Zwiedzanie słonecznej Italii - subiektywny przewodnik po pięknych zakamarkach Włoch - issue27.pl
 • PODRÓŻE  • Zwiedzanie słonecznej Italii – subiektywny przewodnik po pięknych zakamarkach Włoch

Zwiedzanie słonecznej Italii – subiektywny przewodnik po pięknych zakamarkach Włoch

Słoneczna Italia kojarzy się z żarzącym słońcem, błogim odpoczynkiem, przepysznym jedzeniem przygotowywanym przez włoskie mammy i oczywiście świetnym winem. Włochy to jedna z najchętniej wybieranych destynacji na wakacje w Europie, niezależnie od wybranego środka transportu. W przypadku kiedy udamy się tam samochodem, mamy więcej mobilności i szans na odkrycie czegoś wspaniałego, niż w przypadku podróży samolotem.

Niektórzy zastanawiają się, co czyni ten kraj na półwyspie Apenińskim tak wyjątkowym – odpowiedź jest prostsza niż się wydaje, życzliwi ludzie, włoskie smakołyki, znane na całym świecie dzieła sztuki znajdujące się w tutejszych muzeach oraz przepiękna architektura, która niejednego wprawiła w zachwyt.

Sięgając pamięcią do moich wizyt w tym niezwykłym kraju, stworzyłam subiektywną listę moich ulubionych włoskich miast. Z ogromną chęcią odwiedziłabym je co najmniej jeszcze kilka razy. Mam nadzieję, że moje wybory zainspirują Was do przyszłych podróży!

Triest 

Jest to wyjątkowe miejsce, nazywane bramą do Włoch od strony Europy Środkowej. Miasto od zawsze było niezwykle różnorodne, dzięki mieszaniu się różnych kultur i stylów architektonicznych. Triest jest idealnym miejscem na wakacje, ze względu na okoliczne atrakcje turystyczne w postaci wielu jaskiń, zatoczek oraz zabytkowych miast w okolicy. Będąc w tej okolicy koniecznie musicie zobaczyć zamek Miramare, wzgórze San Giusto i prowadzące do niego schody Scala dei Giganti oraz serce miasta, czyli Plac Unità d’Italia oraz znajdujące się nieopodal molo Audace. 

voss-photography.com

Genua

Stolica Ligurii z pewnością wyróżnia się na tle innych miast swoim oryginalnym położeniem, ponieważ miasto z jednej strony otoczone jest przez morze, a z drugiej przez góry. Mimo malowniczych widoków nie jest to typowo turystyczny, włoski ośrodek. Dawniej Republika Genui była morskim imperium, a po dzień dzisiejszy działa jako jeden z największych portów w Europie. Osobiście polecam zobaczyć między innymi  Pałac Dożów, główny plac miejski – Piazza de Ferrari oraz ulicę Via Garibaldi wzdłuż, której znajduje się kilka renesansowych perełek architektonicznych. 

Rimini 

Jeśli lubicie beztroskie spędzanie czasu na plaży to Rimini będzie dla Was miejscem idealnym, gdyż jest jednym z najbardziej znanych kurortów nad Morzem Adriatyckim. Mimo wielu turystów, naprawdę można tu świetnie wypocząć i znaleźć dla siebie spokojny kąt. Oczywiście miasto nigdy nie zasypia i wieczorem rozpoczyna się nocna życie, ale póki można to trzeba czerpać garściami pozytywną energię tego nadmorskiego ośrodka. 

Portofino

Urokliwe, malutkie, ale jednocześnie jedno z najbardziej ekskluzywnych i prestiżowych miasteczek Włoskiej Riwiery. Wiele znanych osobistości z całego świata chętnie oddaje się La Dolce Far niente w tym miejscu. Miasteczko otoczone jest z jednej strony zielonymi wzgórzami, skalistymi klifami, a z drugiej w lazurowym morzu swoje odbicie znajdują kolorowe kamieniczki. Znajdziemy tu wiele eleganckich butików najsłynniejszych projektantów, prestiżowych restauracji, ale nie ma co się dziwić, gdyż jest to jedno z najdroższych włoskich miasteczek. Mimo powszechnego przepychu, możemy tu zobaczyć mnóstwo typowych, włoskich akcentów. 

Riomaggiore 

Riomaggiore to jedno z pięciu bajecznych miasteczek słynnego na całym świecie parku naturalnego Cinque Terre. Dawniej znajdowały się tu osady rybackie położone w okolicy winnic, a stosunkowo niedawno owe miejscowości stały się atrakcją turystyczną. Największym walorem tego regionu są malownicze widoki dlatego warto tutaj poruszać się pieszo, jednak do innych miasteczek można dojechać kolejką, która biegnie głównie w skalistych wzgórzach. 

Najchętniej odwiedzanym elementem Riomaggiore jest Aleja Miłości, która swój kres ma w sąsiednim miasteczku – Manaroli. Miasteczko jest naprawdę maleńkie i można je zwiedzić nawet w godzinę, ale myślę, że urok i klimat tego miejsca zatrzyma Was tutaj na dłużej. 

Syrakuzy / Sycylia

Syrakuzy położone są w bardzo atrakcyjnym regionie południowo – wschodniej Sycylii. Architektura miasta jest niezwykle ciekawa, ponieważ łączy w sobie średniowieczne i gotyckie elementy z barokową nutą. Jednakże, na obecny stan miasta duży wpływ miało trzęsienie ziemi, które miało miejsce w latach 60 XX wieku. Z tego powody, obecnie w architekturze przeważają głównie elementy inspirowane bogatym, barokowym stylem. Podczas zwiedzania miasta, warto mieć na względzie, aby zobaczyć między innymi: amfiteatr rzymski i teatr grecki, Katakumby św. Jana, Stare miasto czyli Città Vecchia, park archeologiczny Neapolis oraz Kamieniołomy (Latomia del Paradiso). 

Czy dolce vita to tylko znane powiedzenie, tytuł czarującego filmu z 1960 roku, a może naprawdę tak właśnie wygląda życie we Włoszech? Zachęcam, abyście przekonali się o tym sami!

____________