Znaczenie SPF w pielęgnacji. Dlaczego używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest tak istotne? - issue27.pl
 • URODA  • PIELĘGNACJA  • Znaczenie SPF w pielęgnacji. Dlaczego używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest tak istotne?

Znaczenie SPF w pielęgnacji. Dlaczego używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest tak istotne?

Zapewne nieraz zastanawialiście się, co oznacza skrót SPF widniejący na opakowaniach kremów z filtrem. Te trzy litery to odniesienie do pochodzącego z języka angielskiego określenie tego rodzaju produktów – Sun Protection Factor, co po przetłumaczeniu daje nam wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Jest to miara tego, jak długo taki krem będzie ochraniał skórę przed promieniami ultrafioletowymi – UV. Celem takiej pielęgnacji jest ochrona przed promieniami UVA i UVB słońca. Są one niebezpieczne dla skóry ponieważ mogą powodować uszkodzenia słoneczne, wczesne starzenie i co najgorsze raka skóry. Na sklepowych półkach nie ciężko doszukać się rozmaitych kremów z różnymi poziomami SPF. Nieraz pewnie zastanawialiście się, jakie są między nimi różnice i które są najbardziej skuteczne. W poniższym artykule, postaram się omówić ten temat. 

Jakie są rodzaje promieni emitowanych przez Słońce?

Jak podaje artykuł na temat promieniowania UV opublikowany przez NSF Polar Programs UV Monitoring Network, słońce jest głównym źródłem promieni UV. 99% z  nich ma postać promieni ultrafioletowych, światła widzialnego i promieni podczerwonych. Promienie ultrafioletowe dzielimy na trzy kategorie; UVA, UVB i UVC. Taki podział wynika między innymi ze względu na ilość energii, jaką ma każdy typ pasma długości fal oraz ich wpływ na materię biologiczną. Te, które są najbardziej niebezpieczne dla ludzi to promienie UVC. Jednak naturalne promienie UVC nigdy nie przedostają się przez warstwę ozonową. Natomiast UVB wnikają w zewnętrzną warstwę skóry, a UVA mogą przenikać przez wiele warstw. To właśnie one są najpowszechniejszym rodzajem promieni UV.

Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych?

Istnieją dwa rodzaje filtrów SPF,  tworzą one filtr UV, którego zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwymi promieniami: mineralny i chemiczny filtr przeciwsłoneczny. Chociaż oba osiągają taki sam efekt końcowy, to używają różnych mechanizmów, aby osiągnąć swój cel.

Mineralne filtry przeciwsłoneczne 

Mineralne filtry przeciwsłoneczne osadzają się na powierzchni skóry i pełnią funkcję bariery, która odbija promienie UV od skóry. Z tego właśnie powodu ten rodzaj filtru jest skuteczny od razu po aplikacji. Jednak ma on także swoje minusy, trzeba je nakładać wiele razy w ciągu dnia, ponieważ nie wchłaniają się i ulegają ścieraniu.

Chemiczny filtr przeciwsłoneczny

Ten rodzaj filtra wnika w skórę, a następnie pochłania promienie UV. Po wchłonięciu promieni zamienia je w ciepło i uwalnia je z organizmu. Zaletą tego typu kremów jest to, że nie pozostawiają śladów na różnych odcieniach skóry. 

Jakie są rodzaje promieni emitowanych przez Słońce

Kupując krem ​​przeciwsłoneczny, wybranie odpowiedniego poziomu SPF może sprawić nie lada problem. Dlatego poniżej przygotowałam grafikę zgodną z Europejską klasyfikacją SPF: