Książki na wakacje - 7 tytułów, które warto przeczytać - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Książki na wakacje – 7 tytułów, które warto przeczytać

Książki na wakacje – 7 tytułów, które warto przeczytać

Wakacje i  ciepłe, długie wieczory to zawsze dobry moment na nadrobienie książkowych zaległości. Zazwyczaj latem wybieramy lekkie i przyjemne powieści, dzięki którym możemy przenieść się w kompletnie inny wymiar i utożsamić się z głównym bohaterem. Ostatnio na rynku książkowym pojawiło się wiele interesujących i wciągających pozycji zaczynając od lektur obyczajowych, przez reportaże aż do thrillerów, które będą idealnym kompanem letnich dni i wakacyjnych wyjazdów. 

Poniżej znajdziecie kilka pozycji, które jak najszybciej powinny znaleźć się w Waszej biblioteczce!

1.Płynąc w ciemnościach, Tomasz Jędrowski

To debiut tego polskiego pisarza, autor opowiada historię o młodzieńczej miłości, ale także i o stracie. Akcja osadzona jest w latach 80′ w Warszawie. Głównymi bohaterami jest dwójka nieszczęśliwie zakochanych mężczyzn, pomiędzy którymi rozpościera się ideologiczna przepaść na tle politycznym. Czy odmienne postawy polityczne i charaktery przezwyciężą burzliwy romans? Czy uczucie Ludwika i Janusza to tylko przelotna, wakacyjna miłość? Czy konformizm i lojalność wobec ideałów partii jest ważniejsza od doznania miłości? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, obowiązkowo sięgnijcie po tę lekturę.

pastedGraphic.png

2.Pięć zauroczeń, André Aciman

Jeśli byliście zachwyceni książką, jak i filmem pod tytułem “Tamte dni, tamte noce” to gwarantuję, że ta powieść również Was nie zawiedzie. To książka przesiąknięta miłością i pożądaniem, składająca się z 5 części, a łączy je jedna postać  imieniem Paul. Opisywane uczucie głównego bohatera jest tak samo żarliwe i namiętne, niezależnie od jego wieku. Paul, równie mocno kocha kobiety, jak i mężczyzn. Płeć nie gra dla niego żadnej roli, ważniejsze jest płomienne uczucie. Aciman stworzył imponujący szkic życiorysu człowieka, który przekłada miłość ponad wszystko. Mówi o tęsknocie i pożądaniu oraz niedookreślonym “co by było gdyby…”.

pastedGraphic_1.png

3.Frida, Barbara Mujica

Jedna z moich ulubionych książek, do której co jakiś czas wracam. Jest to biografia artystki, która z roku na rok zyskuje coraz większa sławę. Autorka opisuje wielobarwne życie Fridy, które z jednej strony było naznaczone cierpieniem i bólem, a z drugiej strony przepełnione pasją do malarstwa i miłością. Sztuka Kahlo słynie głównie z jej autoportretów, nawiązujących do kultury meksykańskiej i i indiańskiej. Jej dzieła były także powiązane z sytuacją życiową, jak i zdrowotną artystki. 

pastedGraphic_2.png

4.Kwestia ceny, Zygmunt Miłoszewski

“Kwestia ceny” to kolejna pełna brawurowych przygód powieść jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy. Thriller opisuje okoliczności i cenę, jaką muszą zapłacić bohaterowie za realizację swoich największych fantazji i pragnień. Jak przystało na pisarski kunszt Miłoszewskiego, lektura jest po brzegi wypełniona zawiłymi i wciągającymi wątkami, których rozwiązanie nie jest takie oczywiste, jakby się mogło wydawać.

pastedGraphic_3.png

5.Gwiazd naszych wina, John Green

To obowiązkowa lektura na każde wakacje! Odważna, dogłębna i nasycona humorem – tak właśnie można opisać jedną z najbardziej wzruszających powieści Johna Greena. Uczucie Hazel i Augustusa tak naprawdę zrodziło się przypadkiem, ale mimo ich młodego wieku było prawdziwe, szczerze. Losy głównych bohaterów związane są z ich chorobami, wywierającymi ogromny wpływ na ich codzienność. Autor fantastycznie przedstawia historię prawdziwej miłości, która może się trafić w każdym wieku, a jednocześnie rozwija tragiczną kwestię życia i ludzkiej egzystencji.

pastedGraphic_4.png

6.Osiedle RZNiW, Remigiusz Mróz

Ta pozycja to kolejna, fascynująca powieść kryminalna Mroza. To nietuzinkowe spojrzenie na rozwój subkultur hip-hopu na przełomie wieków oraz na obecną kwestię ubóstwa w naszym kraju. Akcja toczy się wśród blokowisk, ściśle są powiązanych ze środowiskiem polskiego rapu. Główny bohater – Deso otrzymuje pewnego dnia dziwną wiadomość, a kilka dni później dowiaduje się o zaginięciu jego koleżanki z klasy. Czy wiadomość i zaginięcie są ze sobą powiązane? Jaki udział w całej sprawie ma Deso? Autor mistrzowsko buduje napięcie, które sprawia, że lekturę czyta się naprawdę z zapartym tchem.

pastedGraphic_5.png

7.Mademoiselle Coco,  Michelle Marly

Coco Chanel już przed swoimi 40 urodzinami osiągnęła miano światowej ikony stylu. Zyskała wiele zwolenniczek swoich projektów, które podkreślają siłę, odwagę i niezależność kobiet. Niestety, ślad pochodzenia z ubogiej rodziny, był odczuwalny w jej dorosłym życiu. Kiedy jej wielka miłość – arystokrata Boy Capel ulega śmiertelnemu wypadkowi, Coco wpada w depresję. Następnie udaje się w podróż do Wenecji. Podczas wyjazdu, na pamiątkę zostaje obdarowana odurzająco pachnącą chusteczką przez rosyjskiego impresario. Coco Chanel nie miała żadnych wątpliwości – chciała stworzyć zapach, który będzie kultem dla jej kochanka. Po powrocie do Paryża, w trakcie poszukiwań idealnej mieszaniny aromatów, Coco spotyka wielu inspirujących i pomocnych ludzi, a między innymi samego dymitra Romanowa, który stara się zrealizować jej pragnienie. Czy woń Chanel 5.0. natchniona prawdziwym uczuciem będzie rywalizować o względy ikony z jej nową miłością czy okaże się być ona tylko przelotnym zauroczeniem?

Dzięki opowieści Marly poznacie historię kultowego perfumu z numerem 5.

pastedGraphic_6.png

______________