Wystawa prac królowej Haute Coutre - Iris van Herpen - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Wystawa prac królowej Haute Coutre – Iris van Herpen

Wystawa prac królowej Haute Coutre – Iris van Herpen

Holenderska projektantka Iris van Herpen znana jest z łączenia innowacyjnych technologii takich ,jak druk w 3D, czy laserowe cięcie z tradycyjnymi technikami krawiectwa. Nie obce jest jej haftowanie oraz misterne drapowania. Swoje awangardowe kreacje regularnie prezentuje podczas Paryskiego Tygodnia Haute Couture. Tym razem przekrój prac artystki możemy zobaczyć na żywo trochę bliżej, bo w Poznaniu a dokładnie w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru.

Wystawa zatytułowana „Alchemic Couture“, to przekrój wielu lat pracy projektantki. Na przedstawionych sylwetkach możemy zauważyć postępy w poszukiwaniach artystycznych oraz technologicznych projektantki. Zainspirowana baletem klasycznym kreatorka rozważa ruch jako siłę, która w połączeniu z modą może rozszerzyć formę ludzkiego ciała rzeźbiąc niepowtarzalne sylwetki lub odzwierciedlając sposób poruszania się.

Artystce na pewno nie można zarzucić tego że jej projekty są banalne. Podczas ich oglądania na żywo można dostrzec niesamowitą precyzję i misterność  wykonania. Skłania to również do przemyśleń ile czasu i pracy zostało poświęcone na stworzenie tak niesamowitych, awangardowych i inspirujących jednocześnie kreacji. Co ciekawe, projektantka podczas 13 lat swojej kariery cały czas konsekwentnie realizuje swoją wizję mody z pogranicza jawy i snu.

W kreacjach Iris van Herpen bardzo chętnie pokazują się też znane gwiazdy takie jak Lady Gaga, która wybrała sukienkę przypominającą rafę koralową na rozdanie nagród MTV VMA 2020. Podczas zeszłorocznej trasy koncertowej również Björk wykorzystała propozycje van Herpen.

Wystawę można obejrzeć jeszcze  do 31 stycznia 2021 roku. Jest to naprawdę świetna modowa wystawa, których niestety nie ma za dużo na co dzień w naszym kraju. Polecam skorzystać z tej okazji, gdy tylko znowu będzie taka możliwość!

___________

Autorka: Joanna Dudek