8 sekretów zdrowego jedzenia poza domem - issue27.pl
 • ZDROWIE  • DIETA  • 8 sekretów zdrowego jedzenia poza domem

8 sekretów zdrowego jedzenia poza domem

 

Chociaż uwielbiam gotować, to zdarza mi się jadać poza domem. Kolacje ze znajomymi lub drugie śniadanie w weekend to również przyjemna forma na relaks oraz odpoczęcie od codziennych obowiązków. Żyjąc w dużym mieście, mam wiele możliwości na próbowanie różnych dań i rodzajów kuchni. Z czasem jednak przekonałam się, że niektóre wybory mogą sprawić, że dobre samopoczucie zniknie, a zamiast niego pojawią się niestrawność, czy inne nieprzyjemności. To nauczyło mnie zadawać pytania i w razie konieczności prosić o modyfikację w menu, dzięki którym zasilę ciało pokarmami sprawiającymi, że czuje się najlepiej.

W kolejnych akapitach podzielę się z tobą wskazówkami na to, jak zdrowo jeść poza domem.

1. Sprawdzaj

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na niedzielny brunch z dziewczynami, czy na długo oczekiwaną pierwszą randkę, przygotuj się do tego wyjścia, sprawdzając wybraną restaurację w Google. Przejrzenie menu pozwoli uniknąć tego momentu, w którym ze stresu zamawiasz coś, co niekoniecznie posłuży twojemu zdrowiu. Takie posunięcie da ci również szansę zastanowienia się, na jakie danie najbardziej masz ochotę i co sprawi, że poczujesz się lepiej.

Jeśli to ty wybierasz miejsca na kolację, to możesz pójść o krok dalej i przyjrzeć się praktykom restauracji, którą rozważasz. Skąd czerpią swoje składniki? Czy są ekologiczne i zrównoważone? Jaka jest ich filozofia żywieniowa? Następnie zawęź swoje opcje w oparciu o to, jakie podejście cenisz najbardziej.

2. Nie wychodź z domu głodna

Ten przypadek przerabialismy już wszyscy – przychodzisz do restauracji głodna i nie możesz się powstrzymać od zanurzenia się w koszyku z chlebem lub chipsami i salsą. Aby uniknąć powtórzenia tego zbyt znanego scenariusza, nie pomijaj standardowych posiłków lub przekąsek. Zamiast tego, zrób sobie przysługę i zjedz dobrze zbilansowane, odżywcze posiłki z dużą zawartością białka, zdrowych tłuszczów, błonnika i warzyw przez cały dzień. Dzięki temu będziesz cieszyć się nie tylko doskonałym samopoczuciem, ale utrzymasz także odpowiedni poziom cukru we krwi.

3. Nie obawiaj się zadawać pytania

Nie bój się grzecznie zapytać, jak przyrządza się danie, jak duże są porcje, z jakimi olejami i innymi składnikami się gotuje itp. Możesz także poprosić o wymianę makaronu z serem lub puree ziemniaczanym na dodatkowe warzywa. Im więcej posiadasz wiedzy, tym lepszych (czytaj: zdrowszych) wyborów możesz dokonywać dla siebie.

4. Pokochaj warzywa

Dobrą zasadą jest, ta czyniąca z warzyw gwiazdy posiłku. Nawet najzdrowsze osoby mają czasem ochotę na makaron, pizzę, czy hamburgera. Jeśli więc chcesz, aby ten posiłek stał się nieco zdrowszy, zamów dodatkową porcję warzyw w formie przekąski. To zapewni wybranemu posiłkowi trochę błonnika i składników odżywczych.

5. Dressing obok sałatki

Większość sosów i dressingów serwowanych w restauracjach jest naładowana cukrem, solą, sztucznymi dodatkami i innymi ukrytymi składnikami, które mogą zawierać typowe alergeny, takie jak soja i gluten. Dlatego, jeśli zamawiasz sałatkę, poproś o zaserwowanie dressingu z boku, dzięki temu zyskujesz kontrolę nad tym, ile używasz. Możesz również spróbować poprosić o zdrowsze alternatywy, takie jak pesto, salsa, guacamole, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, czy ocet balsamiczny.

6. Słuchaj potrzeb swojego ciała 

Zdarza się, że danie podane w restauracji przekracza nasze możliwości. Jeśli wybrana porcja szybko cię nasyci, to dobrym rozwiązaniem jest zabranie reszty na wynos. Dzięki temu, nie będziesz się przejadać, a pozostałą część dania zjesz na kolejny posiłek.

7. Pij więcej wody

Tajemnicą zdrowych osób jest przyjaciel w postaci H2o, więc pierwszą rzeczą, którą zrobisz zasiadając przy stole powinno być zamówienie szklanki wody niegazowanej. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia w czasie jedzenia może również pomóc spowolnić jedzenie. Pozwala zapobiec przejadaniu się.

8. Świadome jedzenie

Spójrzmy prawdzie w oczy: w zgiełku codziennego życia jesteśmy zalewani różnymi komunikatami. Pomiędzy służbowymi e-mailami, TikTokiem i oglądaniem nowości Netflixa łatwo jest zajadać się w pośpiechu. Dlatego, gdy zamierzasz jeść poza domem, postaraj się użyć do tego wszystkich zmysłów, kontempluj je. Zwróć uwagę na wygląd jedzenia, jego aromat, konsystencję, smak oraz to, jakie uczucia w tobie powoduje. Zmusi cię to do zwolnienia tempa, bycia obecnym i delektowania się doświadczeniem z przyjaciółmi lub randką. Jeśli ćwiczenie świadomego jedzenia sprawia ci trudność, odkładaj sztućce co kilka kęsów, aby rozwinąć świadomość jedzenia i chwili.