Dieta dla pięknej cery - issue27.pl
 • ZDROWIE  • DIETA  • Dieta dla pięknej cery

Dieta dla pięknej cery

Świadomość Polek na temat pielęgnacji skóry rośnie z roku na rok, ale czasami to za mało, a efektów nadal brak. Oprócz samej pielęgnacji, równie ważne jest to, co każdego dnia ląduje na naszych talerzach. Co więc jeść, a czego unikać aby cera była gładka i promienna?

W jak witaminy

Niezbędne dla pięknej skóry są przede wszystkim witaminy A, B oraz C. Jednak zamiast sięgać po suplementy,  lepiej przespacerować się do pobliskiego warzywniaka. Ponieważ to właśnie warzywa powinny być podstawą diety w walce o piękniejszą skórę. Stawiaj na wszystko, co zielone i naturalne. Dla zachowania jak największej ilości wartości odżywczych wybieraj warzywa w wersji surowej, bądź gotowane na parze. Pamiętaj, im bardziej kolorowo na talerzu tym lepiej ! 

Antyoksydanty 

Mówiąc inaczej – przeciwutleniacze. To właśnie one wymiatają z naszego organizmu wolne rodniki, które bezpośrednio przyczyniają  się do utraty elastyczności skóry, a w efekcie do szybszego jej starzenia. Aby temu zapobiec ważne jest dostarczanie antyoksydantów od zewnątrz np. w kremach oraz od wewnątrz.  Bogactwo przeciwutleniaczy znajdziemy np. w owocach jagodowych takich jak maliny, jagody czy borówki. Sięgajmy po nie jak najczęściej aby cieszyć się gładką buzią na długo.

Woda 

Nie od dziś wiadomo, że woda to życie. Nasz organizm składa się z niej aż w 70 % i jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Gdy pijemy zbyt mało efekty odczuwa cały organizm. Widać je także na naszej twarzy. Skóra staje się wówczas wysuszona i traci elastyczność. Odpowiednie nawadnianie organizmu jest więc fundamentem diety dla pięknej cery. Oprócz wody warto także sięgać po herbaty i napary ziołowe. Tu świetnie sprawdza się zielona herbata oraz napar z czystka.

Zdrowe tłuszcze i jajka 

Słowo tłuszcz na wiele z nas działa odpychająco. Jednak trzeba rozdzielić tłuszcze” dobre” od “złych”. Te “dobre” to tłuszcze nienasycone. Dostarczają duże ilości kwasów omega 3, witaminy E oraz uodparniają skórę na szkodliwe promieniowanie UV. Sięgajmy więc częściej po tłuste ryby ( np.łosoś ), orzechy oraz oleje roślinne ( np. lniany ). Nie zapominajmy także o jajkach. Ta bomba składników odżywczych i białka zapewni nam wszystko czego potrzebujemy do zachowania promiennej i zdrowej cery. 

Cukier – eliminacja 

Smutna wiadomośc dla wszystkich łasuchów. Podczas walki o piękniejszą cerę porzucenie cukru to konieczność. To właśnie on skutecznie przeszkadza nam w dojściu do upragnionych efektów. Bezpośrednio przyczynia się do powstawania trądziku, a na dodatek powoduje w organizmie stany zapalne, których efekty widoczne są później na naszej twarzy. Jednak nie musimy popadać w obłęd i redukować  do zera wszystko, co słodkie. W chwilach słabości ( bo przecież wszystkie je mamy) warto sięgnąć po gorzką czekoladę ( min. 70 % ). Kakao w niej zawarte zawiera dużo magnezu, który łagodzi podrażnienia skóry i może pomóc w walce z trądzikiem. 

Autorka: Magda Kołsut