Jakie są rodzaje odżywek do włosów i co warto o nich wiedzieć? - issue27.pl
 • TRENDY  • Jakie są rodzaje odżywek do włosów i co warto o nich wiedzieć?

Jakie są rodzaje odżywek do włosów i co warto o nich wiedzieć?

 

Każda z nas marzy o pięknych, idealnie układających się włosach. Podstawą pielęgnacji powinny być odpowiednio dobrane szampon i odżywka, które utrwalą i pomogą osiągnąć pożądany efekt. Niestety, prawie każdej z nas zdarzyło się kupić kosmetyk, kompletnie nie spełniający swojego zadania. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować wybierając produkty tego typu. Dlatego właśnie poniżej przygotowałyśmy dla Was krótki poradnik, dotyczący rodzajów odżywek do włosów. Poznanie ich właściwości z pewnością pomoże Wam przy kolejnych zakupach!

1/ Odżywki proteinowe

Ten rodzaj odżywek przeznaczony jest do włosów zniszczonych, które w swojej strukturze mają liczne ubytki. Jej zadaniem jest uzupełnienie tych braków, dzięki czemu już po pierwszych zastosowaniach włosy zyskają na objętości. Niemniej jednak, warto mieć na uwadze, że nie należy ich stosować zbyt często. Takie działanie może prowadzić do nadmiaru protein przez co, włosy mogą stać się  sztywne i nieprzyjemne w dotyku.

Składniki, które mogą występować w odżywkach proteinowych to między innymi: hydrolizowane proteiny owsa, hydrolizowane proteiny ryżu czy hydrolizowane proteiny jedwabiu.

2/ Odżywki emolientowe

Emolienty są pewnego rodzaju olejami, silikonami, których zadaniem jest wytworzenie ochronnej powłoki na powierzchni włosów. Odżywki mają chronić ich strukturę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, wiatr czy zbyt ciepłe powietrze. Odżywki emolientowe są przeznaczone dla włosów suchych, zniszczonych i pozbawionych  naturalnego blasku. Osoby, które borykają się z problemem przetłuszczających się włosów powinny omijać ten typ odżywek, gdyż mogą one jeszcze bardziej pogorszyć stan włosów.

W składzie odżywek emolientowych warto zwrócić uwagę na zawartość: masła shea, oleju arganowego, czy olejku jojoba.

3/ Odżywki humektanty

Humektanty to składniki, które odpowiadają za odpowiednie nawilżenie włosów. Mają one również zdolność do pochłaniania wody. Tak, jak w przypadku odżywki proteinowej, ten typ kosmetyku również nie powinien być stosowany codziennie, jednak można połączyć te dwa typy i stosować je naprzemiennie. 

Składniki o działaniu nawilżającym to między innymi: aloes, miód, sorbitol, kwas hialuronowy czy gliceryna.

Przed wyborem odpowiedniego rodzaju odżywki warto poznać swój typ włosów pod względem porowatości. Taki test można wykonać w niektórych salonach fryzjerskich, oraz  w wersji online poprzez udzielenie odpowiedzi na kilka prostych pytań.

______