał się odpowiedzią na zachodzące zmiany obyczajowe i pragnienie liberalizacji społeczeństwa.
Początkowo wzbudzający ogrom kontrowersji, dziś pełni rolę pełnoprawnego elementu mody, po który projektanci sięgają w wybranych sezonach. W roku 2022 Miu Miu, Chanel i Versace proponują długość mini zarówno w przypadku spódnic jak i shortów.
Winylowe wykończenia
Od zeszłego roku, obserwujemy wyraźny wzrost zastosowań sztucznej skóry na wybiegach. W tym roku Versace zamiast nowych fasonów lub kolorów proponuje tkaniny o winylowym wykończeniu. Mocno odbijająca światło i głęboka czerń winyli, sprawia że skórzane wykończenia wydają się matowe i mało futurystyczne. Winylowe marynarki i sukienki Versace szyte są na miarę ekstrawagancji i charyzmy.
Wycięcia czyli cut out trend
Mocne wycięcia pojawiły się na wybiegach już w 2020 roku – podkreślając sylwetkę i eksponując ciało. W roku 2022 założenia pozostają niezmienne i projektanci stawiając na proste kroje, definiują je przy pomocy nieregularnych wycięć. Stella McCartney na wybiegu prezentowała asymetryczne kształty na prostych krojach topów o jednolitym kolorze. Natomiast dom mody Burberry prostotę krojów podkreślił regularnymi wycięciami harmonijnie podkreślającymi sylwetki.
Niski stan
Trend mający pozostać na zawsze w przełomie lat 90. i nowego milenium, ponownie powraca. Kult wysokiego stanu trwał stosunkowo długo aby świat mody poprosił o zmiany. Z zaświatów mody niski stan był przywoływany przez poszczególne celebrytki i Instagram – w ostatnim czasie wyjątkowo skutecznie. Jednak, dla tych którzy nadal nie wierzą i nie chcą przyjąć zachodzących zmian, projektanci na pokazach oficjalnie, jednogłośnie ogłaszają potwierdzenie wielkiego powrotu. Trend w latach 90. wykreowany przez Alexandra McQueena, na nowo interpretują dzisiaj domy mody z wyraźną dominacją w tym temacie Versace i Miu Miu.
Pióra, pióra, pióra
Pierzaste topy, wykończenia mankietów lub nogawek, widoczne na Instagramie to jedynie luźne nawiązania do propozycji z wybiegów Fendi, Valentino i Christiana Cowana. Pióra królujące w latach 20. jako elegancki dodatek na długo porzucono i przypisano im rolę kostiumowego dodatku. Projektanci w roku 2022 nadają im zupełnie nowy charakter tworząc niekonwencjonalną grę barw, fasonów i nowych sylwetek.
Kolorowe rajstopy
Dom mody Versace udowodnił, że nie hołduje jedynie ekstrawagancji i nowoczesności lecz szanuje i odwołuje się do dziedzictwa mody. Pokaz wiosna-lato 2022 był połączeniem dekad i obowiązujących w nich trendów z potrzebami klientów XXI wieku. Do wspomnianego wcześniej niskiego stanu lat 90. i długości mini lat 50. na pokazie dołączyły kolorowe rajstopy przywołujące na myśl lata 60. i 70. wszechstronnie królującej Twiggy. Intensywne kolory i jednolita faktura rajstop są przeciwieństwem prezentowanych w ostatnim czasie modelów z wyszywanymi monogramami domów mody i stanowią ich wyraźne zaprzeczenie.
______________
Autorka: Marta Brodzińska