Wirtualne podróże - spacer po Mediolanie - issue27.pl
 • PODRÓŻE  • Wirtualne podróże – spacer po Mediolanie

Wirtualne podróże – spacer po Mediolanie

Mediolan to miasto mody i świetnego designu. Na ulicach zobaczycie wiele gustownie ubranych Włochów i Włoszek. Stolica Lombardii swoją rozpoznawalność zawdzięcza również pięknej architekturze i wartym uwagi zabytkom. Jeśli jednak, Mediolan jest Waszą pierwszą destynacją we Włoszech to nie zobaczycie tu elementów stereotypowego włoskiego miasteczka, ale myślę, że energia i klimat tego miasta Was nie rozczaruje!

Poniżej znajdziecie subiektywną listę miejsc, które polecam zobaczyć podczas pierwszej wizyty w Mediolanie.

1/ Katedra Duomo

Większość ze zwiedzających, swoje pierwsze kroki w Mediolanie kieruje na plac, przy którym znajduje się owa katedra. Nic w tym dziwnego, ponieważ sam budynek z zewnątrz zachwyca swoją wielkością, strzelistością, ogromem detali i ażurowych zdobień.  Budowla powstała w gotyku, w którym panował trend na liczne wieże i przypory, dzięki czemu budynek mimo swojej monumentalności, wydaje się być lekki.  Jeśli macie okazję to koniecznie skorzystajcie z wejścia do środka, aby zobaczyć surowe wnętrze, które aż przytłaczają swoją wysokością. Warto również wjechać na dach katedry, aby zobaczyć z bliska jego konstrukcję oraz rozpościerającą się panoramę miasta.

2/ Galleria Vittorio Emanuele

Pośród murów galerii czy też pasażu handlowego swoje butiki mają wyjątkowe marki premium, takie jak Prada, Gucci, Chanel, Louis Vuitton czy Moncler. Sam budynek zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego, a cały dach budowli jest przeszklony. Warto zwrócić uwagę na przepiękną podłogę, która zdobiona jest mozaiką. Na posadzce przedstawione są również herby 3 stolic Zjednoczonych Włoch: Rzymu, Turynu, Florencji oraz samego Mediolanu.

3/ Museo del Novecento

Jeśli macie ochotę oderwać się od architektury to będąc w okolicach katedry Duomo warto wejść do mieszczącego się nieopodal niej muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej. Na pierwszy rzut oka, muzeum wygląda niepozornie, ale w swoich zbiorach posiada wiele ciekawych prac, głównie włoskich artystów, ale nie tylko.

 

4/ Pinacoteca Brera

W muzeum znajdującym się przy ulicy Brera możecie podziwiać dzieła włoskich malarzy, takich jak Peter Paul Rubens, Canaletto czy Caravaggio. Co więcej w tym samym budynku znajduje się Akademia Sztuk Pięknych, więc podczas zwiedzania możecie trafić na grupki studentów podążające za swoimi profesorami.

Jeśli planujecie wybrać się do muzeum, to w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny.

5/ Zamek Sforzów i Park Sempione

Jest to miejsce, w którym możecie zapoznać się z  historią rodu historii Sforzów (historię rodziny można również obserwować w mini serialu “Rodzina Borgiów”), a po zwiedzaniu udać się na krótki odpoczynek do Parku Sempione.

 

6/ via Monte Napoleone

Jeśli przy okazji wizyty w Mediolanie chcecie udać się na zakupy to wzdłuż ulicy via Monte Napoleone znajdziecie wyłącznie butiki marek luksusowych, takich jak w Galerii Wiktora Emanuela.

 

Jeśli przyjechaliście do Mediolanu na kilka dni to polecam również odwiedzić okoliczne, mniejsze miasteczka, takie jak Como czy Bergamo, w których panuje zupełnie inny klimat niż w Mediolanie, ale gwarantuję, że będziecie nimi oczarowane. 

_________