Site icon issue27.pl

Co warto wiedzieć o filtrach SPF?

 

Lekki wiatr, długie dni, przyjemne promienie słońca i szeroki uśmiech od witaminy D. W końcu czuć, że lato zbliża się wielkimi krokami. Słońce bywa jednak przewrotne i jak wszystko ma dwie twarze. Oprócz dawania nam pozytywnego samopoczucia, może poważnie uszkadzać skórę. Niechroniona cera przed promieniowaniem słonecznym, szybciej się starzeje, wiotczeje, a także łatwiej staje się podrażniona i zaczerwieniona. W jaki sposób, powinnyśmy dobrać odpowiednią ochronę do naszej skóry twarzy?

Ochrona niezależna od słońca

Jeszcze dekadę temu SPFy stosowaliśmy tylko latem. Od kilku lat temat ochrony przeciwsłonecznej powraca do nas jak boomerang. Wszystko dlatego, że nasza skóra w łatwy sposób jest narażona na promieniowanie słoneczne. Słońce emituje dwa rodzaje promieniowań: UVB i UVA. Pierwsze z nich stanowi ok. 5% całego promieniowania UV, które dociera do naszej skóry. UVA 95% . UVB ang. burning – opalanie, odpowiada za opaleniznę, a jego natężenie rośnie, wraz z mocą świecenia słońca. W kontrze do niego stoi UVA, którego skrót z ang. aging oznacza starzenie. UVA uszkadza komórki skóry, powodując przyspieszone starzenie i powstawanie zmarszczek. Ten rodzaj promieniowania jest bardziej szkodliwy dla naszej cery, a fakt, że dociera do niej przenikając przez chmury, sprawia że jesteśmy na nie narażone cały rok.

Jeśli zależy nam na wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, to warto szukać na oznaczenia ,,UVA w kółku”. Oznacza to, że wartość ochrony UVA jest co najmniej równa 1/3 wartości SPF.  Oprócz tego możemy się spotkać ze wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej UVA: PA+, PA++ , PA+++, PA++++. Tutaj zasada jest prosta – im więcej plusów, tym większą mamy ochronę przed UVA.

Ilość ma znaczenie

Aby zapewnić odpowiednią ochronę swojej skórze, powinnyśmy użyć odpowiedniej ilości. Mimo tego kremy z SPF nie są zbytnio wydajne. W porównaniu do dziennych, czy nocnych kremów, produkty z SPF powinnyśmy nakładać w większej ilości. Mówi się, że aby uzyskać odpowiednią ochronę, należy nałożyć 2 mg na cm2 skóry. Brzmi to nienaturalnie i jest trudne do wyobrażenia. Istnieje natomiast, bardzo prosta metoda na dwa palce. Polega ona na wyciśnięciu porcji kremu o długości palca wskazującego i środkowego. Niestety metoda na dwa palce nie jest dokładna, a wszystko przez różną konsystencję produktów i wielkość ich dozownika. Jeżeli potrzebujesz bardziej precyzyjnej odpowiedzi, to powinnaś obliczyć pole powierzchni swojej twarzy. Średnio potrzeba 0,7-0,8 g preparatu z filtrem SPF. Odpowiednią ilość można odmierzyć na specjalnej wadze jubilerskiej lub po prostu spojrzeć na opakowanie. Producenci często podają ile g ma jedna pompka.

Prawidłowa ochrona naszej skóry, nie kończy się na jednej aplikacji. Produkty z SPF powinnyśmy reaplikować co 3 godziny. Jest to łatwe, gdy nie mamy makijażu i emanujemy naturalnym blaskiem. Co jednak w przypadku, gdy mamy ochotę na makijaż? SPF występuje w preparatach w sprayu. Niestety narazie nie mają one potwierdzonej 100% skuteczności, mimo tego spotykają się z coraz lepszym, pozytywnym odbiorem. 

Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych?

Na rynku występują produkty z trzema rodzajami filtrów: chemicznymi, fizycznymi i mieszanymi. Filtry chemiczne, pochłaniają energię słoneczną i zamieniają ją na energię cieplną. Ich głównym plusem jest to, że są lekkie i mało wyczuwalne na skórze. Filtry fizyczne tworzą na skórze barierę ochronną przed promieniowaniem. W ich składzie często występuje dwutlenek tytanu i tlenek cynku. To głównie za ich sprawą, formuły produktów mogą być cięższe lub delikatnie bielące. Filtry fizyczne są polecane w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży czy posiadaczy wrażliwych i alergicznych cer. Ostatnie – filtry mieszane, są po prostu połączeniem dwóch poprzednich.

Nie takie słońce straszne…

Ilość produktów z ochroną przeciwsłoneczną jest bardzo szeroka. Dzięki znajomości kilku podstawowych faktów, jesteśmy w stanie odpowiednio dobrać pod siebie kosmetyk. Podczas wyboru warto kierować się formułą, która będzie nam odpowiadać, oznaczeniem, a jeśli jesteście posiadaczkami cery wrażliwej, to także na rodzaj danego filtra. Uszkodzenia skóry, jak i starzenie są, dzięki produktom z SPF zminimalizowane. Zatem możemy w pełni cieszyć się słońcem.

Wypróbuj:

 

NUXE SUN Mleczko do twarzy i ciała w sprayu SPF 50 

ZO® SKIN HEALTH Gel Sunscreen SPF 50+

PHLOV, SUNFLOW Balsam SPF30

ALKMIE, krem do twarzy SPF 50

 

SAMARITÉ, krem do twarzy i oczu, Divine Skin Perfector SPF 50

NIVELAZIONE Skin Therapy SUN

 

 

_______

Autorka: Julka Gawłowska

Exit mobile version