Na czym polega i jak wygląda praca projektantki wnętrz - rozmowa z Magdą Fornal - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • Na czym polega i jak wygląda praca projektantki wnętrz – rozmowa z Magdą Fornal

Na czym polega i jak wygląda praca projektantki wnętrz – rozmowa z Magdą Fornal

Magda Fornal, z wykształcenia designer, prowadzi własne studio – Magda Fornal Wnętrza. Jedną ze złotych zasad jej pracy jest kreowanie wnętrz w zgodzie z ludźmi, dla ludzi. Uwielbia poszukiwanie ciekawych rozwiązań przestrzennych, a swoją pracę traktuje jak fascynującą przygodę. Pracę projektantki możecie śledzić na jej profilu na Instagramie @magda_fornal_interiors oraz na fanpage na Facebooku Magda Fornal Wnetrza.  Dla nas znalazła chwilkę, by odpowiedzieć na pytania związane z zawodem projektanta wnętrz:

Od ilu lat zajmuje się Pani tematyką aranżacji wnętrz? 

Magda Fornal: Tematyką aranżacji wnętrz zajmuję się zawodowo od 10 lat, natomiast można śmiało stwierdzić, że wnętrza aranżowałam od dziecka: uwielbiałam przestawiać, przemalowywać i dekorować swój pokój. Potem pokoje koleżanek, potem pojawili się pierwsi klienci…
Dość wcześnie zdałam sobie sprawę z tego, że to moja pasja i że byłoby wspaniale móc zrobić z niej sposób na życie.

Co trzeba zrobić, aby profesjonalnie zajmować się aranżacją przestrzeni? 

Magda Fornal: Dobrze jest skończyć studia politechniczne o kierunku “architektura wnętrz” lub studia artystyczne o podobnym profilu. Ja ukończyłam studia artystyczne (mam tytuł mgr sztuki), co dało mi sporą dawkę kreatywnych doświadczeń na zajęciach z rysunku, malarstwa, rzeźby czy historii sztuki, natomiast wiedzę techniczną zdobywałam głównie poprzez doświadczenie. Zajęcia artystyczne dają czas, rozwijają wyobraźnię, kreatywność, otwierają na różne dziedziny sztuki w poszukiwaniu swojego stylu, który jest kluczowym elementem pracy projektanta.Nieodzownym elementem tego zawodu jest pasja – bez niej wykonywanie tak wysokokreatywnego zajęcia jak projektowanie wnętrz jest wg mnie niemożliwe. Tę pracę trzeba kochać, a ona w zamian potrafi się pięknie odwdzięczyć 🙂

Jak wygląda Pani praca?

Magda Fornal: Moja praca to głównie godziny spędzone przy komputerze, gdyż ostatnio 90% projektów prowadzę zdalnie. Zazwyczaj pracę nad projektem rozpoczynam od “wywiadu” czyli ustalenia z Inwestorem jego preferencji stylistycznych i funkcjonalnych, oczekiwań i wymogów. Proszę Inwestora aby przesłał mi swoje spostrzeżenia, inspiracje i opisał swój “wymarzony dom”. Ja te dane analizuję i wyciągam z nich wnioski – to kluczowy moment dla zrozumienia tego nad czym przyjdzie mi pracować. Na podstawie mojej analizy tworzę czarno-biały projekt funkcjonalny wnętrz wraz z  pierwszymi draftami. Draft to autorski sposób pokazania wnętrza w szybki i sugestywny sposób bez tworzenia na tym etapie pracochłonnych wizualizacji 3d. Chodzi raczej o wyczucie i ustalenie z Inwestorem czy droga, którą obraliśmy jest właściwa. To etap ścisłej i intensywnej współpracy i wymiany myśli z Inwestorem. Czasem powstaje kilka draftów i układów funkcjonalnych aby upewnić się, że wszystkie elementy zostały dobrane w najlepszy możliwy sposób. Po akceptacji tego etapu tworzę projekt 2d wnętrz – są to rysunki płaskie: rzuty i kłady ścian z uwzględnieniem skali i kolorystyki. To bardzo pomocne plansze, które wiele pokazują jeśli chodzi o proporcje i wzajemne oddziaływanie elementów składowych wnętrza. Równolegle do rysunków płaskich tworzą się wizualizacje 3d. Klient dostaje do wglądu projekt 2d wraz z wizualizacjami co zazwyczaj komentuje w pozytywny i pełen uznania sposób 🙂 Od tego momentu to co dotąd było wizją w mojej głowie staje się “realne”, gdyż wizualizacje są bardzo dobrej, niemal fotograficznej jakości. Ostatnim etapem jest opracowanie projektu wykonawczego uwzględniającego wymiarowanie, rozrysy mebli, płytek, opracowanie schematów elektryki i hydrauliki tak aby odpowiadały projektowi. Opracowanie zawiera wiele opisów i szczegółowych wytycznych dla wykonawców. Tak wyspecyfikowany projekt – tzw. książka projektowa – w formacie pdf wysłana zostaje do Klienta. Od Klienta zależy czy projekt przeprowadzi sam czy skorzysta z mojego nadzoru autorskiego (jako osobnej usługi). Najczęściej Inwestorzy decydują się na samodzielną realizację projektu zgodną z wytycznymi z opracowanej przeze mnie książki projektowej.  Często jesteśmy w kontakcie do ostatniego momentu – przysłowiowego “wieszania firanek”.
 

Co Panią inspiruje? 

Magda Fornal: Inspirują mnie ludzie: każdy mój projekt to osobna historia zainspirowana czyimś punktem widzenia świata. Z każdego projektu przebija człowiek, który jest po drugiej stronie, odbiorca, dla którego tworzę wnętrze. Lubię “rozgryzać” wnętrza pod kątem osobowości ich mieszkańców. Inspirują mnie także podróże: uwielbiam te momenty zachwytu zapierającą dech architekturą, wysublimowanym detalem, czy sztuką przez duże “S”, ale myślę, że można i warto zobaczyć piękno i inspirację w rzeczach na pozór banalnych i prostych jak faktura drewna owianego wiatrem, kształt liścia, kolor jeziora o zmroku…
Przy odpowiednim nastawieniu inspirację można odnaleźć wszędzie!

Czy ma Pani jakiegoś artystycznego idola, którego praca szczególnie Panią inspiruje? 

Magda Fornal: Moim artystycznym idolem jest  jedyny i niepowtarzalny William Rankin McLure IV – artysta wielowymiarowy, którego prace podziwiam. Maluje, rysuje, robi wnętrza. Estetyka jego projektów jest bardzo bliska mojemu pojmowaniu tego zagadnienia:
to wyrafinowany mix starego z nowym, designu i vintage, sztuki wysokiej i rękodzieła. Lubi bawić się formą i światłem. Lekkość, ekspresja i elegancja – to znaki rozpoznawcze twórczości McLure’a. Polecam jego profil na Instagramie.

Które z obecnych trendów wystroju wnętrz są według Pani najciekawsze? 

Magda Fornal: To co osobiście najbardziej lubię w trendach to ich przełamywanie 😉

 

O czym warto pamiętać kiedy planuje się zmianę aranżacji wnętrza? 

Magda Fornal: Warto pamiętać o sobie: swoich potrzebach, zwyczajach, ulubionych przedmiotach.
Wnętrze powinno odzwierciedlać osobowość jego mieszkańca.

Ostatnio Polacy coraz chętniej zajmują się wystrojem swoich domów i mieszkań. Czy z Pani doświadczenia z pracy z klientami są jakieś trendy/ elementy wystroju/ kolory itp które są najbardziej popularne? 

Magda Fornal: Jeśli chodzi o to co najbardziej lubią moi klienci, to faktycznie można wskazać kilka wspólnych cech wnętrz, które są ostatnio pożądane:
– elegancja i wyrafinowanie
– wysokiej jakości design
– sztuka w postaci malarstwa wielkoformatowego

Jakie jest Pani życiowe motto?

Magda Fornal: Znajdź swoje przeznaczenie. Jeśli je znajdziesz i wypełnisz – wygrałaś życie.

Czy ma Pani jakieś marzenia związane ze swoją pracą? 

Magda Fornal: Moim marzeniem jest zaprojektowanie własnego małego hotelu butikowego. Chcę kiedyś to marzenie zrealizować 🙂

______________________

Zdjęcia: https://www.instagram.com/magdafornal/ 

https://www.instagram.com/magda_fornal_interiors/