5 ciekawostek o pokazie Chanel Haute Couture AW22 - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • 5 ciekawostek o pokazie Chanel Haute Couture AW22

5 ciekawostek o pokazie Chanel Haute Couture AW22

W kolejnym sezonie modowym dyrektor kreatywna Chanel, Virginie Viard poczuła się całkowicie wolna i mogła zabrać nas tam, gdzie według niej potrzebujemy Chanel – wyznał magazynowi Vogue Bruno Pavlovsky, prezes ds. mody  w Chanel.

Przedstawiamy 5 ciekawostek dotyczących pokazu Haute Couture francuskiej marki na sezon jesień/ zima 2022/3.

1.Kontynuacja

Zapewne większość z Was pamięta kontrowersyjny pokaz, podczas którego wnuczka Grace Kelly, Charlotte Casiraghi pojawiła się na wybiegu na koniu. Tym razem darowano widzom tego show, jednak dyrektor kreatywna Virginie Viard pozostawiła wydarzenie w jeździeckim klimacie. Pokaz przeniesiono do ośrodka jazdy konno w Bois de Boulogne, gdzie artysta Xavier Veilhan stworzył iście labiryntowy las z geometrycznymi rzeźbami. Instalacja nawiązywała do obracających się kółek, rur i gigantycznych konstrukcji kapsuł ze styczniowego pokazu. Ich zadaniem było wniesienie ducha ciągłości do Chanel, domu znanego z sezonowych zmian tematycznych. Nadało to ton ponadczasowemu podejściu odzwierciedlonemu w kolekcji opartej na współczesnym, esencjalistnycznym podejściu do kodów Chanel.

2.Wspólny wysiłek

Chodzi o współpracujących przy projekcie twórców – Veilhan, Charlotte Casiraghi oraz muzyk Sébastian Tellier. Tym razem do dołączyła do nich także modelka Vivienne Rohner oraz Pharrell Williams. Ten ostatni otworzył show grając na perkusji w teledysku. Nagranie stało się wspaniałą ścieżką dźwiękową wyreżyserowaną przez Michela Gauberta z udziałem brytyjskiego kolektywu SAULT.

3.Sylwetka lat 30. w nowoczesnej odsłonie

Viard wyznała, że podczas projektowania wyobraziła sobie kolekcję na wzór linii Coco Chanel z lat 30. Estetyka tego czasu, a zwłaszcza projekty Mademoiselle Chanel zaprojektowane w tej dekadzie, to zaokrąglone ramiona, geometryczne wzory, szlachetne krawiectwo i długie suknie haute couture.

Jeśli chodzi o biżuterię, to kolekcja zapożyczyła niebiańskie elementy z jubileuszowej kolekcji Haute Joaillerie z 1932 roku. Idealnie komponowały się z koronkowymi sukniami wieczorowymi. Był to kolejny hołd złożony historii domu, a w szczególności pierwszej i jedynej kolekcji Diamond Jewelry stworzonej w 1932 roku przez Coco Chanel.

4. Chanel nie będzie robić współprac produktowych

Bruno Pavlovsky został zapytany, o to czy wraz z czy Viard przewidują, aby współpraca z artystami przerodziła się w połączenie sił i stworzenie wspólnej linii produktowej odpowiedział, że nie. „Nie potrzebujemy tego. Nasz produkt dotyczy wszechświata Virginie. Jest bardzo silna. Tutaj czujemy się komfortowo. Dla mnie chodzi o pielęgnowanie zdolności Chanel do włączenia wszystkich tych różnych artystów. To nie jest coś nowego. Madame Chanel to zrobiła, Karl to zrobił, a Virginie jest w stanie kontynuować nowy rodzaj współpracy. W ostatecznym rozrachunku te współprace – które nie dotyczą produktu – wzmacniają wizerunek marki. To podpis. Myślę, że to bardzo ważne, aby Virginie czuła się całkowicie wolna i mogła jechać tam, gdzie według niej musimy iść w Chanel“- stwierdził.

5.Panna młoda Chanel

Ten długo wyczekiwany moment każdego pokazu haute couture, zawsze budzi najwięcej emocji. Tym razem panną młodą Chanel została Jill Kortleve. Duńska modelka zaprezentowała niesamowitą, białą suknię bez ramiączek, okraszoną szalem, który zakrywał jej ramiona. Jill jest nie tylko top modelką, ale także muzą domu.