• MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Coco Chanel – urodziny modowej legendy

Coco Chanel – urodziny modowej legendy

Gabrielle Bonheur Chanel, znana jako Coco Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 w miasteczku Saumur we Francji. Miała pięcioro rodzeństwa (2 siostry, 3 braci), w wieku 12 lat została sierotą – najpierw rodzinę opuściła matka, a niedługo po tym zdarzeniu ojciec.

Coco Chanel Wikipedia, issue27.pl

Gabrielle wraz z siostrami została umieszczona w sierocińcu Aubazine, prowadzonym przez Najświętszego Serca Marii. To właśnie tam przyszła projektantka nauczyła się szyć. W późniejszym czasie zamieszkała u ciotki, która pomagała dorastającej Gabrielle doskonalić talent krawiecki. 

Po raz pierwszy użyła pseudonimu “COCO” podczas  występów w kawiarniach Moulins i Vichy, gdzie śpiewała i tańczyła. 

Debiut butikowy Coco Chanel miał miejsce w roku 1913, kiedy to założyła swój sklep z kapeluszami i damską odzieżą. Dwa lata później do  oferty wprowadziła ubranie sportowe i promowała je jako strój do pracy. 

Kiedy zdobyła już popularność – w 1919 roku- powołała do życia dom mody pod własnym nazwiskiem, którego siedziba mieściła się przy Rue Cambon.

 

Lansowany przez Chanel skromny styl bardzo szybko zdobył uznanie wśród bogatych klientek, które miały dość chodzenia w ciasnawych gorsetach. 

Do jej finansowego sukcesu przyczyniły się kultowe już perfumy Chanel No. 5. Przez następne lata zrewolucjonizowała przemysł odzieżowy, dzięki prostym i funkcjonalnym projektom. 

CHANEL_N°5 Wikipedia Issue27.pl

 

Zmarła w wieku 88 lat, 10 stycznia 1971 roku w Paryżu pozostawiając po sobie ogromne dziedzictwo i bogactwo –   promowany przez nią styl ubierania to nieśmiertelna klasyka.