Projektantka torebek, która swoimi pomysłami podbija świat - wywiad z Alexandrą Klimek - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • Projektantka torebek, która swoimi pomysłami podbija świat – wywiad z Alexandrą Klimek

Projektantka torebek, która swoimi pomysłami podbija świat – wywiad z Alexandrą Klimek

Alexandra Klimek to przedstawicielka młodego pokolenia artystów – projektantów. Ukończyła z wyróżnieniem prestiżową uczelnię London College of Fashion, której absolwentem jest m.in. Jimmy Choo. Po studiach szlifowała swój warsztat pod okiem najlepszych w branży. Pracowała jako projektantka akcesoriów dla takich marek, jak; Alexander McQueen, Anya Hindmarch czy Mulberry.
Na początku tego roku, Alexandra postanowiła rozpocząć swój własny biznes – start up z jej autorskimi akcesoriami, które samodzielnie wykonuje w londyńskiej pracowni. Zachwycona sukcesami oraz dodatkami projektu Alexandry, postanowiłam zadać jej kilka pytań dotyczących jej zawodowej drogi.

1.Jak to się stało, że postanowiłaś zostać projektantką?

Odkąd pamiętam zawsze kreatywnie eksperymentowałam ze swoim wyglądem, ubiorem i akcesoriami. Począwszy od włosów w kolorze tęczy, poprzez tworzenie najrozmaitszych mini akcesoriów, kończąc na przeróbkach ubrań. Już jako nastolatka wiedziałam, że chcę tworzyć obiekty niekonwencjonalne, ale zarazem użytkowe. Zakochałam się w procesie projektowania i tworzenia, dlatego podążając za swoją pasją, przeprowadziłam się do Londynu, gdzie rozpoczęłam swoją edukację związaną z projektowaniem i tworzeniem torebek oraz akcesoriów.

2.Dlaczego akurat torebki i akcesoria zainteresowały Cię najbardziej?


Wszystko zaczęło się od pierwszej torebki, którą dla siebie uszyłam. Była to mała dżinsowa torebka owinięta drutem kolczastym. Poprosiłam mamę, żeby zdobyła dla mnie z pracy drut kolczasty, po czym chwyciłam za nożyczki oraz po raz pierwszy, maszynę do szycia i stworzyłam pierwszą w swoim życiu torebkę.  Uświadomiłam sobie wtedy, że torebki i akcesoria dają nieograniczone możliwości wyrażania siebie i swojego stylu.

3.Jaką drogę musiałaś przejść, aby dostać się na studia w London College of Fashion?

Mieszkając w Polsce podjęłam studia na dwóch kierunkach jednocześnie – dzienne wzornictwo przemysłowe oraz zaoczne projektowanie ubioru. Po ukończeniu pierwszego semestru na obu kierunkach czułam, że potrzebuję szkolić się w bardziej wyspecjalizowanym kierunku. Dlatego zaaplikowałam do Central Saint Martins oraz London College of Fashion na 5 różnych kierunków. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, gdy dostałam się na wszystkie kierunki na które zaaplikowałam! Postanowiłam wybrać kierunek ‘Akcesoria’ gdyż był najbliższy mojemu sercu.

4.Jak wygląda życie początkującej projektantki w Londynie? Czy taka osoba może liczyć na jakieś wsparcie uczelni lub innych instytucji?

Życie początkującego projektanta w Londynie wygląda podobnie jak w każdym innym dużym mieście. Na początku życie artysty w takim dużym mieście może być przerażające. Zawsze można jednak tutaj liczyć na wsparcie ze strony przyjaciół, innych kreatywnych znajomych i nieznajomych oraz przeróżnych instytucji wspierających młode talenty i niezależne marki.

5.Doświadczenie zdobywałaś pracując dla najlepszych domów mody na świecie: Alexander McQueen, Anya Hindmarch oraz Mulberry. Jak to wpłynęło na Twój rozwój? Pracę w której z tych firm wspominasz najlepiej? 

Praca w tych markach niesamowicie wpłynęła na mój rozwój oraz postrzeganie globalnego świata mody. Jestem bardzo wdzięczna, że miałam szansę pracować w tych niesamowitych domach mody. Każdy z nich posiada różną estetykę i ta różnorodność rozwinęła moją twórczość oraz sposób myślenia.

6.Kiedy pojawiły się pierwsze sukcesy? 

Pierwszym moim sukcesem było zdobycie nagrody The Leathersellers Designer of the Year Award 2016 za moją pracę dyplomowa na London College of Fashion.

7.Gdzie poszukujesz inspiracji?

Zawsze inspirował mnie otaczający nas świat. Często czerpię inspiracje z geometrii zaobserwowanej podczas uprawiania sportów. Torebka, która zdobyła główną nagrodę w konkursie Independent Handbag Designer Awards była inspirowana przestrzenią, w której gracz operuje na boisku do koszykówki.  Pomysły na niebanalne kształty w moich kolekcjach pochodzą też z industrialnych i nowoczesnych budynków, z pewnego rodzaju nieobecnej przestrzeni, którą można tam znaleźć. 

8.Czy masz jakieś rady dla osób, które pragną zostać projektantami/ projektantkami mody? 

Nigdy nie przestawaj w siebie wierzyć! To Twoja kariera i Twoje życie i nikomu tak na tym tak nie zależy jak Tobie (i nie pozwól, żeby rok 2020 Cię zniechęcił do osiągnięcia swoich celów.)

Karierę i projekty Alexandry Klimek można podziwiąć m.in. na jej koncie na Instagramie: @alexandra_klimek