5 książek, które warto przeczytać w 2024 roku - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • 5 książek, które warto przeczytać w 2024 roku

5 książek, które warto przeczytać w 2024 roku

 

Czytanie książek pomaga się odprężyć, zrelaksować, a nawet zainspirować i zmotywować do tego, żeby podjąć jakieś dotychczas nieodkryte aktywności. W moim przypadku ten sposób na spędzenie wolnego czasu zarezerwowany jest głównie na powolne poranki i urlopy. Nie ma dla mnie przyjemniejszego momentu niż leżenie nad basenem w towarzystwie ciekawej lektury. Z racji tego, że wakacje w tym roku mam mniej więcej zaplanowane, to i chętnie już zbieram tytuły, które zabiorę na moje fascynujące wyjazdy. Jeśli ciekawi was, jakie pozycje mnie zaintrygowały, to poniżej znajdziecie listę 5 książek, które warto przeczytać w 2024 roku.

1. Histeria sztuki, Sonia Kisza

Miała być książka na wakacje, ale zaczęłam ją “przeglądać” i tym sposobem dobrnęłam do setnej strony. To chyba najlepsze świadectwo tego, jak interesująca jest to pozycja. Sonia bierze pod lupę zjawiska, które niektórzy z nas przypisują wynalazkom współczesności i dokopuje się ich śladów w odległej przeszłości. Wiarygodnym nośnikiem wiedzy o wydarzeniach z dawnych lat jest sztuka, właśnie ta dziedzina jest bohaterką książki.

2.Sekrety kolorów, Kassia St.Clair

Ile odcieni i wariacji może mieć jeden kolor? A no wiele. Każdy z nich wyróżnia się ciekawą historią oraz ma swoje indywidualne znaczenie. Poznanie ich pochodzenia pomaga łatwiej zrozumieć sztukę lub fakty i zdarzenia z przeszłości. Kassia St.Clair wyłożyła historie ludzkiej cywilizacji  i kultur wykorzystując do tego barwy.  Książka jest lekka w odbiorze i przyjemnie się ją czyta.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez issue27.pl (@issue27.pl)

3. Picasso. Geniusz. Ikona. Legenda. Biografia buntownika, Annie Cohen-Solal

Całkiem niedawno, bo w listopadzie 2023 roku obchodziliśmy 50. rocznicę śmierci hiszpańskiego malarza. Jako wielka fanka jego sztuki, która przy każdej możliwej okazji odwiedza wystawy mistrza, nie mogłam sobie odmówić tej pozycji. Jakże więc uradował mnie fakt, że wydawnictwo podarowało mi jeden egzemplarz. Z racji swoich ogromnych gabarytów, książka czeka na kwietniowe wakacje, ale opis towarzyszący tej niesamowitej (mam nadzieję ;)) biografii zachęca do przeczytania. “To zrodzona z dociekliwych badań odyseja Picassa we Francji. Cohen–Solal odpowiada na wiele niezadanych dotąd pytań. Przenosi w czasy, zanim Piacasso stał się Picassem – kultowym artystą, czołową posta- cią życia kulturalnego Francji. “ – notka prasowa.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez issue27.pl (@issue27.pl)

 

4.Piąta aleja, piąta rano, Sam Wasson

Truman Capote w 2024 roku będzie bohaterem mediów, a to za sprawą (wyczekiwanej jeszcze w Polsce) premiery serialu Feud: Capote vs The Swans. Pan Capote to autor uwielbianej powieści “Śniadanie u Tiffanyego“, która do dziś cieszy się ogromną popularnością z dwóch względów, na jej podstawie powstał piękny film, a główną rolę zagrała w nim wspaniała Audrey Hepburn. Autor był stałą, nieodłączną częścią nowojorskiej society, przyjaźnił się z najbogatszymi i najbardziej wpływowymi kobietami, a doświadczenia i opowieści koleżanek chętnie przelewał na papier. “Piąta aleja, piąta rano” przedstawia kulisy powstania filmu, jak również pozwala nam poznać autora powieści oraz anegdoty towarzyszące procesom twórczym przy powieści i jej ekranizacji. Jest to zatem dobra podstawa do poznania bliżej bohatera nadchodzących miesięcy – Trumana Capote.

5.Miasto zwane samotnością. O Nowym Jorku i artystach osobnych, Olivia Laing

Tak, w tym roku zamierzam udać się w swoją pierwszą podróż do Nowego Jorku. Nie powinien więc dziwić fakt, że wyprawę, zaczynam wcześniej, od poznania najciekawszych artystycznych smaczków, więc postanowiłam sięgnąć po książkę Miasto zwane samotnością. O Nowym Jorku i artystach osobnych, Olivii Laing.  Autorka porusza temat samotności w wielkim mieście, na którą zdecydowali się światowej sławy artyści – Edward Hopper, Andy Warhol, David Wojnarowicz, Billie Holiday czy chociażby Klaus Nomi.  Olivia Laing przedstawia czytelnikowi zarys ich życiorysów, jako samotników. Analizuje przy tym niezbyt łatwe relacje artystów, w kontekście sztuki i społecznej izolacji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez issue27.pl (@issue27.pl)