Modowe kody: co oznacza "Black Tie" - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Modowe kody: co oznacza “Black Tie”

Modowe kody: co oznacza “Black Tie”

Sylwester, karnawał, oraz inne uroczyste spotkania, to okazje to tego, aby ubrać się elegancko. Często na zaproszeniu widnieje wskazówka dotycząca oczekiwanego rodzaju ubioru, oficjalnie nazywana dresscode. Zaraz obok tej nazwy nierzadko pojawia się napis: black tie (odpowiednik francuskiego cravate noir,  który w dokładnym tłumaczeniu oznacza czarny krawat). Jednak w przeciwieństwie do tego, co sugeruje wierny przekład, jest subtelną podpowiedzią wskazującą, czego nie należy zakładać, a mianowicie krawatów. 

Co oznacza black tie w kontekście damskiego ubioru?

Historyczną interpretację znaczenia czarnego krawatu stanowiła wieczorowa suknia sięgająca do ziemi. Black tie uformował się w erze edwardiańskiej i wymagał eleganckiego ubioru na uroczysty posiłek i drinki z czasem rozpoczęcia późniejszym niż godzina 18.00. Warto zaznaczyć, że w tym okresie (na przełomie XIX i XX wieku) wszystkie stroje noszone przez kobiety miały długość do podłogi – najprawdopodobniej stąd wzięło się założenie dotyczące oczekiwanej długości suknie.  Z czasem dopuszczono także inne formy eleganckich ubrań tj. kombinezony oraz krótsze sukienki. Mimo to, są kwestie, które z upływem lat nie uległy zmianie, na przykład, wybrany strój powinien być wykonany ze szlachetnej tkaniny oraz mieć ciemny kolor. Najlepiej sprawdzą się odcienie takie, jak czerń, brąz, szmaragd, granat lub bordowy, a wybrany model powinien prezentować się szykownie. Współczesna stylizacja black tie, musi być dopełniona dodatkami. Te najistotniejsze z nich to torebka – najlepiej kopertówka albo mała, szkatułkowa, natomiast drugim niezwykle ważnym dodatkiem są buty. Jeśli chodzi o obuwie, oczekuje się włożenia pełnych butów na obcasie, chociaż ostatnio dopuszczane są także modele z odkrytym placem.

Kiedy obowiązuje?

Ten typ dresscodu wymagany jest głównie na oficjalnych i bardzo uroczystych imprezach, takich jak. bale oraz podczas premier w operze i filharmonii. Co istotne i niezmienne od czasu uformowania się definicji tego stroju, to czas rozpoczęcia, czyli po godzinie 18.