Marrakesz - kulturowa perełka Maroko. Co warto zobaczyć? - issue27.pl
 • PODRÓŻE  • Marrakesz – kulturowa perełka Maroko. Co warto zobaczyć?

Marrakesz – kulturowa perełka Maroko. Co warto zobaczyć?

 

Marrakesz kojarzymy z filmów, chociaż nie zawsze pojawiał się pod swoją nazwą, to z powodzeniem oczarowywał widzów. To czwarte co do wielkości miasto w Maroko, znajduje się na zachodzie kraju i jest kierunkiem często i chętnie odwiedzanym przez turystów z całego świata. Miejscowość intryguje i zachwyca pozytywną energią, żywymi kolorami, niesamowitymi smakami oraz bogactwem zapachów. Marakesz to również uczta dla miłośników architektury i sztuki, a także osób uwielbiających połączenia różnych kultur.

Z pewnością jest to miejsce, gdzie nie można narzekać na nudę, bo bogactwo atrakcji jest imponujące. Zaczynając od wypoczynku w luksusowym hotelu, przez zwiedzenie niesamowitych zabytków, wycieczki na pustynię, czy wyprawy w góry Atlas. To zdecydowanie ten punkt na mapie, który daje niezliczone opcje spędzenia wolnego czasu.

Ta część z Was, która oglądała drugą część filmowej odsłony Seksu w Wielkim Mieście zapewne kojarzy Marrakesz. To właśnie to marokańskie miasto “udawało” Abu Zabi na potrzeby produkcji. A wszystko dlatego, że władze Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie wyraziły zgody na nakręcenie filmu na terenie ich kraju 1. To właśnie w Marrakeszu nakręcono większość scen, która mają oddać orientalny klimat stolicy Emiratów Arabskich. Jednak w kadrach, przedziera się atmosfera i unikalny duch Marakeszu, a to na przykład za sprawą niesamowitego lotniska Menara. To niesamowita i ciekawa budowa, należąca do najciekawszych obiektów tego typu na świecie. Za jej projekt odpowiada kolektyw architektoniczny E2A Architecture. Lotnisko jest atrakcją sama w sobie, gdyż jego wygląd oddaje architektoniczne tradycje regionu. Wśród zastosowanych motywów pojawiają się m.in. tradycyjne arabskie wzory graficzne. Całość dopełniono szybami z dekoracyjnym motywem nawiązującym do starożytnej sztuki krajów świata islamskiego 2.

Lotnisko do dopiero miły początek fascynującej podróży, bo Marakesz to przede wszystkim zabytki i dziedzictwo sięgające czasów starożytnych. Misterne dekoracje, orientalne restauracje, imponujące pałace i dzika przyroda, to wszystko czeka na Was w tym cudownym miejscu na Ziemii.  Co więc warto zobaczyć i zrobić w Marakeszu? Poniżej znajdziecie moje subiektywne wrażenia z tego miejsca, a także wskazówki i polecenia miejsc, jakie odwiedziłam.

 

Medyna

Wychodząc poza lotnisko warto skierować się w stronę starej części miasta, która w świecie arabskim nazywana jest Medyną. Jest to typowa nazwa dzielnicy w starych, arabskich miastach. To w niej znajdują się istotne, również historycznie obiekty takie jak bazar, czy główny meczet. Medyna w Marakeszu należy do największych obszarowo dzielnic tego typu w tym regionie Afryki. To tutaj mieści się główny plac Jemaa el-Fnaa, który zaprowadzi nas do tradycyjnych, marokańskich straganów zwanych soukami. To o tyle ciekawe miejsce, że możemy zobaczyć, jak powstaje wiele z pięknych rzeczy sprzedawanych na miejscu.

Pałac Bahia

To piękny pałac sułtański to prawdziwa perełka architektoniczna. Pochodzący z XIX wieku budynek przedstawia niesamowite bogactwo sztuki marokańskiego zdobnictwa. Kolorowe, pełne wzorów mozaiki dekorujące ściany oraz sufity. Piękne kamienne kominki, czy fontanny to elementy, które wprawiają w zachwyt już od wejścia. Całość dopełnia przepiękny ogród, który daje ukojenie w upalne dni.

Dar El Bacha

Kolejny niesamowity pałac, który warto zobaczyć przy okazji wizyty w Marakeszu. Dar El Bacha to jedno z najbardziej uroczych i historycznie znaczących miejsc. Jako budowla stanowi przykład świetnie zachowanych przykładów architektury pałacowej z okresu dynastii Alawitów. Wyróżnia się cudownymi ogrodami, misternie zdobionymi wnętrzami i bogatymi detalami architektonicznymi, które są typowe dla tradycyjnej marokańskiej sztuki.

Kawiarnia Bacha Coffee

Miejsce, które doceni każdy smakosz kawy i miłośnicy pięknych wnętrz. W pałacu Dar El Bacha znajduje się również piękna kawiarnia Bacha Coffee. Można tam rozkoszować się pyszną Arabicą z rożnych zakątków świata, ale również kupić sobie ziarna, aby móc w domu przywołać wspomnienia Marakeszu przy filiżance znakomitej kawy. Jeśli planujecie odwiedzić kawiarnię, to warto uzbroić się w cierpliwość, bo kolejka przekracza zwykle 2 godziny czekania.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Bacha Coffee (@bachacoffee)

Muzeum Yves Saint Laurent

Muzeum poświęcone twórczości słynnego francuskiego projektanta, zostało zbudowane w mieście, w którym był zakochany przez całe swoje życie. W środku podziwiamy przepiękne kolekcje z różnych lat twórczości projektanta. Dodatkowo dzięki umieszczonym pamiątkom i zdjęciom możemy przybliżyć sobie życie wielkiego krawca. Naszej uwadze nie może umknąć budynek, w którym znajduje się muzeum. Ceglany projekt francuskich projektantów z Studio KO, który zdaniem projektantów przypomina krawieckie wykroje doskonale wpisuje się w marokański klimat. – Julia Karcz, issue27.pl.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez issue27.pl (@issue27.pl)

Jardin Majorelle

Ogród botaniczny znajdujący się tuż obok wspomnianego wyżej muzeum Yves Saint Laurent. Zaprojektowany przez francuskiego architekta Paula Sinoira, był domem artysty Jacques’a Majorelle’a i jego żony przez prawie czterdzieści lat, począwszy od 1923 roku. Budynek, w którym para mieszkała to kubistyczna willa otoczona niesamowicie pięknym ogrodem pełnym orientalnych roślin.

Wyprawa na pustynię

Podczas wyprawy do Marakeszu warto zainwestować w wycieczkę na pustynię. Jeśli nie macie wystarczająco dużo czasu, aby odwiedzić Saharę, to ciekawą i znacznie bardziej oszczędną czasowo opcją jest pustynia Agafay. Warto skorzystać z jednej z ofert z GetYourGuide.pl, my wybraliśmy tą KLIK. Podczas dokonywania wyboru, zwróćcie uwagę na zakres usługi – czy jest zapewniony transport, czy w planie jest posiłek i jakie dokładnie atrakcje was czekają. Nasz wariant przewidywał min. relaks nad basen na pustyni, lunch w marokańskim stylu, jazdę na wielbłądzie oraz quady.

 

 

______

Film Seks w wielkim mieście 2 kręcony w Marrakeszu

2.https://sztuka-architektury.pl/article/10021/lotnisko-tez-moze-byc-niezwykle