Codzienna rutyna pielęgnacji jamy ustnej. Pytania do higienistki stomatologicznej - issue27.pl
 • URODA  • BEAUTY NEWS  • Codzienna rutyna pielęgnacji jamy ustnej. Pytania do higienistki stomatologicznej

Codzienna rutyna pielęgnacji jamy ustnej. Pytania do higienistki stomatologicznej

Materiał reklamowy

 

Codzienna rutyna pielęgnacji jamy ustnej jest niezwykle ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia całego organizmu. Jednak, aby zachować świetną kondycję zębów i dziąseł, należy dbać o nie w odpowiedni sposób. Zdarza się, że nie mamy pewności, czy daną czynność wykonujemy poprawnie, czy w odpowiedniej kolejności itp. Dlatego, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące pielęgnacji jamy ustnej, poprosiliśmy dyplomowaną higienistkę stomatologiczną Magdalenę Michałowską o udzielenie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pacjentów . 

Magdalena Michałowska specjalizuje się w higienizacji jamy ustnej. Na co dzień nie tylko dba o to, aby uśmiechy jej pacjentów były zdrowe i piękne, ale także edukuje ich w zakresie odpowiedniej higieny oraz wyrabiania prawidłowych nawyków. Ze względu na charakter swojej pracy, Pani Magdalena otrzymuje od pacjentów różne pytania związane z dbaniem o zęby i dziąsła. Zdecydowaliśmy się wybrać te najpopularniejsze oraz przedstawić poniżej odpowiedzi ekspertki: 

1.Jak często należy myć zęby? 

Magdalena Michałowska, dypl. hig. stom.: 

Zęby wystarczy umyć dwa, trzy razy dziennie, ale dokładnie. Aby uniknąć uszkodzenia szkliwa, rekomenduję stosowanie szczoteczki do zębów miękkiej lub o średniej twardości.

2. Jak długo należy myć zęby?

M. Michałowska:

Prawidłowy czas szczotkowana wynosi co najmniej 2 minuty.  W tym czasie należy starannie oczyścić wszystkie powierzchnie zębów, nie zapominając również o języku.  Mamy dostęp do produktów edukacyjnych, które pomagają nam w codziennej higienie jamy ustnej. To na przykład pasta Elgydium Timer, przy stosowaniu której wytwarzana piana zmienia stopniowo pod wpływem szczotkowania kolor na niebieski wskazując, że szczotkowanie zębów trwało 2 minuty i można już wypłukać jamę ustną.

3. Czy wybierana przez nas pasta do zębów musi spełniać jakieś warunki?

M. Michałowska: 

Każdy i każda z nas jest inny i każdy i każda z nas ma inne problemy zdrowotne, więc musi używać również trochę innych produktów do higieny jamy ustnej. Pasta powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta czy pacjentki. Niektórzy cierpią na wrażliwość zębów, inni mają problemy z dziąsłami. Dlatego dla pierwszych dobrym wyborem będzie np. pasta Elgydium Sensitive, a dla drugich pasta Elgydium Na Podrażnione Dziąsła. O szczegółowe rekomendacje warto zapytać przede wszystkim swoją higienistkę lub stomatologa. 

4. Jaka jest idealna pasta do zębów, na co zwrócić uwagę?

M. Michałowska: 

Rekomendujemy przede wszystkim unikanie past z dużą zawartością cukru, które mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy. Warto zwrócić również uwagę na to, czy w składzie wybranej przez nas pasty są składniki pochodzenia naturalnego, bez parabenów.

5. Czy po umyciu zębów należy płukać jamę ustną, a jeśli tak, to czym?

M. Michałowska: 

Tak. Płyn do płukania jamy ustnej uzupełnia działanie pasty do zębów. W niektórych przypadkach, na przykład u pacjentów leczonych ortodontycznie, stosowanie płynu jest wręcz niezbędne i taki pacjent powinien płukać jamę ustną płynem Eludril ORTHO.

6.Co ile należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

M. Michałowska:

Szczoteczkę do zębów powinniśmy wymieniać co trzy, cztery miesiące. Szczoteczkę również należy wymieniać po każdym przeziębieniu, infekcji gardła czy grypie. W trakcie choroby i szczotkowania zębów bakterie z jamy ustnej mogą gromadzić się na główce szczoteczki.

7.Czy nitkować zęby przed czy po ich umyciu?

M. Michałowska: 

Nitkowanie należy wykonać przed umyciem zębów. Według raportu American Academy of Periodontology, który został opublikowany w Journal of Periodontology (JOP), może mieć to znaczy wpływ na dokładność usuwania płytki nazębnej. Dzięki wykonaniu nitkowania przed szczotkowaniem, robimy takie wstępne oczyszczenie, bakterie zostają „rozluźnione”, a następnie usunięte już podczas szczotkowania. 

8.Czy można „przesadzić” z higieną jamy ustnej? 

M. Michałowska:

Tak, z higieną jamy ustnej również można przesadzić. Zbyt częste mycie zębów może prowadzić do uszkodzenia szkliwa lub znacznego podrażnienia dziąseł. Zwłaszcza jeśli nieumiejętnie myjemy zęby, np. zbyt mocno dociskając szczoteczkę.

Profesjonalne produkty ELGYDIUM i Eludril dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych oraz w wybranych gabinetach stomatologicznych.

________________

 https://pl.dental-tribune.com/news/co-pierwsze-szczotkowanie-czy-nitkowanie/