Halston: projektant, który wyprzedzał swoje czasy - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Halston: projektant, który wyprzedzał swoje czasy

Halston: projektant, który wyprzedzał swoje czasy

 

Roy Halston Frowik znany szerszej publiczności pod pseudonimem Halston, to jedna z ważniejszych postaci w świecie amerykańskiej branży modowej. Sławę na skalę międzynarodową zyskał w latach 70., dzięki swoim prostym, minimalistycznym, ale bardzo eleganckim projektom. Popularności przysporzyły mu ubrania, które często wykonywane były z takich tkanin jak kaszmir, czy ultrazamsz. Taki dobór materiałów okazał się strzałem w dziesiątkę, bo został odebrany, jako powiew świeżości i zyskał popularność w klubach w połowie lat  70.  A to otworzyło zupełnie nowy rozdział w amerykańskiej modzie. Jednym z kluczowych kroków w rozwoju jego marki, było nawiązanie partnerskiej współpracy z  JC Penney. Takie (wtedy) nietypowe połączenie sił zapowiadało nową erę w branży. 

Halston Lifestyle

Minimalistyczne, a jednocześnie niezwykle kobiece projekty Halstona podbiły serca gwiazd.  Jego ubrania nosiły takie sławy jak Bianca Jagger, Lauren Hutton i Cher brylująca w legendarnym Studio 54. Projektant stał się ikoną stylu życia pełnego luksusu, ekstrawagancji i gwiazd Hollywood. Bezpośrednie skojarzenie go z tymi elementami wykształciło nawet nowe określenie – “Halston Lifestyle“. 

 

Lata 80.

W latach 80., u szczytu swojej kariery Halston zdecydował się połączyć siły z amerykańską siecią sklepów JC Penney, znaną głównie z oferowania ubrań w przystępnych cenach. Decyzja ta była kontrowersyjna, ponieważ w tamtych czasach współpraca luksusowych marek z sieciówkami była rzadkością. Halston miał wizję, że moda powinna być dostępna dla szerszego grona odbiorców, niezależnie od ich budżetu. 

W ramach tej współpracy stworzył specjalną kolekcję dla JC Penney, zachowując charakterystyczne cechy marki, takie jak eleganckie fasony, wysokiej jakości tkaniny i innowacyjne wzornictwo. Kolekcja ta była równie stylowa i wyrafinowana jak główne linie Halstona, ale oferowana w znacznie niższych cenach. 

To odważne posunięcie okazało się dochodowym biznesem. Jednak miało również negatywne skutki, m.in. spadek prestiżu marki przez co nowojorski dom towarowy Bergdorf Goodman, z którym Halston był związany od początku swojej kariery, odciął się od marki i mody dla “zwykłych” ludzi. Halston zniknął z powierzchni tego historycznego domu handlowego przy 754 Avenue w Nowym Jorku i powoli stał się marką masową. 

Obecnie wiele marek kontynuuje tradycję demokratyzacji mody i współpracuje z popularnymi sieciami fast fashion. Kolekcje takie jak Balmain X H&M czy Adidas X Gucci okazały się nie tylko ogromnym sukcesem finansowym, ale także wpłynęły pozytywnie na odbiór obu marek. 

Partnerstwo Halstona z JC Penney było przejawem jego wizjonerskiego podejścia do branży modowej. Halston wyprzedzał swoje czasy i do dziś pozostaje istotnym elementem w historii mody.

Autorka: Aleksandra Kuska