Niesamowity styl Mildred Ratched - issue27.pl
 • MODA  • Niesamowity styl Mildred Ratched

Niesamowity styl Mildred Ratched

Główna bohaterka serialowej adaptacji prequelu Lotu nad kukułczym gniazdem charakteryzuje się świetnym gustem w kwestiach modowych. Uderzający styl Mildred Ratched w pewnym stopniu odwraca uwagę od demonicznej strony jej charakteru. Nazwany na cześć nikczemnej postaci serial Netflix przedstawia losy pielęgniarki granej przez Sarah Paulson, która poszukuje posady w kalifornijskim szpitalu Lucia State Hospital. Jej zalety to wytrwałość i wytworność – pomagają bohaterce osiągnąć upragnione cele, a modny wygląd Ratched jest jedynie przykrywką dla jej stale rosnących złych zamiarów.

Przybycie Ratched do północnej Kalifornii w 1947 roku nie było przypadkiem. Sierota z traumatyczną przeszłością, a teraz wątpliwie utalentowana pielęgniarka, z impetem wdarła się w medyczną rzeczywistość, a ostatecznie do szpitala Lucia State Hospital, gdzie seryjny morderca Edmund Tolleson, czeka na skazanie. Pod pretekstem troski, Ratched celowo i systematycznie wywołuje chaos, aby awansować i zrealizować swoje nikczemne plany. Stosunkowo szybko jednak, ta jej szykowność i urok ustępują miejsca rosnącej ciemności, przejawiającej się w działaniach wobec innych.

Serial wyreżyserowany przez Ryana Murphy’ego, który odpowiada m.in. Hollywood, Pose, czy American Horror Story ma podobną żywiołowość i nastrój. Do pracy nad projektem, Murphy zatrudnił wieloletniego współpracownika Lou Eyricha i projektantkę kostiumów Rebeccę Guzzi. Wszystkie stroje bohaterów musiały trzymać się chłodnej palety kolorów, zachowując przy tym autentyczność mody z tamtych czasów.

Wspaniałe kostiumy i dynamiczna fabuła sprawiają, że serial jest niezwykle intrygujący.  Odważne – jak na tamte czasy- sukienki bohaterki, podkreślają talię i sylwetkę. A wyrazista odzież wierzchnia zawsze była zaakcentowana dodatkami lub kolorami.

W jednej z pierwszych ważnych scen Ratched nieproszona przychodzi do swojego przyszłego miejsca pracy. Jest ubrana w wyrafinowany żółty garnitur ze spódnicą, dopasowaną czapkę i sznur pereł. Jej wygląd inspirowany był New Lookiem Diora, charakteryzującego się zaokrąglonymi ramionami, ściągniętą talią i  spódnicą z dużą ilością materiału. Wielkie wejście Ratched było hołdem dla kultowej sylwetki.

Chociaż większość czasu oszustka spędza w stroju pielęgniarki, to warto zwrócić uwagę na to, że jest on dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Ma charakter zarówno kliniczny, jak i elegancki. W stylizacjach obsady Ratched wykorzystano kolory, które przekazują emocje. Zieleń symbolizująca zazdrość oraz pożądanie, najbardziej rzuca się oczy w służbowej garderobie Ratched i jej koleżanek. Głęboki turkus w stroju ozdobionym szpilkami, akcentuje jej dominujący charakter. Na poniższej scenie widać, jak Ratched opuszcza teren szpitala w stroju pielęgniarki, zwieńczonym świeżą białą peleryną.

Szmaragdowe rękawiczki do łokci, celowo wykrzywiony kapelusz i broszka z koralików dodają grzesznego charakteru eleganckiemu wyglądowi. Nie ma wątpliwości, że ta nieoczekiwana kolorystyka pozostaje urzekająca.

Duża część uroku w Ratched może być zbieżna z agresją,  ale mimo to modne kostiumy sprawiają, że wizualnie serial zyskuje i budzi zainteresowanie.  

___________