Thierry Mugler kreatywny wizjoner świata mody - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Thierry Mugler kreatywny wizjoner świata mody

Thierry Mugler kreatywny wizjoner świata mody

 

Thierry Mugler był prawdziwym objawieniem świata mody. Uchodził za niezwykle utalentowanego projektanta, który z nikomu nieznanej marki uczynił jeden z najpotężniejszych, francuskich domów mody.  Jego prace określa się mianem awangardowych, architektonicznych i hiperkobiecych. Charakterystyczne dla niego było również teatralne podejście do haute couture. Thierry Mugler był jednym z pierwszych twórców, który wprowadził różnorodność na wybiegi. Miał otwarty umysł i podziwiało go wiele znamienitych postaci z showbiznesu. Chętnie współpracowały z nim takie gwiazdy, jak Madonna, Beyoncé, Lady Gaga, czy Michael Jackson.

Artystyczna młodość

Urodzony 21 grudnia 1948 r. w Strasbourgu,  już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie pięknem i sztuką trenując taniec klasyczny. W wieku 14 lat dołączył do zespołu Baletu Narodowej Opery Renu. Tańcząc zawodowo przez kolejnych sześć lat, Mugler zyskł uznanie w środowisku baletowym. Równolegle uczęszczał do Strasburskiej Szkoły Sztuki Dekoracyjnej, co w konsekwencji zainspirowało go i doprowadziło do tworzenia i projektowania własnych ubrań.

Thierry Mugler/ zdjęcie z młodości

Bonjour Paris!

Nieco później, bo w wieku 20 lat początkujący projektant przeniósł się do Paryża, gdzie rozwiał się projektując dla butiku Gudule. Po jakimś czasie rozpoczął niezależne projektowanie podróżując po Europie. Pracował wtedy dla domów mody m.in. w Paryżu, Londynie, Mediolanie i Barcelonie. W roku 1973 Mugler wypuścił swoją pierwszą linię ubrań. Kolekcja nazywała się Café de Paris. Wtedy właśnie inny uznany dziś kreator Azzedine Alaia dołączył do Muglera, by pomóc mu w projektowaniu dzieł.  Pracowali wspólnie do późnych lat siedemdziesiątych.

Rozwój marki 

W 1976 roku otrzymał  – redaktorki modowej Melki Treanton – propozycję nie do odrzucenia. Dziennikarka  poprosiła go o pokazanie jego kolekcji w Tokio podczas eventu organizowanego przez koncern kosmetyczny Shiseido. To wydarzenie niewątpliwie pomogło jego karierze nabrać rozpędu i rozwijać się. Po upływie zaledwie  24 miesięcy Mugler otworzył swój pierwszy butik w Paryżu. Artysta szybko zwrócił na siebie uwagę branży. Odbiorcom, w oczy rzuciło się szczególnie jego zamiłowanie do motywów sci-fi z połowy XX wieku i przesadnego splendoru w klimacie lat 40.-50. W tym czasie zrodziła się w nim chęć do przedstawiania światu męskiej kolekcji ubrań. Kontynuował następną dekadę ze swoimi ikonicznymi już ramionami w stylu lat 40.

Thierrymugler.tumblr.com

Wraz z rosnącym sukcesem Mugler budował prestiż swojej marki podczas pokazów obfitujących w niesamowite stroje na wybiegach. W roku 1984 słynący z ekstrawagancji Thierry Mugler, z okazji 10 lat istnienia marki zaaranżował show na stadionie Le Zenith. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, chętnych do zobaczenia projektów na żywo nie brakowało, a na widowni udało się zgromadzić ponad sześć tysięcy osób. 

W roku 1992 zaprojektował swoją pierwszą kolekcję Haute Couture. Rok później, premierę miał film Niemoralna propozycja, w którym Demi Moore miała na sobie piękna czarną suknię projektu Muglera.

Demi Moore, Niemoralna propozycja

W roku 2002 projektant przeszedł na modową emeryturę. Pytany po powód swojej decyzji miał powiedzieć:

„Moda to piękna, trójwymiarowa sztuka na człowieku. Ale to nie wystarczyło, dlatego zacząłem tworzyć w inny sposób. Dla mnie to nie było właściwe narzędzie. Ale perfumy nadal mnie interesują”

Od tego czasu stanowisko dyrektora kreatywnego marki przejął Nicola Formichetti, zmieniając także jej nazwę na MUGLER. Po jego odejściu, funkcję tą sprawował David Koma.

Pomimo wycofania się z działalności modowej w 2002 roku, kilka lat później zrobił wyjątek dla Kim Kardashian. Zaprojektował dla niej suknię, a inspiracją dla niego była z Sophia Loren w filmie Chłopiec na delfinie. Mugler wyobraził sobie wyłaniającą się z oceanu, mokrą dziewczynę z Kalifornii – stąd pomysł na stworzenie „mokrej sukienki couture”.

Kim Kardashian/ MET Gala

Książki i inne aktywności Muglera

Poza projektowaniem publikował także książki, m.in. Thierry Mugler: Fotograf, 1998; oraz Thierry Mugler: Fashion Fetish Fantasy, 1999. Oprócz wydań drukowanych zajmował się także produkcją krótkich filmów. Mugler regularnie tworzył kostiumy na koncerty, przedstawienia teatralne, czy operę. Współpracował z artystami takimi jak George Michael i Robert Altman; Lady Gaga, czy Beyoncé. Queen B uwielbiała go na tyle, że  2009 roku Mugler został mianowany dyrektorem artystycznym filmu Beyonce „I Am? World Tour”. Odpowiadał za projekt wszystkich kostiumów do tego show.

Beyoncé

Premiera perfum

Pierwsze perfumy z logo Thierry Mugler pojawiły się na rynku w roku 1992, chodzi oczywiście o  Angel. Kiedy na świecie otwierano coraz więcej butików z rzeczami projektanta, Mugler pracował nad poszerzeniem swojej oferty zapachów. W efekcie, w roku 1997 wydał swój pierwszy męski zapach A*MEN. Kolejny ujrzał światło dzienne w 2005 roku – chodzi o Alien. W tym samym roku artysta otworzył Warsztaty perfum Thierry Mugler, których celem było nauczenie kunsztu i wiedzy na temat tworzenia zapachów.

Znany ze swoich wyjątkowych pokazów na wybiegach Mugler zawsze kreował spektakle. Jego styl w projektowaniu to femme fatale, strukturalna elegancja z kobiecą sylwetką, podkreśloną ostrymi cięciami. Kiedy został ofiacjalnie zaproszony przez French Couture Syndicale do zaprezentowania swojej linii couture, jego marka znajdowała się w czołówce 75 firm we Francji. Te wysokiej klasy marki dzielą zaangażowanie i pasję do kreatywności, luksusu i doskonałości w tworzeniu i produkcji każdego ze swoich towarów. Bycie wśród wysokiej rangi francuskich projektantów mody to z pewnością zaszczyt, ponieważ kraj ten słynie ze swojego stylu i trendów na całym świecie.

Thierry Mugler jesień 1995 couture

Projektant, artysta, wizjoner. Kreatywna dusza, która swoimi wspaniałymi pomysłami cieszyła świat przez 73 lata. Thierry Mugler odszedł 23 grudnia 2022 w Paryżu.

 

_______