Problemy ze snem – przedstawimy kilka prostych sposobów na bezsenność - issue27.pl
 • TRENDY  • Problemy ze snem – przedstawimy kilka prostych sposobów na bezsenność

Problemy ze snem – przedstawimy kilka prostych sposobów na bezsenność

 

Zdrowy sen ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety, niektórzy z nas borykają się z problemem bezsenności. Jego niedobór, utrzymujący się przez dłuższy czas może nieść za sobą poważne konsekwencje. Trudności z koncentracją, zapamiętywaniem, brakiem energii i ogólnym złym samopoczuciem. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Poniżej przygotowałyśmy dla Was listę kilku prostych sposobów, które warto przetestować. 

1/ Zadbaj o swoje otoczenie.

Postaraj się usunąć z sypialni urządzenia, których kontrolki mogą świecić lub wydawać jakieś dźwięki. Sypialnia powinna być cicha i przytulna. Pamiętaj również o wywietrzeniu pomieszczenia przed snem.

2/Nie przejadaj się

Unikaj jedzenia obfitych i ciężkostrawnych posiłków tuż przed snem. Zwykle utrudniają one zasypianie, a także mogą wpłynąć na pogorszenie jakości snu.

3/Zdrowa rutyna zasypiania 

Regularny sen jest bardzo ważny, dlatego staraj się kłaść i wstawać o zbliżonych porach.

4/Zrezygnuj z laptopa i telefonu przed snem

Staraj się ograniczać korzystanie z laptopa czy telefonu tuż przed snem, gdyż emitowane przez nie światło zdecydowanie nie pomaga w szybkim i bezproblemowym zasypianiu.

5/Wyciszenie

Wieczorem postaraj się zregenerować przed kolejnym dniem pełnym obowiązków. Postaw na spa w domowym wydaniu, czytanie ulubionej książki czy słuchanie ulubionej playlisty.

6/Medytacja

To kolejny sposób na wyciszenie i lepszy sen. Wiele osób podchodzi do tego sceptycznie, ale pozytywny wpływ medytacji na zmagania z bezsennością został naukowo udowodniony.

7/Pamiętaj o sporcie

Po południu postaw na aktywność fizyczną, która dobrze wpłynie na kondycję i dodatkowo pomoże w szybszym zasypianiu. Pamiętaj jednak, aby unikać ćwiczeń tuż przed snem, gdyż mogą one pobudzić organizm, zamiast go uspokoić i wyciszyć.

8/Dobroczynne działanie ziół

Napary ziołowe, a szczególnie te z zawartością melisy, lawendy czy kozłka lekarskiego również pomagają w szybszym zasypianiu.

9/Zdrowa dieta

Tuż przed snem zrezygnuj z picia napojów z zawartością kofeiny, a także z alkoholu.

Powyższe porady mają jedynie charakter informacyjny i nie zastąpią konsultacji ze specjalistą. 

_____