Tajniki aromaterapii - na czym polega? - issue27.pl
 • ZDROWIE  • WELL BEING  • Tajniki aromaterapii – na czym polega?

Tajniki aromaterapii – na czym polega?

 

Ostatnio, więcej uwagi przykładamy do swojego dobrego samopoczucia, zdrowia i strefy komfortu. Dbamy o wygodne ubranie, czy ładne dekoracje w domowym zaciszu, a wszystko to, aby stworzyć przyjemną atmosferę. Jest jeszcze jeden sposób, który staje się coraz bardziej popularny i sprawi, że praca na home office lub relaks będą o wiele przyjemniejsze. Mowa tutaj o aromaterapii i jej cudownym wpływie na nasze samopoczucie. Poniżej zebrałyśmy dla Was kilka podstawowych informacji na jej temat. 

#1

Jak sama nazwa wskazuje skupiamy się tutaj na prozdrowotnym działaniu konkretnych zapachów. Aromaterapia to jedna z form medycyny alternatywnej, która opiera się na wykorzystaniu olejków eterycznych poprzez inhalacje za pomocą specjalnych dyfuzorów, nawilżaczy powietrza czy klasycznych kominków aromatycznych. 

#2

Warto zwrócić uwagę na to, że sam olejek ma bardzo duże stężenie i może mieć działanie drażniące, dlatego jeśli korzystamy z klasycznego kominka należy stworzyć mieszankę wody i wybranego olejku. 

#3

Większość z dostępnych naturalnych olejków eterycznych ma działanie odprężające, jednak konkretne zapachy odpowiedzialne są również za uśmierzenie pewnych dolegliwości, jak na przykład: 

  • olejek z mięty pieprzowej – jest szczególnie polecany osobom, które mają problemy z górną częścią dróg oddechowych  
  • olejek pomarańczowy – ma działanie kojące, uspokajające. Zalecany jest osobom, które borykają się z bezsennością i zaburzeniami snu 
  • olejek różany – szczególnie polecany jest kobietom, ze względu na działanie łagodzące ból podczas menstruacji 
  • olejek lawendowy – ma działanie relaksujące, pomaga uporać się z bezsennością
  • olejek waniliowy – dzięki swoim naturalnie słodkim aromatom pozwala szybciej zasnąć 
  • olej z rozmarynu – głównie znamy tę roślinę jako przyprawę w kuchni, jednak ma ona wiele leczniczych właściwości. Olej z rozmarynu ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu świetnie sprawdzi jako sposób na udrożnienie górnych dróg oddechowych 

#4

Oczywiście olejki eteryczne mogą też być dobrą alternatywą dla klasycznych świec zapachowych czy kadzidełek. 

#5

Można stworzyć również własny olejek, ale jest jedna zasada – nie łączymy ze sobą zbyt dużej ilości zapachów. Najlepiej się ograniczyć maksymalnie do 5, z których stworzymy naszą kompozycję. 

#6

Olejki eteryczne można również dodawać do kąpieli, jednak należy pamiętać, aby nie łączyć ich z innym kosmetykiem, takim jak na przykład płyn do kąpieli. 

__________