Walentynkowa kawa z mlecznym sercem - issue27.pl
 • ZDROWIE  • DIETA  • Walentynkowa kawa z mlecznym sercem

Walentynkowa kawa z mlecznym sercem

 

 

Materiał promocyjny

Walentynki tuż, tuż. Jeśli szukasz pomysłu na to, jak w oryginalny i niewerbalny sposób powiedzieć “kocham Cię” to Latte Art Heart będzie idealnym rozwiązaniem. Dodatkowo osoba, której ją zaserwujesz, doceni nie tylko samą estetykę i smak kawy, ale również wysiłek i czas poświęcony na naukę przygotowania jej w domowym zaciszu. To bardzo proste, wymaga jedynie odrobinę praktyki. Jeśli chcesz modyfikować smak kawy i przyrządzić ją w inny sposób niż zwykle, warto skusić się na dodanie aromatycznych, korzennych przypraw, jak cynamon, kardamon czy goździki, które dodatkowo pobudzą zmysły i zadziałają, jak afrodyzjaki. 

Do przygotowania Latte Art Heart będzie potrzebne…

Podstawą każdego napoju kawowego jest espresso, pojedyncze lub podwójne, wedle upodobań i gustu. Jeśli posiadasz w domu młynek, warto zmielić ziarna kawy tuż przed zaparzeniem – dzięki temu kawa będzie smaczniejsza i nie straci swojego aromatu. Sięgnij po kawę typu speciality, czyli taką z palarni, których w Polsce przybywa i są niemal w zasięgu ręki. 

W celu przygotowania walentynkowej Latte Art Heart niezbędne jest mleko w ilości około ½ lub ⅓ dzbanka do spieniania. Pamiętaj, że mleko dodaje kawie słodyczy, a różne jego odmiany np. migdałowe, owsiane, sojowe  itp, wprowadzają specyficzne nuty smakowe. Wybierz wedle preferencji, takie jak lubisz.

Jak przyrządzić Heart Latte?

To proste. Z pomocą tutoriala Sage Appliances, australijskiej firmie posiadającej ponad 70-letnie doświadczenie w parzeniu kawy, cały proces przebiegnie szybko i sprawnie. 

Krok 1

Przygotuj espresso (pojedyncze lub podwójne – jak wolisz).

pastedGraphic.png

Krok 2

Do dzbanka wlej zimne mleko (w ilości około  1/3-1/2 dzbanka).

pastedGraphic_1.png

Krok 3

Spień mleko.

Upewnij się, że nie masz za dużo piany – jeśli jest sztywna i wyglądem przypomina białko na ciasto, oznacza, że jest jej za dużo. Nie może być jej również za mało  – jeśli dźwięk wydawany w trakcie spieniania był bardzo ostry i głośny, a konsystencja piany jest taka,  jak przed rozpoczęciem – oznacza to, że jest jej za mało.

pastedGraphic_2.png

Krok 4

Trzymając filiżankę w „nie piszącej” dłoni, przechyl ją o około 30 st.

pastedGraphic_3.png

Krok 5

Drugą ręką chwyć dzbanek za uchwyt, zakręć spienionym mlekiem i zacznij je nalewać:

a) Zacznij około 3 cm wyżej niż krawędź filiżanki.

b) Postaraj się celować mleko w środek krawędzi filiżanki – jeśli się nie udaje, nie przejmuj się, dowolne miejsce też się sprawdzi. 

c) Mleczną piankę przelewaj do filiżanki w tempie, z jakim zwykle nalewasz wodę z butelki do szklanki – nie bój się! Zbyt wolne przelewanie może okazać się dużo trudniejsze.

d) Wlewaj stabilnie z tej wysokości przez około 2 sekundy.

e) A teraz trudniejsza część – nalewaj dalej, ale opuść dzbanek do wysokości krawędzi filiżanki jednocześnie utrzymaj tempo strumienia. 

f) Na powierzchni kawy pojawi się biała „plamka”.

g) Jest ona główną częścią serca – teraz, gdy plama pojawiła się, a filiżanka jest prawie wypełniona kawą i mlekiem – przesuń dzbanek szybkim ruchem po filiżance, wciąż nalewając (tak jakby ktoś cię szturchał lub pchnął twoją rękę do przodu), aby uformować serce.

pastedGraphic_4.png

Efekt końcowy

Jeśli efekt końcowy do końca Cię nie urzeka, Sage podpowiada kilka sztuczek: 

  • Nie przejmuj się – za pierwszym razem Latte Heart rzadko wychodzi takie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Potrzeba chwili wprawy i praktyki. Do Walentynek jeszcze chwila, a więc masz czas!
  • Jeśli jednak chciałbyś manualnie poprawić wygląd swojego piankowego serduszka, za pomocą łyżeczki do herbaty wyjmij piankę z dzbanka i nałóż ją na wierzchu kawy, kształtując serce „ręcznie”.
  • Alternatywnie, możesz to zrobić za pomocą patyczka uformuj ręcznie z pianki mleka kształt serca. Zamiast łyżeczki, użyj specjalnego patyczka, który stosuje się w technice dekorowania kawy “latte art”.

pastedGraphic_5.png