Wakacyjny city break - jak spędzić 3 dni w Palma de Mallorca - issue27.pl
 • PODRÓŻE  • Wakacyjny city break – jak spędzić 3 dni w Palma de Mallorca

Wakacyjny city break – jak spędzić 3 dni w Palma de Mallorca

 

Już od jakiegoś czasu piękna hiszpańska wyspa należąca do archipelagu Baleary zyskuje popularność i uznanie w oczach podróżników oraz cyfrowych nomadów. Majorka, bo o niej mowa, jest największą w swojej grupie wysp, sąsiaduje z Minorką i Ibizą. To otoczona turkusową wodą perełka, na której znajdziemy kilometry malowniczych plaż, urokliwe górzyste pejzaże i cudowne miasta, a szczególnie jedno – Palma de Mallorca. To stolica , którą wielu określa mianem małej Barcelony. Nie ma się czemu dziwić, w końcu podobnie jak w katalońskiej metropolii znajdziemy tutaj neogotyckie perełki Gaudiego, w tym słynną katedrę La Seu. Po wielu próbach dotarcia do stolicy Majorki, w końcu naszedł dzień kiedy udało mi się spakować walizkę i wybrać na krótką wyprawę. W tym przewodniku znajdziecie kilka praktycznych wskazówek na to, jak zaplanować niedługi pobyt w Palma de Mallora.

Nie da się ukryć, że mam słabość Hiszpanii, dlatego każdy wyjazd tam jest dla mnie ciekawą przygodą. Nie inaczej było w przypadku Majorki. Stolica wyspy jest w moim odczuciu idealnym miejscem na wakacyjny city break. Dlaczego? Planując tak krótki wyjazd zawsze zwracam uwagę na 3 czynniki. Pierwszym z nich jest odległość lotniska od centum miasta, kolejnym lokalizacja atrakcji, a ostatnim bliskość plaży. Wszystkie z nich Palma spełnia wręcz celująco.

Swoją wyprawę zaplanowałam w taki sposób, abym zobaczyć możliwie najwięcej, a zarazem nacieszyć malowniczą okolicą miasta. Pierwszego dnia tuż po przylocie, udałam się do hotelu, który zlokalizowany był w Portopi. Jak wskazuje nazwa, znajdował się w pobliżu portu. Z hotelowego okna podziwiałam cudowne zachody słońca z widokiem na Puerto de Palma de Mallorca. Była to także dość przyjemna okolica na popołudniowy spacer. Jak zaplanowałam kolejne dni wyprawy, o tym przeczytacie poniżej.

Dzień 2

Castell de Bellver

Dzień po przylocie, o poranku postanowiłam zacząć zwiedzanie. Jak zawsze przygotowałam mapę w MyMaps, aplikacji Google, dzięki której z łatwością można zaplanować trasę. Pierwszym punktem wyprawy stał się Castell de Bellver. Określany mianem jednego z najciekawszych zabytków w Palma de Mallorca. Ten gotycki zamek znajduje się na wzgórzu o wysokości 113 metrów, więc dotarcie do niego z miejsca startu wymagało odrobiny wisiłku w postaci porannej wspinaczki. Wybudowany w XIV wieku budynek intryguje swoim kształtem, bowiem zaprojektowany został na planie koła. W tym momencie warto dodać, że niewiele jest takich budowli w Europie. Ceniony za swoją architekturę, uchodzi na zabytkowy rarytas wyspy. Niestety nie dane mi było zobaczyć jego wnętrza, gdyż ze względu na pandemię, zamek był niedostępny dla zwiedzających. To jeden z wielu powodów, dla których warto wrócić na tą urokliwą wyspę.

 

Castell de Bellver/ Plama de Mallorca / issue27.pl

Restauracyjne centrum – Santa Catalina

Palma to miasto znane przede wszystkim ze wspaniałych barów i restauracji, także w porze lanczu lub drugiego śniadania warto wybrać się w okolice Santa Catalina. Znajdziemy tam nie tylko piękne budynki, ale także miejsca ze smacznym jedzeniem i pyszną kawą. A w upalne dni przyda się energia na eksplorowanie tego cudownego miasta.

La Ramla

Założę się, że po przeczytaniu nazwy tej ulicy skojarzenia wędrują do Barcelony. I słusznie bo La Rambla w Palmie przypomina ulicę dumy Katalonii. Znajdują się tam małe sklepiki,  kwiaciarnie oraz klimatyczne kawiarnie.

Plaza Major

Największy i najbardziej znany plac w stolicy Majorki. Architektura przywołuje na myśl barceloński Placa dei Rei. To miejsce tętniące życiem, nawet w czasie pandemii, panuje tutaj wesoły, gwarny nastrój. Na Plaza Major znajduje się mnóstwo knajpek i kawiarnii, w których można usiąść, by odetchnąć od zwiedzenia podczas upału.

Arabskie łaźnie

Znajdujące się w Palmie Banys Arabs zalicza się do jednych z najlepiej zachowanych w całej Hiszpanii. Są one pozostałością po okresie panowania Maurów, czyli cywilizacji, która miała znaczący wpływ na kulturę i architekturę krajów Półwyspu Iberyjskiego. Łaźnie zlokalizowane są w starej części miasta. Dodatkowego uroku dodaje im piękny, otaczający je ogród.

La Seu – centralny punkt

Najbardziej charakterystyczny punkt stolicy Majorki stanowi gotycka katedra La Seu. Jej budowę rozpoczęto już w XIII wieku, jednak znaczących zmian architektonicznych dokonał nie kto inny, jak sam kataloński mistrz Antoni Gaudi. Budowla zdumiewa ilością cudownych zdobień, w tym witrażowymi rozetami. Docenią ją nie tylko koneserzy architektonicznych perełek.

Royal Palace of La Almudaina

W sąsiedztwie słynnej katedry znajduje się kolejny cenny zabytek, jest nim pałac królewski La Almudaina. Obiekt nazywany Alcazarem Palmy wybudowano w czasach dominacji muzułmańskiej. Pełnił funkcję ufortyfikowanego pałacu, a obecnie służy Rodzinie Królewskiej jako miejsce wypoczynku podczas urlopu.

Anima Beach Palma

Po kilku godzinach chodzenia po ciepłych ulicach Palma de Mallorca warto znaleźć chwilkę na lunch w Anima Beach Palma. To przyjemna restauracja przy małej plaży, gdzie można zrelaksować się i odpocząć przy dobrym drinku lub ulubionym daniu.

Dzień 3

Fundació Miró Mallorca

Podobnie jak w Barcelonie, w stolicy Majorki znajduje się muzeum poświęcone pracy katalońskiego mistrza Joana Miró. Znajduje się tam budynek, w którym można podziwiać dzieła podarowane przez artystę, a oprócz tego bibliotekę, ogród rzeźb oraz pracownię malarza. Kolekcja prac Miró składa się z ok. 6000 eksponatów.

Cala Major

Pora na beachday! W pobliżu Fundació Miró zlokalizowany jest cudowny kurort o nazwie Cala Major. Znajdziemy tam wspaniałe piaszczyste plaże, turkusową wodę i zapierające dech w piersi widoki na zatokę Palma. Plaża jest zacieniona palmami, usiana kolorowymi parasolami, a dodatkowo, relaksującego klimatu dodają znajdujące się tutaj bary plażowe serwujące drinki oraz pyszne dania. 

Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Wam zaplanować kolejną fascynującą podróż! Jeśli macie ochotę, to zapraszamy do śledzenia naszego konta na Instagramie – @issue27.pl (KLIK).

_____