Aneta Klejnowska - Wywiad - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • Niezwykła osobowość, która skrywa wiele talentów – wywiad z Anetą Klejnowską

Niezwykła osobowość, która skrywa wiele talentów – wywiad z Anetą Klejnowską

Jest niezwykle utalentowaną malarką, graficzką, architektem wnętrz, a czasem nawet modelką. Doświadczenie artystyczne zdobywała w wielu topowych dla tej dziedziny zakątkach świata, takich jak Nowy Jork, Paryż oraz Londyn. W roku  2015 została wyróżniona podczas Art and Fashion Forum by Grażyna Kulczyk w kategorii grafika modowa. Poznajcie Anetę Klejnowską – niezwykłą osobowość i dynamicznie rozwijającą się artystkę. 

Kiedy po raz pierwszy pomyślałaś, że chciałabyś zostać artystką?

Aneta Klejnowska: Od zawsze interesowałam się sztuką. Najpierw była to moda, potem architektura, a następnie malarstwo i grafika. Jednak autorytet babci wskazywał na to, że podążę jej śladami i zostanę stomatologiem. Droga ta się odwróciła w klasie maturalnej, kiedy to zapisałam się na rysunek i dostałam na studia z architektury wnętrz, co było trafnym wyborem, aczkolwiek chciałam poszukać czegoś jeszcze. Obecnie kończę grafikę na warszawskiej ASP. Głównie zajmuję się malarstwem i ilustracją.

Skąd czerpiesz inspiracje?

A.K.: Inspiracje czerpię z obserwacji otaczającego mnie świata. Stymuluje mnie i pobudza do działania zmiana miejsca, otoczenia, kontakt z nowymi osobami. Staram się dużo podróżować, odkrywać ciekawe miejsca, obyczaje i tradycje.

Prace graficzne i malarskie, autor: Aneta Klejnowska

Grafika, czy malarstwo?

A.K.: Jedno i drugie:) Mam to szczęście, że moja praca sprawia mi ogromną przyjemność. Malarstwo mnie odpręża i wycisza, natomiast tworzenie grafik napędza i podsyca do dalszej pracy. Często łączę rożne techniki artystyczne, w tym malarstwo i grafikę ze sobą. Robię to głównie przy tworzeniu ilustracji.

 

Lucian Freud/ Aneta Klejnowska

Twoje autorytety to?

A.K.: Moim autorytetem byli i są moi dziadkowie i rodzice. Każdy z nich ciężką pracą osiągnął duży sukces. Są przykładem tego jak pasja i serce włożone w to, co się robi prowadzi do szczęścia i spełnienia zarówno na polu prywatnym i zawodowym. Jeżeli chodzi o moje autorytety artystyczne to największym jest malarz o skomplikowanej osobowości z niezwykłym talentem. Freud tworzył dzieła przez lata, wciąż do nich powracał, poprawiał, dopracowywał szczegóły i kolorystykę. Ja również pracuję długo nad obrazem, staram się dbać o każdy detal. 

 

Twój największy sukces zawodowy/twórczy to?

A.K.: Jestem zadowolona z tego w jakim kierunku zmierza moja kariera zawodowa. Jako pierwszy największy sukces mogę zaliczyć wyjazd do Nowego Jorku na staż do jednej z największych szwajcarskich modowych firm – domu mody Akris. Po przyjeździe i skończeniu studiów z architektury wnętrz chciałam się dalej kształcić. Wyjechałam na kurs związany z malarstwem i grafiką do Londynu na uczelnię Central Saint Martins. Teraz kończę ASP, gdzie podczas studiów udało mi się spędzić semestr w Paryżu na uczelni École Estienne na wydziale ilustracji. Tworzę grafiki dla wielu wydawnictw lifestylowych i modowych. Publikuję i sprzedaję prace nie tylko w Polsce, ale również za granicą, z czego się bardzo cieszę:)

Prace Anety Klejnowskiej w Prasie

Jesteś artystką, ale masz również niezwykły styl ubierania, jakie są Twoje inspiracje stylizacyjne?

A.K.: Bardzo mi miło:)  Niewątpliwie wiele inspiracji czerpię ze znanych nazwisk związanych ze sztuką. Jane Birkin i Patti Smith, których muzyka często towarzyszy mi podczas pracy to jedną z moich modowych inspiracji. Kocham też zdjęcia Juergena Tellera, z mocnym fleshem i surowym klimatem. Bardzo lubię francuski nonszalancki i niewymuszony styl prawdziwej paryskiej it girl- Jeanne Damas. No i oczywiście jedyna i niezastąpiona Kate Moss.

https://www.instagram.com/p/BLjfT3AjFvv/?taken-by=anetacoco

Czy moda może być Twoim zdaniem sztuką?

A.K.: Moda jest nierozłącznym elementem kultury i sztuki. Różne dziedziny działalności artystycznej przenikają się ze sobą w szczególności w modzie, która tak jak sztuka określa kanony estetyczne.

Twoje ulubione miejsce na ziemi, gdzie czujesz się zupełnie swobodnie?

A.K.: Od zawsze jest to Paryż, artystyczny klimat tego miejsca. Stare kamienice, wysublimowani paryżanie, pyszne jedzenie i francuska muzyka.

Must Have w Twojej torebce?

A.K.: Staram się, aby moje życie było uporządkowane, natomiast to, co znajduje się w mojej torebce jest pogrążone w chaosie i nieładzie. Jednak, jak w przypadku każdej kobiecej torebki, w mojej również są rzeczy, które zawsze tam znajdę. Okulary przeciwsłoneczne, bez których nie wychodzę z domu, kluczyki i dowód do samochodu (momentami mam wrażenie, że spędzam połowę swojego życia stojąc w korkach), podręczne kosmetyki jak balsam do ust, krem do rąk, perfumy. Często mam też słuchawki, dobrą książkę i mnóstwo przypadkowych rzeczy. 

5 najbardziej charakterystycznych cech Anety Klejnowskiej?

A.K.: Na pierwszy rzut oka kręcone włosy;) Jestem osobą ambitną, otwartą i przyjacielską, ale momentami też jestem niecierpliwym uparciuchem.

 

Prace Anety możecie znaleźć na stronie Behance.net ,a proces tworzenia na jej profilu na Instagramie.

[Best_Wordpress_Gallery id=”14″ gal_title=”Galeria prac Anetki”]