Historia mody - najciekawsze muzea modowe na świecie - issue27.pl
 • PODRÓŻE  • Historia mody – najciekawsze muzea modowe na świecie

Historia mody – najciekawsze muzea modowe na świecie

 

Historia mody budzi coraz większe zainteresowanie. Z przyjemnością podziwiamy kultowe kolekcje, czy kreacje, które miały na sobie słynne osobistości. To dziedzina, która rozwija się w szybkim tępie. Nie dziwi, więc fakt, że zainteresowanie procesem twórczym oraz podziwianie eksponatów związanych z modą prowadzi do powstania muzeów poświęconych ich historii – przedstawiamy  6 ciekawych muzeów związanych z tą dziedziną.

1/ Muzeum Christian Diora, Granville

Christian Dior był silnie związany z willą Les Rhumbs w północnej części Francji, w której spędził większość swojego dzieciństwa. To właśnie w tej posiadłości mieści się jego muzeum, w którym możecie podziwiać wystawy dotyczące historii domu mody oraz samej postaci Christiana, która była niezwykle ciekawa.

2/ Gucci Garden, Florencja

Jest to stosunkowo nowa przestrzeń, gdyż została otwarta w 2018 roku przez samego projektanta Alessandro Michele. Muzeum oczywiście w całości poświęcone jest domowi mody Gucci, ale w tym miejscu są również organizowane wystawy czasowe. Ponadto, w samym budynku poza wystawami, mieści się również restauracja oraz butik marki.

3/ Museo Salvatore Ferragamo , Florencja

Muzeum zostało otwarte w połowie lat 90. w Palazzo Spini Feroni we Florencji. Wystawy przedstawiają historię domu oraz przygodę projektanta związaną z modą. Wystawy również są skoncentrowane na sztandarowych produktach marki, czyli na butach.

4/  Cristóbal Balenciaga Museo, Hiszpania

Muzeum zostało otwarte w 2011 roku w rodzinnej Getarii Cristóbala. Zbiory przedstawiają głównie nowe sylwetki wprowadzone do historii mody przez Balenciagę, gdyż był on jednym z pierwszych projektantów, którzy postanowili odświeżyć utarty kanon damskiej sylwetki. Ponadto wystawy czasowe skupione są wokół konkretnych kolekcji domu mody.

5/ Musée Yves Saint Laurent, Paryż

Jest to jedno z najnowszych muzeów, ponieważ zostało otwarte dopiero w 2017 roku przy fundacji Pierre Bergé – Yves Saint Laurent. W muzeum poza licznymi projektami, w tym kostiumami teatralnymi, szkicami mamy możliwość zobaczenia studio mistrza, które związane jest z początkami powstawania paryskiego domu mody.

6. Muzeum Victoria & Albert, Londyn

To muzeum jest jednym z największych muzeów w Europie. Stała Kolekcja liczy ok. 4,5 tysiąca eksponatów. Dawniej można tu było zobaczyć eksponaty związane głównie ze sztuką dekoracyjną. Po sukcesie wystawy Christiana Diora w paryskim Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, zarządcy tego muzeum postawili, że również tutaj będzie coraz więcej wystaw związanych z modą.

_______