Vivienne Westwood - rewolucjonistka nowej fali w modzie - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Vivienne Westwood – rewolucjonistka nowej fali w modzie

Vivienne Westwood – rewolucjonistka nowej fali w modzie

 

Angielska projektantka odmieniła świat współczesnej, punkowej mody oraz tak zwanej “nowej fali”. Ma ponad 60 butików na całym świecie, a w 2006 roku została uhonorowana przez samą Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego. Słynna Vivienne Westwood w tym roku obchodzi swoje 80 urodziny!

Pokaz Vivienne Westwood na Paris Fashion Week, AW 2010/ livingly.com

Wczesne lata

Vivienne Westwood, a dokładnie Vivienne Isabel Swire urodziła sie 8 kwietnia 1941 roku w niewielkiej miejscowości Tintwistle. W wieku 19 lat, przeprowadziła się wraz z rodziną do Harrow, gdzie studiowała złotnictwo w Harrow Schol of Art. Po podjęciu pracy w fabryce rozpoczęła również naukę w college’u, a następnie uczyła się w szkole w północnym Londynie. W 1962 roku poznała swojego przyszłego męża Dereka Westwooda, którego bardzo szybko poślubiła. Na ceremonię Vivienne samodzielnie zaprojektowała i uszyła suknię ślubną. Niestety pierwsze małżeństwo projektantki nie trwało zbyt długo, rozpadło się po zaledwie 3 latach w 1965 roku, kiedy  Westwood poznała Malcolma McLarena – swojego drugiego męża oraz menagera punkowego zespołu Sex Pistols.

Pierwsze kroki w świecie mody

W 1971 McLaren i Vestwood otworzyli pierwszy sklep “Let It Rock”. Na samym początku można tam było dostać ubrania i dodatki inspirowane subkulturą Teddy boys, czyli w dandysowkim stylu.  W tym samym czasie, para projektowała również liczne kostiumy filmowe i teatralne. Po kilku latach działalności, Vestwood i McLaren podjęli decyzje o zmianie dotychczasowego profilu sklepu. Swoją ofertę poszerzyli o elementy z pornograficznymi nadrukami. W owych projektach został oczywiście wykorzystany punkowy styl. Z biegiem czasu, Westwood otwierała kolejne butiki, co wiązało się z wprowadzeniem bardziej urozmaiconej gamy produktów. W 1988 roku, Vivienne podjęła współpracę z austriackim projektantem Andreasem Kronthalerem, który kilka lat później został jej trzecim mężem.

Andreas Kronthaler dla Vivienne Westwood Jesień 1995/ Vogue Runway.

Obecnie, kolekcje Vivienne kojarzone są z szalonymi hasłami na koszulkach, ćwiekami, pinezkami czy lateksem. Z pewnością dzięki swojemu charakterystycznemu i awangardowemu stylowi projektantka zyskała wierne grono fanów jej twórczości. Poza tworzeniem mody, Vivienne od lat angażuje się w liczne akcje, które mają na celu ochronę praw człowieka oraz środowiska. Pojawiała się na wielu akcjach organizowanych przez PETA, a w 2015 roku wsparła kampanię Partii Zielonych. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o królowej punkowej mody to polecamy obejrzeć biograficzny dokument “Westwood: Punkówa, ikona, aktywistka” w reżyserii Lorny Tucker.

Vivienne Westwood, London Fashion Week Jesień 2020/ Livingly

 

independent.co.uk

Vievienne Westwood/ 5milesapp.com

________