BANGKOK - PRZEWODNIK PO STOLICY TAJLANDII - issue27.pl
 • NEWS  • BANGKOK – PRZEWODNIK PO STOLICY TAJLANDII

BANGKOK – PRZEWODNIK PO STOLICY TAJLANDII

Bangkok jest stolicą Tajlandii i jednym z najszybciej rozwijających się miast na świecie. Pod względem liczby ludności zajmuje 21 miejsce ( na świecie). Przeciętne temperatury powietrza w ciągu roku mieszczą się w granicach d 26,1 °C do 30,4 °C, co czyni go najcieplejszym miastem na całej kuli ziemskiej. W związku z wysokimi temperaturami i  dużą wilgocią powietrza wybierając się na wycieczkę właśnie tam, warto skrupulatnie przygotować listę miejsc godnych odwiedzenia.

1. Wat Pho 

kamcichocka/Instagram.com

Największa i najstarsza buddyjska świątynia ( i kompleks świątyń, pochodząca z XVI wieku) o łącznej przestrzeni 80 000m2. Nazywana Świątynią Odpoczywającego Buddy (Wat Phra Chetuphon), w jej wnętrzu znajduje się ogromny, pozłacany posąg Buddy – 43 metry długości oraz 15 metrów wysokości. Oprócz tego znajduje się ponad 1 000 wizerunków Buddy.

Czynna jest codziennie od 8:00 do 18:00. Bilet wstępu kosztuje ok 100 THB (ok.10 PLN), w cenę wliczona jest butelka wody oraz hasło do Wi-Fi.

2. Wielki Pałac Królewski (Phra Borom Maha Ratcha Wang)

 Zespół budynków w Bangkoku będących oficjalną rezydencją króla Tajlandii od XVIII wieku do połowy XX wieku. Po śmierci króla Anandy Mahidola w Wielkim Pałacu w 1946, król Bhumibol Adulyadej zmienił rezydencję na pałac Chitralada. Budowa Wielkiego Pałacu rozpoczęła się w roku 1782, podczas gdy u władzy był Rama I. 

W przeciwieństwie do pozostałych buddyjskich świątyń, tutaj nie mieszkają mnisi. 

Ważnymi częściami pałacu są:

– Wat Phra Kaew, “świątynia szmaragdowego Buddy”
– Chakri Mahaprasad Hall, budowla w stylu włoskiego odrodzenia

3. Świątynia Szmaragdowego Buddy (The Royal Panthenon, Wat Phra Kaew, Wat Phra Keo)

https://www.instagram.com/kamcichocka/

Zlokalizowana w historycznym centrum Bangkoku, w dzielnicy Phra Nakhon, na terenie Wielkiego Pałacu. Uważana za najważniejszą świątynię buddyjską w Tajlandii.

Została wybudowana w 1782 r. W  jej wnętrzu znajduje się wiele posągów Buddy ze złota, srebra i kamienia. Nad wszystkim góruje szmaragdowy Budda na złotym cokole z baldachimem o pięciu parasolach oraz naturalnej wielkości Budda z lanego złota, o wadze 75 kg, rzeźbiony i zdobiony drogimi kamieniami. Posadzka świątyni pokryta jest w całości płytkami ze srebra, na ścianach znajdują się ciekawe malowidła, które przedstawiają sceny z życia Buddy.

4. Świątynia Świtu, Wat Arun

Usytuowana na brzegu rzeki Chao Praya, jest symbolem stolicy –  na każdej monecie 10 THB znajdziemy jej podobiznę.
Została zbudowana na kształt prangu, khmerskiej architektury. Charakterystyczna kolba kukurydzy głównej iglicy i czterech mniejszych otaczających pozwala łatwo ją rozróżnić. Główny prang mierzy 70 metrów, na który wejdziemy pochyłymi schodami. Ten układ przedstawia pięć świętych gór, które były domem dla bogów według Khmerów, hinduskiej i buddyjskiej kosmologii. Główny prang reprezentuje górę Meru, centrum wszechświata, pozostałe cztery kierunki świata.

5. China Town

https://www.instagram.com/kamcichocka/

Dzielnica chińska powstała w 1782 roku w Bangkoku, w czasach kiedy duża część populacji została przeniesiona z dystryktu Rattanakosin, aby zrobić miejsce dla siedziby rządu. Dziś jest to wyjątkowo barwna, chaotyczna i zatłoczona przez turystów oraz sprzedawców część miasta. Panuje tam duży gwar, ruch, tłok, a w powietrzu roznoszą się intensywne zapachy przygotowywanych potraw. 

6.Dom Jima Thompsona

Znajdujący się w dzielnicy nowoczesnych wieżowców stanowi swojego rodzaju oazę spokoju. Stare budynki z drewna tekowego otoczone są bujnym ogrodem, zamieszkiwanym przez egzotyczne ptaki.

7. Świątynia Złotego Buddy

Wat Traimit znajduje się na końcu dzielnicy chińskiej w Bangkoku na ulicy Yaowarat w pobliżu dworca kolejowego Hua Lampong. Znajduje się  w niej największy na świecie posąg Buddy wykonany ze złota, mierzący 3 metry wysokości i ważący 5.5 tony.

Powstanie Złotego Buddy przypisuje się czasom panowania królestwa Suktohai w XIV wieku, podobno później został przeniesiony do Ayuthaya w 1403 roku. W wieku XVIII celem odwrócenia uwagi posąg został pokryty gipsem, podczas wojny Birmańczycy zwykli rabować złoto i klejnoty ze świątyń.

8. Wat Saket

Złota Góra, jest niskim wzgórzem w Bangkoku zwieńczonym lśniącym złotym chedi o wysokości 58 metrów, gdzie przechowywane są relikwie Buddy. Samo wzgórze to sztuczny 79- metrowy kopiec z 318 schodami prowadzącymi za szczyt świątyni.

Została zbudowana na za czasów królestwa Ayutthaya, na początku 1800 roku z powodu panującej epidemii dżumy świątynia zamieniła się w krematorium. 

Na terenie świątyni znajdziemy także viharn składający się z dwóch pomieszczeń, w którym przebywają dwa posągi Buddy. Pierwszy z nich to Phra Attharot sprowadzony z Phitsanulok w 1829 roku, drugi znajdujący się po zachodniej stronie Luang Phor Dusit, posąg pochodzący z dawnej świątyni Wat Dusit.

9. Lumphini Park   

Zielona oaza w centrum stolicy Tajlandii, pierwszy publiczny park w Bangkoku, gdzie możemy odpocząć od zgiełku miasta. Nazwa Lumphini wywodzi od miejsca urodzenia Buddy.

wikipedia