W jakiej kolejności powinniśmy stosować produkty do pielęgnacji skóry? - issue27.pl
 • URODA  • PIELĘGNACJA  • W jakiej kolejności powinniśmy stosować produkty do pielęgnacji skóry?

W jakiej kolejności powinniśmy stosować produkty do pielęgnacji skóry?

 

Niezależnie od tego, ile produktów stosujesz w codziennej pielęgnacji skóry, warto wiedzieć, w jaki sposób tak naprawdę działają. Obserwacja ich skuteczności wymaga trochę czasu, a codzienna pielęgnacja skóry składa się z kilku etapów. Może więc się zdarzyć, że nie będziemy mieć pewności co należy ze sobą łączyć, a czego nie powinno się stosować razem.

Dlatego postanowiłyśmy nieco ułatwić to zadanie, przedstawiając właściwą kolejność poszczególnych etapów oraz zastosowanie różnych produktów. Dodałyśmy także informacje o tym, jakich składników nie należy ze sobą łączyć. Nasz artykuł z pewnością pomoże Ci dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę w kontekście prawidłowej pielęgnacji skóry.

Podstawy, które warto znać

Wiele z was zapewne nie raz zastanawiało się nad tym, dlaczego sposób nakładania warstw w pielęgnacji skóry jest w ogóle ważny. Okazuje się, że wszystko sprowadza się do wchłaniania. Aplikowanie kosmetyków pielęgnacyjnych we właściwej kolejności pomaga w pełni wykorzystać ich potencjał. Nakładanie produktu, zawierającego składniki blokujące innym przedostanie się przez skórę, będzie stratą czasu i pieniędzy.

Jeśli więc chodzi o właściwą kolejność aplikacji, to zaczynamy od tych lekkich, a następnie stosujemy te “cięższe”. Oznacza to, że produkty bazujące na wodzie nakładamy przed tymi na bazie oleju. Lepkość produktów może być tutaj wskazówką i określa sposób ich wchłaniania przez skórę.

 

Prawidłowa kolejność powinna wyglądać następująco:

1.Cleanser
2.Produkty korygujące  -takie jak retinol, kwasy AHA/BHA i inne produkty przeznaczone do poprawy obecnych problemów skórnych.
3. Produkty nawilżające – serum i krem nawilżający
4.Produkty ochronne – ochrona przeciwsłoneczna

W jakiej kolejności stosować produkty pielęgnacyjne?

Krok 1: Olejek do demakijażu

Jeśli nie stosujesz olejku do twarzy na noc, to poranne oczyszczanie twarzy nie zawsze jest konieczne. Jednak w przypadku, gdy masz suchą skórę, lepszym rozwiązaniem może być stosowanie rano olejku zamiast żelu lub mleczka do demakijażu. Dzięki temu skóra stanie się nawilżona, a jednocześnie pozbędziesz się resztek produktów lub potu z nocy.

olejek do demakijażu RESPIRE/ Sephora, 85 zł; delikatny olejek NUXE, 83 zł; Onlybio Ritualia Joy – olejek do demakijażu/ superpharm.pl 42,99 zł

Krok 2: Płyn micelarny

Oczyść skórę za pomocą produktu na bazie wody lub spłucz płynem micelarnym, nasączając wacik czystą wodą micelarną i przemywając nim całą twarz oraz szyję.

płyn micelarny z Witaminą C GARNIER, 26,99 zł; Polana,20,99 zł; Avene/Cosibella.pl, 53 zł

Krok 3: Nawilżający tonik i esencja

Aby skóra była elastyczna i nawilżona, do swojej rutyny włącz nawilżający tonik lub esencję. Najlepiej sięgnąć po nie w momencie, gdy skóra jest jeszcze wilgotna po zastosowaniu płynu micelarnego. 

Caudalie/ Cosibellapl, 37 zł; Alkmie, 85 zł, Eeny Meeny/ Douglas.pl, 79 zł

Krok 4: Serum lecznicze i ampułki

Typowe serum stosowane w codziennej pielęgnacji skóry to to z witaminą C. Jednak bez względu na to, jakiego rodzaju serum używasz, po prostu upewnij się, że najpierw aplikujesz najsilniejszy aktywny składnik. Aby zaoszczędzić czas, polecamy serum z witaminą C połączyć z kwasem hialuronowym. Dzięki temu nie będziesz musiała spędzać czasu na nakładaniu warstw. Jeśli jednak wolisz warstwą aplikację serum, zawsze zaczynaj od  nawilżającego, a następie nałóż lecznicze.

Neutrogena® Hydro Boost,ok. 50,99 zł; The INKEY/ Sephora.pl 42 zł; Dermalogica/ Sklep.dayspashe.pl, 236 zł

Krok 5: Krem pod oczy lub serum pod oczy

Skóra pod oczami jest najcieńsza na twarzy, więc produkty do oczu należy nakładać przed cięższymi kremami nawilżającymi.

Mario Badescu/ Notino.pl, 64 zł; CeraVe/ Superpharm.pl, 42,99 zł; Bobbi Brown/ Douglas.pl 99 zł

Krok 6: Krem nawilżający

Nie ma czegoś takiego jak zbyt nawilżona skóra, więc jeśli nie przepadasz za ciężkimi kremami pod makijaż, pomyśl o takim o konsystencji żelu lub w formie lekkiego balsamu.

Neutrogena, ok. 38 zł; Phlov.com, 179 zł; Samarite, 149 zł