Neapol i Wybrzeże Amalfi - przewodnik - issue27.pl
 • PODRÓŻE  • Neapol i Wybrzeże Amalfi – przewodnik

Neapol i Wybrzeże Amalfi – przewodnik

Wybrzeże Amalfi leży w niezwykle urokliwym regionie Włoch o nazwie Kampania. Stolica tej bogatej w malownicze krajobrazy okolicy to budzący wiele kontrowersji Neapol – jedni uważają, że jest piękny, inni natomiast nazywają to miasto po prostu brzydkim. Osobiście należę do pierwszej grupy, być może dlatego, że słysząc (i czytając) wiele niepochlebnych opinii nastawiłam się na najgorsze – niepotrzebnie. Neapol, jak każde włoskie miasto można pokochać całym sercem, co prawda różni się od Rzymu, ale nie zmienia to faktu, że kryje w sobie wiele przyjemnych niespodzianek. 

Wiele osób pobyt w Neapolu traktuje, jako przestanek w drodze na Wybrzeże Amalfi, moim zdaniem na zwiedzanie Neapolu warto poświęcić 1- 2 dni, aby potem wyruszyć w dalszą drogę. 

Miejsca, jakie warto zobaczyć w Neapolu:

Piazza Plebiscito

Główny plac w Neapolu, który znajduje się na końcu największej ulicy miasta, czyli via Toledo. To właśnie w tym miejscu stoi wybudowany latach 1817-1846, na wzór rzymskiego Panteonu kościół San Francesco di Paola. Na przeciwko tej okazałej budowli sakralnej znajduje się Palazzo Reale, czyli Pałac Królewski, który od XVII wieku był siedzibą królów Neapolu. Wnętrza budynku robią ogromne wrażenie już od początku zwiedzania, gdzie chcąc zobaczyć komnaty królewskie przechodzimy przez widoczny na zdjęciu przepiękny marmurowy hol. 

Palazzo Reale – informacja o biletach:  6 Euro /dorośli  (klik) 

Galleria Umberto I

Wybudowany w 1890 roku pasaż handlowy. Jego architektura utrzymana została w stylistyce neorenesansowej, wykończony szklaną kopułą, podtrzymywaną przez stalową konstrukcję. Nie myli się ten, kto uważa, że budowla łudząco przypomina mediolańską Galerię Wiktora Emanuela, gdyż Umberto I postał właśnie na jej wzór. Niemniej jednak, jest to niezwykle stylowe i zachwycające miejsce z mnóstwem kawiarnii, restauracji oraz sklepów. Dodatkowym motywem dekoracyjnym są piękne mozaiki podłogowe, znajdujące się na samym środku galerii. 

Wstęp wolny.

Orto Botanico di Napoli

Nie tylko włoskie zabytki zapierają dech w piersiach, ogrody znajdujące się na Półwyspie Apenińskim zaliczane są do najpiękniejszych w Europie. Nie inaczej jest w przypadku Orto Botanico di Napoli, miejsce które zgromadziło imponującą ilość przeróżnych gatunków roślin, czyniąc ogród najbardziej okazałym pod tym względem we Włoszech. 

Wstęp wolny. 

Wybrzeże Amalfi

Położone w niezwykle malowniczym zakątku Włoch, pomiędzy skalistymi górami, a turkusową wodą, czyni Wybrzeże Amalfi, jednym z najpopularniejszych punktów turystycznych. Nie ma się czemu dziwić.  Wybrałam się w te okolice zachęcona pięknymi zdjęciami, które mniej więcej od marca masowo zalewały mój instagramowy feed. Jako „bazę” wybrałam spokojne i niemniej cudowne Salerno ( ok. 45 min pociągiem z Neapolu – bilety Tren Italia 9,90 Euro w dwie strony/os). Jednak bardzo zależało mi na tym, aby na własne oczy zobaczyć kultowe miejscowości: Amalfi oraz Positano. Początkowo miałam zamiar wynająć samochód, jednak po przeczytaniu wielu negatywnych opinii na temat używania samochodu jako środka komunikacji w tych okolicach, decydowałam, że do Amalfi i Positano popłynę łodzią, co polecam każdemu. Rejs trwa około 1h i 30 minut, w tym czasie przewidziana jest przerwa w Amalfi. Widoki są absolutnie nieziemskie, zwiastują najlepsze, co w te wakacje, mogły ujrzeć moje oczy, czyli cudowne Positano. 

POSITANO

AMALFI

Autorka: Kamila Cichocka

Sorry, the comment form is closed at this time.