Jaki wpływ ma zdrowie jamy ustnej na zdrowie całego organizmu? - issue27.pl
 • URODA  • BEAUTY NEWS  • Jaki wpływ ma zdrowie jamy ustnej na zdrowie całego organizmu?

Jaki wpływ ma zdrowie jamy ustnej na zdrowie całego organizmu?

materiał reklamowy

 

Zęby, dziąsła i inne części jamy ustnej są istotnymi elementami organizmu, które wymagają sumiennej, codziennej pielęgnacji. Mimo że każdy z nas od najmłodszych lat uczy się, w jaki sposób o nie dbać, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest utrzymanie jamy ustnej w dobrej kondycji dla zachowania zdrowia całego organizmu. 

Dobry stan jamy ustnej ma wpływ na ogólną kondycję naszego zdrowia. Dlatego problemy powstające w tym miejscu mogą odzwierciedlać ogólny stan organizmu. A objawy takie, jak ból zębów, krwawienie dziąseł i nieświeży oddech są oznakami złego stanu zdrowia jamy ustnej, który może mieć swoje korzenie o wiele głębiej. 

Niestety, ocean zdrowia jamy ustnej często pozostaje pomijana w procesie diagnozy, co jest niezmiernie niekorzystne z uwagi na rosnące dowody naukowe na związek pomiędzy chorobami jamy ustnej a ogólnym stanem pacjenta. Bardzo wiele badań wskazuje na powiązanie chorób dziąseł i przyzębia na przykład z: niekontrolowaną cukrzycą, zawałem serca, a nawet chorobą Alzheimera. Dodatkowo, obserwuje się również tendencję do wcześniejszych porodów oraz niższej masy urodzeniowej u dzieci matek cierpiących na zapalenie przyzębia

– mówi dr n. med. Natalia Stefanik.

Taką sytuację powodują bakterie obecne w jamie ustnej, które łatwo przedostają się do krwi, inicjując w ten sposób infekcje i stany zapalne. Dlatego tak istotne jest utrzymanie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej, przestrzeganie właściwej higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty. Dzięki nim możemy zapobiec poważnym zagrożeniom dla naszego zdrowia. 

Poza schorzeniami wymienionymi przez lekarza dentystę, nieprawidłowy stan jamy ustnej może być związany z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak np. choroby sercowo-naczyniowe, choroby nerek, powikłania w czasie ciąży, a nawet z niektórymi nowotworami. 

Jak temu zapobiec?

Najlepszym sposobem na zapobieganie tak groźnym problemom ze zdrowiem jest właściwe przestrzeganie higieny jamy ustnej, stosowanie odpowiednich środków oraz regularne zgłaszanie się na przeglądy stomatologiczne.

Jakie są podstawowe elementy dbałości o zdrowie jamy ustnej? 

1. Szczotkuj zęby przez około dwie minuty, co najmniej dwa razy dziennie.

2. Codziennie nitkuj zęby.

3. Unikaj palenia papierosów i wyrobów tytoniowych.

4. Stosuj odpowiednie pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej, dostosowane do Twoich potrzeb. Może to być pasta zawierająca chloroheksydynę (na przykład ELGYDIUM Anti-Plaque). Składnik ten działa antyseptycznie i ma zastosowanie w profilaktyce i leczeniu próchnicy oraz chorób przyzębia. Dentysta może również zalecić jej stosowanie po zabiegach higienizacyjnych i chirurgicznych.

5. Ogranicz słodką żywność i napoje.

6. Stosuj zbilansowaną dietę. 

Stan jamy ustnej może być ważnym wskaźnikiem ogólnego stanu całego organizmu. Nie ignoruj więc sygnałów alarmowych, takich jak krwawienie dziąseł czy nadwrażliwość zębów. Dzięki uważnemu monitorowaniu zdrowia jamy ustnej możesz znacznie zredukować ryzyko wystąpienia poważniejszych problemów zdrowotnych.