5 inspirujących książek o artystycznych kobietach - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • 5 inspirujących książek o artystycznych kobietach

5 inspirujących książek o artystycznych kobietach

 

Inspiracje czyhają wszędzie, a szczególnie w książkach. Tytuły przedstawiające życie kobiet powiązanych ze sztuką mogąc być ważnym źródłem natchnienia. Ukazują nie tylko ich talent, ale również osiągnięcia oraz niesamowite wyczucie estetyki. Poza tym to okazja do poznaniach ich niezwykłej siły, charakteru oraz drogi, jaką przeszły zanim stały się ikonami.

W świecie dotychczas zdominowanym przez mężczyzn, robi się coraz więcej miejsca dla kobiet. I dobrze, bo o to walczymy każdego dnia. Warto więc poznawać historię tych, które przetrwały szlaki w świecie kreatywnych dokonań. Poniżej znajdziesz więc listę 5 inspirujących książek o artystycznych kobietach.

1.Frida, Barbara Mujica

Niezwykle ciekawa opowieść skupiająca się na życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Książka o słynnej i kontrowersyjnej żonie Diega Rivery ukazuje czytelnikom nie tylko dzieje artystki, ale również Meksyk w pierwszej połowie XX wieku. Książka prezentuje także niezwykłe postacie, które ukształtowały życie Kahlo.

2. Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki, Gill Anton

Peggy Guggenheim była amerykańską kolekcjonerką sztuki i odegrała ważną rolę w promowaniu jej. Książka Antona Gilla skupia się na fascynującej osobowości i życiu Peggy Guggenheim oraz jej relacjach z najważniejszymi artystami oraz intelektualistami tamtej epoki. Autor opisuje rolę Peggy w ocaleniu dzieł wielu artystów przed II wojną światową i wspieraniu ich twórczości już po jej zakończeniu.

3.Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu, Michelle Marly

Powieść biograficzna poświęcona legendarniej projektantce mody Coco Chanel. Słynna kreatorka odegrała kluczową rolę w rewolucji mody i stylu w XX wieku. Autorka opowiada fascynującą historię jej życia przedstawiając zarówno sukcesy, jak i trudności, z jakimi musiała się zmierzyć. Książka skupia się również na relacjach międzyludzkich Coco, w tym na jej burzliwym życiu miłosnym.

4.Gala. Niezbezpieczna muza, Dominique Bona

Książka przedstawia życie i wpływ Galii Dalí na życie i twórczość jej męża, Salvadora Dalí, jednego z najbardziej znanych, hiszpańskich artystów surrealistycznych. Dzięki tej pozycji poznajemy bogate i jakże burzliwe życie Gali. Zaczynając od jej młodości w Rosji, aż do momentu do spotkania z Salvadorem Dalí w Paryżu, gdzie zaczęli razem tworzyć historię sztuki. Głęboko analizuje związek między Galią a Salvador Dalí oraz jak jej obecność i inspiracja wpłynęły na jego twórczość artystyczną.

5.Polki na Montparnassie, Sylwia Zientek

Idealna propozycja dla osób chcących zgłębić kobiecą historię sztuki. Początek XX wieku to czas, kiedy Montparnasse kształtował się dopiero, jako artystyczna okolica. Właśnie wtedy zaczęły zamieszkiwać tam początkujące, ale utalentowane artystki pochodzące m.in. z Polski. Pobyt w Paryżu gwarantował im rozwój, którego nie mogły uświadczyć przebywając w kraju. Sztuka w Polsce zarezerwowana była dla mężczyzn, a wielu z nich, w tym i wybitni twórcy sądzili, że “malarstwo jest wbrew naturze kobiety”. Sylwia Zientek przedstawia biografie Półek, którym udało się osiągnąć sukces i tworzyć, pomimo wielu przeszkód.