Site icon issue27.pl

Warsaw Gallery Weekend – kolejna edycja

materiał reklamowy 

 

Największe święto sztuki współczesnej w Polsce, już po raz 14. otwiera drzwi niezależnych galerii dla szerokiej publiczności. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 26–29 września 2024 roku, a jej uczestnicy będą mieli okazję podziwiać 42 wystawy organizowane przez 35 galerii z Polski oraz 3 z zagranicy. Warsaw Gallery Weekend to wyjątkowa platforma dialogu między osobami artystycznymi i miłośnikami sztuki, a także niepowtarzalna okazja do odkrycia nowych talentów.

Tym, co wyróżnia WGW 2024, jest nie tylko bogaty program wystaw, ale również program towarzyszący, który potrwa aż do końca listopada. W ramach tej rozszerzonej części festiwalu odbędzie się szereg performansów, spotkań z artystami artystkami, koncertów, projekcji filmowych oraz innych wydarzeń kulturalnych, które wzbogacą doświadczenie sztuki współczesnej. Wszystkie wydarzenia, jak co roku, będą dostępne bezpłatnie, co stanowi ważny krok w stronę szerokiego udostępniania kultury dla publiczności.

PROGRAM TOWARZYSZĄCY WGW 2024

W tegorocznym programie towarzyszącym znajdą się wydarzenia, które pozwolą jeszcze głębiej zanurzyć się w świat sztuki współczesnej. Osoby uczestniczące będą mogły wziąć udział w performatywnych oprowadzaniach, koncertach, spotkaniach z twórcami, a także nieformalnych afterparty, które będą sprzyjać swobodnym rozmowom i wymianie myśli.

Najważniejsze wydarzenia programu towarzyszącego:

Czwartek, 26 września

18:00 Oprowadzanie performatywne Daniela Kotowskiego po wystawie Are You That Body? (Krupa x Paradise Lost, Chmielna 10A/20)

19:00 Spotkanie z Jurijem Andruchowyczem i premiera jego książki Leśny inspirowanej obrazami Edwarda Dwurnika (Raster × Fundacja Edwarda Dwurnika, Nałęczowska 25)

20:00 Pierwszy raz w ten sposób, może drugi koncert Milkbaby (Krupa x Paradise Lost, Chmielna 10A/20)

Piątek, 27 września

18:00–20:00 Performatywne spotkanie z Izą Tarasewicz oraz koktajl (Common Arts Foundation x Gunia Nowik Gallery, Sienna 83/802)

18:00 Pokaz filmów krótkometrażowych oraz performans AntiGonny (Krupa x Krytyka Polityczna, Jasna 10/3)

20:00 WGW x Fringe Warszawa afterparty dd, VOLA, Bakblivv, spineless actress (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów 2)

20:30 Kabaret aborcyjny Stories of Rivers Julie Bena (LETO x Club Galeria, Plac Mirowski 1)

22:00 Karaoke party LETO × Club Galeria pl. Mirowski 1

Sobota, 28 września

14:00 Rozmowa Nikity Kadana i Marty Czyż o kondycjach pracy artystycznej na Ukrainie (Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej x Borowik Foundation, ul. Katowicka 7/2)

16:00 Performans Pawła Sakowicza Huk (Gunia Nowik Gallery, Bracka 20A)

17:00 Gdybym była kamieniem, nosiłabym siebie performanece Wiktorii z udziałem Jagny Nawrockiej I Bartosza Jakubowskiego (Krupa Gallery, Studio Bank, Daniełowiczowska 18B)

18:00 Koncert Stefana Węgłowskiego z udziałem Pierre’a Emö i Wojciecha Pusia w ramach wystawy Angeliki Markul Polowanie na miłość (LETO x Ogród Galerii Foksal, Foksal 1)

19:00–20:00 Projekcja filmu Insert Song i rozmowa z Kamilem Dossarem (Wschód x Kino Iluzjon, Ludwika Narbutta 50A)

21:00  Ogłoszenie laureatek/laureatów Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING 

21:00 WGW x Fringe Warszawa After Party (Komuna Warszawa, Emilii Plater 31)

Niedziela, 29 września

12:00 Śniadanie z Joanną Rajkowską (lokal_30, Wilcza 29a/12)

13:00 Rozmowa Jacka Kołodziejskiego z kuratorką dr Wiktorią Michałkiewicz (Instytut Fotografii Fort, Władysława Szpilmana 6 budynek 04)

16:00 Performans Pawła Sakowicza KoszyszkoHuk (Gunia Nowik Gallery, Bracka 20)

18:00 Performans Marty Ziółek Rana (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Pl. Małachowskiego 3)

 

Warsaw Gallery Weekend to nie tylko okazja do zobaczenia najnowszych dzieł sztuki, ale także do uczestnictwa w szerokim programie wydarzeń, które pozwalają na aktywne i kreatywne doświadczenie współczesnej kultury. Program towarzyszący potrwa do końca listopada. Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia jest bezpłatny.

Warsaw Gallery Weekend 2024
26.09-29.09.2024 – program główny
30.09-30.11.2024 – wydarzenia towarzyszące

GALERIE WGW 2024:

W tegorocznym przeglądzie znajdą się takie nazwiska jak Joanna Rajkowska, Zbigniew Libera, Piotr Uklański, Grupa Ładnie, oraz młodsza generacja artystów: Olaf Brzeski, Karol Radziszewski, Iza Tarasewicz, Hanna Krzysztofik. Będzie można również podziwiać prace artystek i artystów z XX wieku, takich jak Magdalena Więcek, Teresa Żarnower, Jerzy Tchórzewski, a także twórców z Austrii, Niemiec, Białorusi, Ukrainy i Japonii.

Koniec z antropocentryzmem

Wizje schyłku panowania ludzkiego na naszej planecie na Warsaw Gallery Weekend pojawią się po raz kolejny. Raz będzie to posthumanistyczny, marionetkowy świat, w którym ukazano więź między ludźmi i aktorami nieludzkimi wspólnie doświadczającymi wojen, okrucieństw i cierpień (Joanna Rajkowska / lokal_30). Innym razem to zwierzęta zyskujące ludzkie cechy i sama artystka przeistaczająca się w mięsną istotę (Aneta Grzeszykowska / Raster). Pojawi się też wizja świata polegająca na prowadzącej do postępującego chaosu integracji ludzi, maszyn i środowiska naturalnego (Iza Tarasewicz / Gunia Nowik Gallery).

Siła opowieści

 Snucie historii, tworzenie odległych baśniowych opowieści to oś narracji wielu wystaw na tegorocznym przeglądzie. Dość wspomnieć o motywach z bajek pojawiających się w przeskalowywanej formie (Anna Barlik / Propaganda), fantastycznych ilustracjach dziewczynki, która fascynowała się bezkręgowcami (Róża Litwa / Monopol) czy stworzeniach w pastelowych kolorach w scenerii niczym z nowożytnych arrasów (Lera Dubitskaya / LETO).

Ciało jako pole dla wieloznaczności

 Współczesne wizerunki ciała w sztuce siłą rzeczy nawiązują dialog z narzucanym przez wieki kanonem oraz normami społecznymi. Są to na przykład ciała kochanków w czerwonych szpilkach pomagające artyście przepracować wspomnienia i wizualizacje jego pragnień (Grzegorz Pieniak / HOS). To też fantazje bazujące na biblijnych i mitycznych motywach, podejmujące temat przemocy wobec kobiet (Fundacja Profile). Artyści i artystki odnoszą się nie tylko do malarskiego kanonu, ale i do literackiego portretu damy z XIX wieku, tworząc nową, współczesną jego wersję (Hanna Krzysztofik / Polana Institute).

Przez osoby artystyczne z Polski, Białorusi i Ukrainy zostaje podjęta kwestia cielesności i wykorzystywanie jej w twórczości artystycznej. Cielesność staje się narzędziem walki i protestu, a tym samym aktem politycznym (Viktar Aberamok, AntiGonna, Art Project Revolution, Cieplechovic, Pat Dudek, Dvizhon, Michał Ciesielski, Daniel Kotowski, Milena Libe, Nadia Markiewicz, Rebel Queers, Nadya Sayapina, Zuza Siwek, Alisa Sizykh, Mariya Vasilyeva, Emil Zenko/ Krupa).

Opór i kontrola

Podczas przeglądu prezentowane będą również wystawy podejmujące problematykę rozszczelnienia odgórnie nadanej narracji, szukania jej wieloznaczności, ale też czynnego oporu i sprzeciwu wobec kontroli. Urodzony w Nowopłocku białoruski artysta proponuje wizualną i aktywistyczną metaforę wyłomu w przekazie władzy. Afirmuje w niej przeciwstawianie się i kontestowanie zawłaszczenia pamięci historycznej i politycznych uzurpacji (Sergey Shabohin / Biuro Wystaw). Szukanie szczelin w warstwowej narracji to także myśl przewodnia zbiorowej wystawy w Galerii Piana. Artyści i artystki badają konkretne miejsca, które dekonstruują i odczytują na nowo (Yasmin Nebenfuhr, Markus Proschek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Marit Volters / Piana).

Na jednej z wystaw zostanie przedstawiona instalacja, która dzięki sztucznej inteligencji będzie osądzać zdolność obywatela do popełnienia przestępstwa. Temat kontroli zestawiony tu został z mglistymi granicami etyki technologii, sterowanej jednakże przez człowieka (Przemysław Jasielski / Le Guern).

 Architektura, miejsce

W ramach przeglądu pojawią się również wystawy, dla których punktem wyjścia były konkretne miejsca. Nie zabraknie nawiązań do przestrzeni, w których prezentowane będą wystawy. Artyści i artystki wchodzą w dialog z architekturą: inspiracją, a może raczej powodem do fotograficznej polemiki jest francuski konwent Le Corbusiera i używany przez niego kolor (Jacek Kołodziejski / Instytut Fotografii Fort). Natomiast wspólnym mianownikiem zbiorowej wystawy w Galerii Widna stał się przybytek, który mieścił się w danym miejscu zanim powstała tam galeria, a był nim antykwariat (Anna Panek, Kinga Nowak, Michał Bratko, Kornel Janczy, Jakub Ciężki, Sławomir Brzoska / Widna). Gdzie indziej pojawia się za to przestrzenne rozwinięcie relacji między architekturą a ciałem (Piotr Bury Łakomy / Stereo).

Kulminacyjnym punktem każdego Warsaw Gallery Weekend – na co czekają zarówno osoby artystyczne, galerzystki i galerzyści jak i publiczność – jest przyznanie nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING.

14edycja Warsaw Gallery Weekend odbędzie się pod Patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego | Miasto Stołeczne Warszawa.

Partnerami strategicznymi wydarzenia są: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Sztuki Polskiej ING, Fundacja Artystyczna Podróż Hestii | Ergo Hestia, Audi, PURO Hotels, Instytut Adama Mickiewicza.

Partnerzy:  Dela.Art Collection + Eneris, Vogue, Architectural Digest, Jetline,  Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fabryka Czekolady E.Wedel,Między Nami | Café, Warszawskie Obserwatorium Kultury, TEXTE ZUR KUNST.

 

Exit mobile version