Gwiazdy świata mody, które karierę zaczęły od stażu - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Gwiazdy świata mody, które karierę zaczęły od stażu

Gwiazdy świata mody, które karierę zaczęły od stażu

 

Czasem ciężko w to uwierzyć, ale najsławniejsi przedstawiciele świata mody swoją karierę w branży zaczynali właśnie od stażu. Jako młodzi i ambitni ludzie doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że szlifowanie umiejętności pod okiem specjalistów oraz uznanych osobistości pomoże im w dalszym rozwoju. Chociaż, nierzadko zdarza się, że zakres obowiązków na praktykach znacznie odbiega od tego, czym chcemy się zając w przyszłości, to warto docenić otrzymaną szansę, bo może stać się przepustką do upragnionego zawodu. Dziś przedstawiam Wam kilka znanych osób ze świata mody, które właśnie w taki sposób utorowały sobie drogę do sukcesu.

Karl Lagerfeld odbył staż u Pierre’a Balmain

Nawet mistrzowie muszą gdzieś zacząć, a dla spragnionego sławy Lagerfelda początkiem był staż u Pierre Balmain. Rozmawiając z uczniami paryskiej szkoły Sciences Po w 2013 roku, dyrektor kreatywny Chanel i Fendi przyznał: „Nigdy się nie uczyłem, ponieważ nie miałem na to czasu”. Na szczęście po wygraniu International Wool Secretariat w 1954 roku  – ramię w ramię z  Yves Saint Laurent oraz Colette Bracchi,  Balmain dostrzegł jego potencjał i zaoferował młodemu Lagerfeldowi staż.

Tom Ford był stażystą w Chloé

Utalentowany projektant oraz reżyser – Tom Ford, swoją modową przygodę rozpoczął podczas praktyk w Chloe. Co ciekawe, nie zajmował się projektowaniem, ale był pracownikiem niższego szczebla w biurze prasowym. Chociaż w wywiadzie dla Esquire powiedział, że jego praca polegała jedynie na „zawinięciu butów w bibułkę. Oznakowanie ich i umieszczenie z powrotem na półce na buty. To wszystko, co zrobiłem”, zainspirowało go to do skupienia się na modzie.

Kanye West w Fendi 

Nie wszyscy projektanci zaczynali karierę w branży, jako nastolatkowie. Kiedy Kanye West zaczął poważnie traktować swoje kwitnące imperium mody, postanowił uczyć się od najlepszych. W 2012 roku raper uprzejmie prześledził całą swoją modową podróż na Twitterze. W ponad 70 tweetach szczegółowo opisał, jak zaoferowano mu wcześniej posadę w Versace, jednak przez wiele miesięcy pracował pod przykrywką w Fendi i zakradł się do fabryki Giuseppe Zanottiego, aby nauczyć się projektować buty.  Kanye był bardzo zaangażowanym stażystą w Fendi. Rozmawiając z Hot 97 potwierdził, że pracuje tam na pełny etat. 

Stella McCartney i Alexander McQueen odbyli staż w Savile Row

Absolwenci prestiżowej, londyńskiej uczelni Central Saint Martin – Stella McCartney i Alexander McQueen, pracowali dla krawców na słynnej ulicy Mayfair – Savile Row. McQueen był praktykantem  u Anderson & Shepherd, zanim podjął studia magisterskie. Legenda głosi, że wszył napis „Jestem cipą” w podszewce garnituru przeznaczonego dla księcia Karola.

Natomiast Stella McCartney, po ukończeniu studiów spędziła lata obserwując krawca swojego ojca, Edwarda Sextona. To doświadczenie wpłynęło na jej zaangażowanie w kobiece krawiectwo. To nie była jej pierwsza praktyka zawodowa, jako nastolatka odbyła również staż u Christiana Lacroix.

Raf Simons odbył staż u Waltera Van Beirendoncka

Podobnie jak Karl Lagerfeld, Raf Simons nie był zainteresowany studiowaniem mody na uniwersytecie. Belgijski projektant wybrał wzornictwo przemysłowe. Pod koniec kursu musiał pracować w studiu projektowym, aby spełnić wymagania studiów. Młody Simons był już fanem Waltera Van Beirendoncka i desperacko chciał z nim pracować. Wiedząc, że nie ma dużego doświadczenia, sfałszował całe portfolio, aby wysłać je do swojego idola. Wśród jego fałszywych prac była m.in. fałszywa okładka i-D magazine. 

Nicolas Ghesquière odbył staż u Agnès B i Jean Paul Gaultier

Inny ambitny nastolatek, Nicolas Ghesquière obecnie pracujący w Louis Vuitton, spędził lato pracując dla Agnès B w Paryżu, gdy miał 15 lat. Nie mógł zrobić nic więcej niż obserwowanie, kopiowanie i robienie kawy, ale płacono mu w ubraniach, które były całkiem ekscytującą pensją dla nastolatka. Cztery lata później szlifował umiejętności pod okiem Jeana Paula Gaultiera: „Zaczęło się jako bardzo mała praca, robienie kawy i wyprowadzanie psów, w końcu robienie kolorowych kart i kserokopii, ale było to fascynujące”.

Ashley Olsen odbyła staż u Zaca Posena

Obie bliźniaczki Olsen podjęły się stażu, tuż po ukończeniu szkoły średniej, mimo że zarabiały setki milionów. Mary-Kate połączyła siły z fotografką Annie Leibovitz, podczas gdy Ashley zaczęła pracować dla Zaca Posena. W 2007 roku projektantka powiedziała PEOPLE: „Poszłam tam osobiście i zapukałam do drzwi, żeby dostać się na staż, czyli cztery kroki dalej niż większość stażystów. Miała tę motywację i to czyni kogoś wyjątkowym”. Projektant zwrócił uwagę na to, że Ashley Olsen wyróżniała się „perfekcjonizmem i elegancją”.