Magiczny świat sztuki Piero Fornasettiego - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Magiczny świat sztuki Piero Fornasettiego

Magiczny świat sztuki Piero Fornasettiego

 

Piero Fornasetti jest przedstawicielem świata związanego ze wzornictwem i szeroko pojętym designem. Już od wielu lat uważa się go za jednego z najlepszych, włoskich artystów wszech czasów. Czym zachwyca sztuka Pana Fornasettiego? Co wpłynęło na rozwój jego popularności? Na te pytania odpowiem Wam poniżej.

Fornasetti to bez wątpienia człowiek wieku talentów. Przez całe swoje życie mieszkał w Mediolane, gdzie zajmował się grafiką, malarstwem, rzeźbiarstwem, ilustracją i dekoracją wnętrz. Tam też rozpoczął studia w Akademii Sztuki Pięknych, których oficjalnie nie ukończył. Piero został wyrzucony za brak podporządkowania się panującym tam zasadom. Następnie uczęszczał do Szkoły Przemysłu Sztuk Stosowanych w Castello Sforzesco. 

Na przestrzeni lat, Pierro zaprojektował ponad 11 tysięcy przedmiotów.  Były to głównie meble i ceramika utrzymane w klasycznych tonach, czyli czerni i bieli. Swoje dzieła zdobił motywami związanymi z tarotem, postacią Pierrota i wszelkiego rodzaju kombinacjami słońca i księżyca. Nie da się ukryć, że Fornasetti podczas tworzenia inspirował sie architektruą klasyczną. Oczywiście, nie można pominąć faktu, że jednym z najczęściej powtarzanych motywów przez Pierra był wizerunek pewnej zjawiskowej kobiety o imieniu Lina.

 

Na początku XX wieku, Lina Cavalieri została okrzyknięta najpiękniejszą kobietą świata w ówczesnych czasach.  Po raz pierwszy Pierro ujrzał diwę w jednym z archiwalnych, francuskich magazynów i zakochał się od pierwszego wejrzenia. Mimo faktu, że Lina już wtedy od dawna nie żyła to zostałą muzą Pierra. Klasyczna uroda włoskiej śpiewaczki od razu go oczarowała. Od tamtej pory, większość projektów Pierra była zdobiona właśnie wizuernkiem Liny, uwzględniając różne miny i grymasy twarzy. Stowrzył on aż 350 wariacji! Mimo tego, że Fornasetti zyskał większą sławę tuż przed śmiercią, to dodatki do wystroju wnętrz z podobizną i przenikliwym spojrzneiem Liny stały się jednymi z najbardziej pożądanych na świecie.

Bez wahania można stwierdzić, że Pierro Fornasetti wyznaczył nową ścieżkę we wzornictwie. Wszystkie projekty, które wyszły spod jego ręki były fantazyjne, oryginalne. Z pewnością nie możemy zarzucić im bezbarwnej przeciętności. 

Niesubordynacja Pierra z lat szkolnych całkowicie wpisała się w jego osobowość. Arysta nie chciał stworzyć znanej rozpoznawalnej marki, gdyż uważał, że „ludzie mają zwyczaj kupować metki, a nie rzeczy piękne”. Jego celem nie było osiągnięcie ponadprzeciętnego sukcesu, bo twierdził, że „artysta, któremu zależy na popularności, przestaje być artystą”. Do samej śmierci wiódł spokojne, skromne życie w rodzinnej Lombardii. Jego prace stały się bardziej rozpoznawalne tuż przed jego śmiercią, pod koniec lat 80 XX wieku. Co więcej, do dziś Włosi uważają Fornasettiego za jednego z najważnieszych artystów. 

Fornasetti stworzył swój własny designerski wszechświat, którego nie da się podrobić. Gdy spojrzymy, na którykolwiek z jego projektów, na pewno będziemy pewni, że wyszedł właśnie spod jego ręki. Dziś dzieło Piera kontynuuje jego syn – Barnaba Fornasetti i trzyma pieczę aby, tak jak za życia ojca, wszystkie rzeczy były robione ręcznie i z największą starannością.

Rosenthal Blog

____________