Świadoma pielęgnacja włosów - co warto wiedzieć? - issue27.pl
 • TRENDY  • Świadoma pielęgnacja włosów – co warto wiedzieć?

Świadoma pielęgnacja włosów – co warto wiedzieć?

 

Pielęgnacja włosów, to ostatnio dziedzina, która budzi coraz większe zainteresowanie.  Poświęcamy im coraz więcej czasu, a dbanie o nie staje się coraz bardziej świadome i złożone. W mediach społecznościowych brylują grupy dedykowane Włosomaniaczkom. Gromadzą one liczne grupy kobiet spragnionych wiedzy o świadomej pielęgnacji. Osoby te, bardzo skrupulatnie wybierają kosmetyki, które stosują w rutynie pielęgnacji włosów. Skupiają się na odpowiednim składzie i działaniu, wciąż poszukując idealnych dla siebie rozwiązań, zapewniających rezultat zdrowych, wypielęgnowanych włosów zgodnie z zasadami równowagi PEH i filozofii „włosingu” opartej na naturalnej pielęgnacji.

Marka OnlyBio.life dotrzymuje kroku prawdziwym fankom włosingu, dostarczając najwyższej jakości produktów, które pozwolą osiągnąć efekt pięknych i zdrowych włosów. Diagnoza włosa, odżywianie, peelingowanie skalpu – ekspert marki podpowiada, od czego zacząć świadomą pielęgnację włosów. O najnowszych trendach i skutecznych metodach w tej dziedzinie podczas prestiżowej konferencji dermatologicznej, która odbyła się 13 czerwca br., opowiedział Dyrektor ds. Badawczo-Rozwojowych OnlyBio.life dr. hab. inż., Tomasz Wasilewski. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę!

Włosing

Kluczem do właściwej pielęgnacji jest odpowiedź na ich wszystkie potrzeby. Swoją przygodę z włosingiem warto zacząć od diagnozy porowatości włosów, czyli określenia naturalnego stopnia rozchylenia łusek włosa. Porowatość można podzielić na wysoką, średnią i niską. Wysokoporowate charakteryzują się mocno rozchyloną łuską. Mają największą tendencję do puszenia i falowania. Rzadko naturalne, zazwyczaj rozjaśniane, farbowane lub regularnie stylizowane na gorąco łamią się i wykruszają. Bardzo szybko poddają się stylizacji i odgniatają. Średnioporowate to najpowszechniejszy typ włosów. Podatne na układanie, nie są idealnie gładkie. Mają tendencję do przesuszania i puszenia, gdyż ich łuski są delikatnie rozchylone. Niskoporowate natomiast to włosy o domkniętej łusce, są gładkie, śliskie i niepodatne na stylizację. Bywają przetłuszczające się i wiotkie. Często brak im objętości. Drugi krok w świadomej pielęgnacji to wybór właściwych produktów, które kompleksowo odpowiedzą na wszystkie ich potrzeby. Nie można też zapominać o delikatnej i wymagającej skórze głowy, bo tylko ta zdrowa i zadbana jest gwarancją wzrostu zdrowych włosów.

Jak dbać o skórę głowy?

Zadbane włosy to także skóra głowy w dobrej kondycji. Dlatego warto postawić na łagodne oczyszczanie. Regularne i prawidłowe oczyszczanie skóry głowy nie tylko pomaga na dłużej zachować świeżość włosów, ale również skutkuje odrostem zdrowych i wzmocnionych włosów. Właściwe oczyszczanie zapewnią m.in. delikatne szampony o niskim potencjale drażniącym. Warto też uzupełnić pielęgnację o regularne peelingowanie skóry głowy. Peeling ma na celu bardzo dokładne oczyszczenie skóry głowy z pozostałości po kosmetykach oraz usunięcie martwego naskórka. Dodatkowo dzięki delikatnemu masażowi i pobudzeniu skóry głowy drobinkami złuszczającymi, zostaje poprawione mikrokrążenie, co stymuluje wzrost włosa i ułatwia wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Uwolnione z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń włosy, wykazują efekt tzw. „odbicia” od nasady, dzięki czemu zwiększa się ich objętość.

Niezwykle istotna jest również równowaga składnikowa. Dla zdrowego wzrostu włosy potrzebują kompletu składników odżywczych: protein, emolinetów i humektantów (PEH) których synergia działania wygładzi włos, domknie łuskę czy wydobędzie skręt. Włosy potrzebują zróżnicowania, dlatego w zakresie odżywiania warto postawić na odżywki, które umożliwią osiągnięcie równowagi PEH. Właściwie dobrany zestaw odżywek PEH pozwala na uzyskanie balansu, gwarantując efekt jak po wyjściu z profesjonalnego salonu. Proteiny pozwalają odbudować uszkodzenia i nadają włosom wytrzymałość. Emolienty wzbogacają warstwę lipidową, nadają blask i poprawiają nawilżenie. Natomiast humektanty wiążą wodę, zapewniając odpowiednie właściwości mechaniczne włosa.

Dodatkowo do codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić nowatorską metodę pielęgnacji OMO (odżywianie, mycie, odżywianie). Dzięki wdrożeniu tej zasady możliwe jest przywrócenie włosom blasku, idealnej gładkości i zdrowego wyglądu. Jak to osiągnąć? Przed umyciem włosów należy nałożyć na nie odpowiednią odżywkę. Kosmetyk należy nałożyć na połowę długości i rozprowadzić aż po same końce. Zabezpieczy to włosy przed przesuszaniem i uszkodzeniami podczas mycia oraz wstępnie zadba o ich kondycję. Następnie, bez spłukiwania odżywki, należy nałożyć szampon na czubek głowy i myć tylko skórę głowy i włosy u nasady, pozwalając szamponowi oczyścić je delikatnie i bez pocierania. Na sam koniec należy nałożyć drugą odżywkę na włosy, a następnie spłukać ją. Idea OMO polega na właściwym zabezpieczeniu powierzchni włosa przed rozpoczęciem procesu mycia, który następnie umożliwi pozostawienie w strukturze włosów i skóry jak największej ilości naturalnych substancji lipofilowych.