Jesienne trendy na sezon 2022/23 - issue27.pl
 • MODA  • Jesienne trendy na sezon 2022/23

Jesienne trendy na sezon 2022/23

Moda zatacza koło, świadectwem na to stwierdzenie są trendy na sezon jesień/zima 2022/23. Te coraz kolejny obficie sięgają po inspiracje z lat 80 i 90. Motywem przewodnim nadchodzących miesięcy będą kicz i szyk. Wszystko w jednym!

Moc białego podkoszulka

Prostota i minimalizm widoczne były na wybiegach Bottegi Venety, Prady, czy Loewe. Projektanci przedstawili ten podstawowy element garderoby w ciekawej, retro estetyce lat 90. W kolekcji Prady, biały podkoszulek został połączony z ołówkowymi, jedwabnymi spódnicami, a u Bottegi Venety z udawanym dżinsem. Takie zestawienia podkreślają potęgę prostego podkoszulka, który niemal każdy posiada w swojej szafie.

The Office

Stonowane garnitury, kolorowe krawaty i dwurzędowe płaszcze to elementy biurowego stylu, który ponownie zagościł na pokazach. Projektanci zainspirowali się nie tylko pracą w korporacjach, ale także szkołą ulepszając preppy look do wersji 2.0. Szyk, klasa i klimat vintage, czego chcieć więcej.

Maxi nowym mini

Latem nosiłyśmy ultra krótkie spódniczki, które jesienią i zimą zostaną zastąpione supermaksi. Na wybiegach widoczne były dopasowane spódnice, rozszerzające się na dole. Często jedwabne jak u Yves Saint Laurent, czy też skórzane i wełniane. Oprócz spódnic, na ulicach będą górować ciągnące się po ziemi płaszcze. Ekspresowe rozwiązanie na wieczorne wyjście. Dołóżcie okulary przeciwsłoneczne, charakterną biżuterię i będziecie wyglądać jak Beyoncé z roku 2000.

Zbliżenie na talię

Gorsety stały się hitem stylówek w nurcie Y2K, postrzeganym przez wielu jako kiczowaty. W sezonie jesień/zima występują w nieco bardziej eleganckiej wersji. Gorsety były ukazane w różnych wcieleniach – od topów po żakiety. Zwężenie talii jest trendem, podkreślającym nowy obraz współczesnej kobiecości.

Czas na lot

Kurtka pilotka zgłasza się do jesiennej służby. Pełna objętości, wręcz nadmuchania, będzie jednym z najmodniejszych elementów garderoby. Praktyczna i stylowa. Luksusowo zdobiona u Prady, Elie Saab i LaQuan Smith lub prosta i skórzana u Loewe. Nie brakuje też wersji w stylu vintage – Isabel Marant, Raf Simons i Sacai, pożądanym przez większość pokolenia gen Z.

Proste szaleństwo

Na pokazach, zauważalne były dwa skrajne nurty. Z jednej strony podziwialiśmy kolekcje, wykorzystujące szyk minimalizmu. Wszystko utrzymane w estetyce lat 90. Z drugiej strony widać było inspirację szalonymi latami 80. oraz mroczny, przerysowany styl nawiązujący do kultury punku. Ekstrawaganckie zestawienia, kolorowe i niesztampowe kroje przygotowują społeczeństwo na kolejny sezon maksymalizmu. Dzięki wymieszaniu dwóch różnych estetyk, projektanci ukazują otwartość świata mody. Każdy jest w stanie znaleźć trend, pasujący do jego własnego stylu.

_____

Autorka: Julia Gawłowska