Pantone AW19: jakie odcienie na jesień poleca Instytut Koloru? - issue27.pl

Pantone AW19: jakie odcienie na jesień poleca Instytut Koloru?

Co roku cały świat mody i designu z niecierpliwością oczekuje na ogłoszenie przez Instytut Pantone koloru roku. W 2017 wybór padł na świeży odcień zieleni, kryjący się pod nazwą Greenery, w 2018 królował intensywny fiolet (Ultra Violet), a 2019 upływa pod znakiem ciepłej koralowej barwy o złotym odcieniu. Czym właściwie jest światowe centrum kolorów? Kto i w jaki sposób decyduje, jakie kolory zostaną hitem sezonu? Gdzie znajdziemy rzeczy w najmodniejszych odcieniach tej jesieni? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

CZYM JEST PANTONE COLOR INSTITUTE?

Aby bliżej poznać instytucję Pantone, cofniemy się trochę w czasie. Amerykańskie przedsiębiorstwo zostało założone w latach 50. w Nowym Yorku i najpierw zajmowało się wyłącznie produkcją pigmentów i sprzedażą tuszów kolorowych. Na początku lat 60. pracownicy firmy opracowali uniwersalny system identyfikacji kolorów – Pantone Matching System (PMS). Wszystkim barwom i odcieniom zostały przydzielone nazwy i numery, a ich paleta w formie wachlarza znacznie uprościła pracę wszystkim osobom, zajmującym się projektowaniem czy poligrafią. Od tej pory wystarczy, aby klient podał wykonawcy numer pożądanego koloru, aby mieć pewność, że zostanie zrozumiany poprawnie, a w wyniku powstanie produkt o ściśle określonym odcieniu. Paleta PSM jest używana w wielu dziedzinach – od projektowania wnętrz do mody. Niektóre kraje, np. Korea Południowa i Kanada, nawet wybierają idealne odcienie do flag państwowych, korzystając z systemu kolorów Pantone.

KTO I W JAKI SPOSÓB WYBIERA KOLOR ROKU?

Od 2000 roku Instytut Koloru Pantone, będący częścią przedsiębiorstwa o tej samej nazwie, co roku wybiera odcień, który, według badaczy, zaczyna dominować we wszystkich dziedzinach – od kina do wzornictwa przemysłowego. W ciągu roku pracownicy instytucji uważnie śledzą, jakie barwy najczęściej pojawiają się w kolekcjach światowych projektantów, na wystawach sztuki, w filmach najbardziej wpływowych reżyserów oraz jakie kolory dominują w stylizacjach mieszkańców europejskich stolic mody. Następnie przedstawiciele Instytutu na czele z dyrektorką Leatrice Eiseman spotykają się na zebraniu w sekretnym miejscu, a w grudniu, po debacie i analizie zgromadzonej informacji, Pantone ogłasza kolor, który przez najbliższe 365 dni będzie mógł poszczycić się mianem „barwy roku”.

NAJMODNIEJSZE ODCIENIE SEZONU FW 2019/20

Do zadań Instytutu Pantone należy też sporządzenie Fashion Color Trend Report na każdy kolejny sezon. Są to dwa raporty, przedstawiające najważniejsze trendy kolorystyczne, które się pojawiły na wybiegach podczas tygodnia mody w Londynie i Nowym Jorku. Każdy z nich zawiera w sobie 12 hitowych odcieni oraz 4 bardziej neutralnych i klasycznych.

Ta jesień będzie należała do mocnych barw, takich jak czerwień, zieleń czy granat, ale nie zabraknie też odcieni pastelowych. Sprawdźcie poniżej, gdzie kupicie ubrania i dodatki w najpiękniejszych kolorach tego sezonu.

Buty Mango, Koszula Zara, Garnitur z imitacji skóry ASOS Design

Torebka Mango, Płaszcz Reserved, Leginsy Zara

Kardigan Monki, Buty Zara, Żakardowa marynarka Reserved

Sukienka Reserved Spódnica Cropp, Buty COS

Golf &Other Stories, Kurtka NA-KD Sukienka NA-KD

 

Autorka: Katarzyna Bosak