Najlepsze szkoły modowe w Europie. 4 propozycje dla zainteresowanych rozwojem w branży - issue27.pl
 • MODA  • FASHION NEWS  • Najlepsze szkoły modowe w Europie. 4 propozycje dla zainteresowanych rozwojem w branży

Najlepsze szkoły modowe w Europie. 4 propozycje dla zainteresowanych rozwojem w branży

 

W Europie istnieje wiele renomowanych szkół oferujących wysokiej jakości programy edukacyjne dla przyszłych projektantów, stylistów i innych profesjonalistów związanych z obszarem designu i mody. Absolwenci najlepszych uczelni, dzięki talentowi oraz odpowiedniej edukacji zdobyli międzynarodową sławę i uznanie. Mimo, że branża mody może być onieśmielająca dla młodych osób bez doświadczenia, to najlepszym wsparciem dla rozwoju kreatywności i talentu jest niewątpliwie dobra szkoła. Dzięki niej, łatwiej  można zrozumieć swoją estetykę oraz poczuć się pewniej w przemyśle mody. Poniżej przedstawiam kilka najlepszych szkół modowych w Europie.

1. London College of Fashion

Znajdująca się w samym sercu Londynu uczelnia, jest jedną z najbardziej cenionych szkół modowych na świecie. Oferuje szeroki zakres programów t.j. projektowanie odzieży i biżuterii, fotografia, marketing i charakteryzacja. W tej prestiżowej uczelni kształcił się Jimmy Choo, jeden z najwybitniejszych projektantów obuwia. Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że na przestrzeni lat, aż dziesięciu absolwentów tej szkoły zdobyło Oscara między innymi w kategorii najlepsze kostiumy i charakteryzacja. Oprócz studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich, uczelnia oferuje wiele kursów, także online.

2. Polimoda

To renomowana szkoła we Florencji, jej założycielem jest wybitny, włoski projektant Emilio Pucci. Szkoła oferuje kompleksowe doświadczenie edukacyjne na 17 kampusach we Włoszech, z główną siedzibą w willi Strozzi w centrum Florencji. Polimoda to nie tylko miejsce nauki, ale także centrum kreatywności i innowacji. Dzięki Design Lab, które jest ogromną przestrzenią przeznaczoną do tworzenia głównie akcesoriów skórzanych t.j. torebki, buty i wszelkiego rodzaju dodatki, studenci mają tam możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia i umiejętności, a także integracji z lokalnym przemysłem mody.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Polimoda (@polimodafirenze)

3. Institut Français de la Mode

Ta paryska szkoła to niezwykle ceniona uczelnia, która oferuje naukę w obszarze zarządzanie w biznesie modowym, projektowanie odzieży, marketing i komunikacja. Jedną z najbardziej znanych absolwentek tej szkoły jest projektantka Isabel Marant, mistrzyni swobodnego, paryskiego szyku. Francuska uczelnia oferuje stypendia dzięki zewnętrznym sponsorom takim jak Brytyjska marka Burberry lub nawet Beyonce. W ubiegłym roku dwudziestu studentów projektowania odzieży otrzymało w sumie 100 000 tysięcy dolarów od fundacji BeyGood założonej przez Queen B. Środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie kolekcji, które zaprezentują w 2024 roku na Paryskim Tygodniu Mody.

4. Antwerp Royal Academy of Fine Arts

Belgijska Akademia Sztuk Pięknych to jedna z najstarszych szkół tego typu w Europie. Ukończyło ją wielu wybitnych projektantów, takich jak jak na przykład awangardowy Maison Martin Margiela i grupa Antwerp 6. Studenci ponad 50 narodowości zgłębiają tam wiedzę na takich kierunkach jak projektowanie biżuterii oraz srebrnictwo, projektowanie wzorów, fotografia czyprojektowanie odzieży. Jak na Akademię Sztuk Pięknych przystało w ofercie znajdują się także kierunki takie jak malarstwo i rzeźba.

Europa jest uznawana za jeden z najważniejszych ośrodków mody na świecie, a wyżej wymienione szkoły mają bogate dziedzictwo, tradycje i świetne możliwości kształcenia. Dzięki wysokiej jakości nauczania, dostępowi do profesjonalnych środków i współpracy z uznanymi instytucjami, absolwenci mają szansę na udaną karierę międzynarodową.

Autorka: Aleksandra Kuska