Płaszcz na zimę. Jaki wybrać, żeby nie zmarznąć? - issue27.pl
 • MODA  • Płaszcz na zimę. Jaki wybrać, żeby nie zmarznąć?

Płaszcz na zimę. Jaki wybrać, żeby nie zmarznąć?

Wielkimi krokami zbliża się zima, a to oznacza, że nasze ulubione trencze i skórzane ramoneski lada moment wylądują gdzieś na końcu szafy, aby zrobić miejsce na cieplejszym okryciom wierzchnim. Teraz na pierwszy plan wchodzą zimowe płaszcze i to na nich się dzisiaj skupimy.

Jak znaleźć idealny płaszcz na chłodne dni i taki, który otuli swoim ciepłem?

Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi zaczynając od analizy najważniejszego elementu, czyli składu materiałowego. To właśnie on decyduje o tym, czy płaszcz będzie w stanie chronić przed niskimi temperaturami.

Nie jest tajemnicą, że ubrania wytworzone z naturalnych tkanin ogrzewają najlepiej, jednak mówiąc o takich, nie mamy na myśli tych pochodzenia roślinnego, np. wiskozy, lnu czy bawełny, gdyż one same w sobie nie izolują ciepła. W przypadku odzieży zabezpieczającej przed zimnem, ta z wełny i kaszmiru sprawdzi się najlepiej, ponieważ nie pozwoli nam zmarznąć, ani też nie przegrzejemy się w niej.

Jeśli spojrzymy na metkę płaszcza, najczęściej będzie ona przedstawiała mieszany skład. Nie da się osiągnąć pożądanego wyglądu materiału i jego konkretnych właściwości bez dodania odpowiednich włókien. Nie zapominajmy również, że większość płaszczy posiada podszewkę odpowiadającą za właściwie układanie się ubrania na sylwetce, a także ze względów estetycznych i praktycznych, ponieważ mniej się brudzi. Taka podszewka zazwyczaj wykonana jest z innego materiału niż wierzch płaszcza. Najlepiej, aby taką tkaniną była wiskoza, ewentualnie bawełna, które sprawią, że skóra będzie mogła „oddychać”.

Warto jednak poświęcić chwilę na dokładniejszą analizę proporcji w składzie materiału

Ile wełny znajduje się w płaszczu nazywanym przez producentów „wełnianym”? Czasami tyle, że nie wystarczyłoby na uszycie jednej pary skarpetek, a nawet takie ilości windują cenę do nieba, więc nie daj się zwieść nazwie i zwróć uwagę na skład.

Dodatkowe ciepło zapewni odpowiednia długość płaszcza

Długi, będzie zatem najlepszym wyborem, gdy w zimową porę zdecydujesz się ubrać sukienkę lub spódnicę. Jest to niebywały komfort! Dla tych z nas, które cieszą się niższym wzrostem, taka długość może okazać się jednak przytłaczająca i nieco obciążać sylwetkę, dlatego lepszym wyborem będzie długość do łydki.

Wybór odpowiedniego płaszcza nie należy do najprostszych. Marki oferują niezliczone modele w różnorodnych kolorach i wzorach, a nam pozostaje zdecydować, który finalnie pojawi się w naszej szafie, jednak teraz jesteś bogatsza o wiedzę, która pozwoli Ci wyselekcjonować naprawdę ciepły, a przy tym jakościowy płaszcz. I teraz już nie będziesz mogła narzekać na zimę.

_______

Autorka: Anna Wójciak