Audrey Hepburn jakiej nie znacie - 5 ciekawostek dotyczących życia aktorki - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Audrey Hepburn jakiej nie znacie – 5 ciekawostek dotyczących życia aktorki

Audrey Hepburn jakiej nie znacie – 5 ciekawostek dotyczących życia aktorki

Audrey Hepburn powiedziała kiedyś:

Nigdy nie myślę o sobie jako o ikonie. Nie myślę o tym, co myślą inni ludzie. Po prostu robię swoje. 

Ta nagrodzona Oscarem aktorka wielu osobom kojarzy się głównie ze legendarną odą do Nowego Jorku- Śniadaniem u Tiffanyego. To właśnie ten tytuł pomógł Hepburn umocnić pozycję w Hollywood i zdefiniował ją jako prawdziwą gwiazdę stylu. Od tego czasu jej wygląd jest chętnie powielany, naśladowany i celebrowany na całym świecie. Aby uhonorować wkład Audrey w modę i film, przygotowałam pięć faktów z życia aktorki, których być może nie wiedzieliście o najsłynniejszej klientce Tiffany & Co. w Hollywood.

1.Początek kariery

Audrey Hepburn została odkryta w wieku 22 lat na Riwierze Francuskiej przez Colette, znanego autora powieści Gigi z 1944 roku. Wtedy Hepburn miała już za sobą niewielki udział w filmie Nous irons à Monte-Carlo. Podczas kręcenia produkcji została zauważona w hotelowym holu i natychmiast przypisana do głównej roli w nadchodzącej adaptacji muzycznej na Broadwayu. Powiedziałam tylko kilka kwestii w całej mojej karierze aktorskiej – wspominała później Hepburn. Kiedy  Colette po raz pierwszy ujrzał Hepburn wyszeptał podobno: Voilà, c’est Gigi!

2.Kierunek Włochy

Gregory Peck, filmowy partner aktorki  z Rzymskich Wakacji nalegał, aby Hepburn otrzymała taką samą, wysoką gażę za film. Producenci początkowo wyobrażali sobie Elizabeth Taylor w tej roli. Jednak reżyser, William Wyler, był pod takim wrażeniem testu ekranowego Hepburn, że ​​zamiast tego zdecydował się obsadzić stosunkowo nieznaną aktorkę w roli głównej. W ramach kontraktu Pecka, film miał początkowo zawierać jego imię nad tytułem, a „Przedstawiamy Audrey Hepburn” poniżej, napisane mniejszą czcionką. Wkrótce po rozpoczęciu zdjęć, Peck zadzwonił do swojego agenta i zażądał innego rozwiązania. Prawdziwą gwiazdą filmu jest Audrey Hepburn – powiedział Peck. Wszyscy wiedzieliśmy, że to będzie ważna gwiazda i zaczęliśmy rozmawiać poza kamerą o szansie, że może zdobyć Oscara w swoim pierwszym filmie – dodał.

3.Audrey&Givenchy

Hepburn jako pierwsza zaproponowała Hubertowi de Givenchy zaprojektowanie kostiumów dla Sabriny. Podczas gdy Edith Head była pierwotnie zatrudniona na to stanowisko i cieszyła się już uznaniem, reżyser filmu, Billy Wilder, powiedział, że proponowana zmiana pochodzi od “głównej kobiety na planie”. Aktorka wyraziła swoje uwielbienie dla mody nagrywając Sabrinę. Ubrania są moją pasją – powiedziała reporterowi.  Na szczęście Paramount pozwoliło Hepburn wybrać filmowe kostiumy dla jej bohaterki. Aktorka podtrzymywała współpracę z Givenchy do końca swojej kariery, w tym w Funny Face (1957), Love in the Afternoon (1957) oraz Śniadaniu u Tiffaneygo (1961).

4.Zagwostka w roli głównej 

Truman Capote chciał, aby to Marilyn Monroe zagrała rolę Holly Golightly w filmowej adaptacji jego noweli z 1958 roku, Śniadaniu u Tiffaneygo. Paramount zderzył się ze mną pod każdym względem i obsadził Audrey – powiedział autor. Monroe odrzuciła tą propozycję ponieważ stwierdziła, że źle by wpłynęła na jej wizerunek. Marilyn Monroe nie zagra damy wieczoru – powiedziała trenerka aktorska blond legendy, Paula Strasberg. Hepburn również miała własne obawy. Długo wahałam się przed przyjęciem roli – zdradziła aktorka tuż przed premierą filmu. Jest to bardzo trudne i nie sądziłam, że nadaję się do tego. Musiałam działać całkowicie instynktownie. Ostatecznie przekonał mnie Blake Edwards.

5.Miłość do zwierząt

Hepburn wyznała, że scena Śniadania u Tiffaneygo, w której wyrzuca swojego pręgowanego kota o imieniu Cat, z taksówki na deszczowe ulice Nowego Jorku, jest najbardziej odrażającą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobiła w filmie. Hepburn słynie z posiadania Yorkshire terriera, odpowiednio nazwanego Mr. Famous. Zaadoptowała także małego jelenia, którego nazwała „Ip” (skrót od Pippina). Po jej występie w Śniadaniu u Tiffaneygo, ligi ratownictwa zwierząt i sklepy zoologiczne na całym świecie zgłosiły bezprecedensowy popyt na pomarańczowe koty.

_____________________