Sztuka i kolory we wnętrzu - wiosenne dekoracje od DESA Home - issue27.pl
 • WNĘTRZA  • Sztuka i kolory we wnętrzu – wiosenne dekoracje od DESA Home

Sztuka i kolory we wnętrzu – wiosenne dekoracje od DESA Home

Nadeszła wiosna, a z nią chęć odświeżenia i wprowadzenia koloru do swoich wnętrz. Chcemy poczuć się lepiej, pełni energii i lepszego samopoczucia, a design może nam w tym pomóc. DESA Home, sklep ze sztuką i wzornictwem, oferuje niepowtarzalny asortyment unikatowych przedmiotów – starannie wybranych przez ekspertów DESA Unicum. Wiele z nich to obiekty, które do tej pory dostępne były wyłącznie w domach aukcyjnych lub w galeriach. Teraz można mieć je u siebie. 

Kolor i lekkość we wnętrzu

Czasem wystarczy jeden akcent, aby zmienić odbiór danej przestrzeni i to jak się w niej czujemy. Wiosna to ten moment, kiedy nabieramy chęci do działania, mamy ochotę na zmianę i drobne odświeżenie wnętrz po zimie. Intuicyjnie sięgamy po to, czego nam brakuje – mocne kolory i lekkie materiały. 

W Polsce szkło artystyczne produkowane było przez wybitnych twórców i rzemieślników. Jan Sylwester Drost i Eryka Trzewik-Drost związani byli od lat 60. z hutą w Ząbkowicach. Zainteresowali się szkłem prasowanym, w czasach kiedy w Polsce wciąż kontynuowano tradycje ciężkich odlewów z form. Dzięki rozwijaniu tej techniki ich projekty stały się nieregularne, asymetryczne, o zróżnicowanej grubości, mimo produkcji przemysłowej robią wrażenie formowanych ręcznie. Ich innowacje obejmowały również prace związane z barwieniem, zdołali uzyskać odcień intensywnej zieleni poprzez eksperymenty z żółcieniami i błękitami. Zbigniew Horbowy – jeden z najsłynniejszych projektantów w historii polskiego designu, którego prace znajdują się zarówno w prywatnych domach, jak i u kolekcjonerów oraz na muzealnych półkach. Jego pasją było szkło użytkowe projektowane na potrzeby produkcji seryjnej, ale tworzył również unikatowe formy artystyczne. Jest twórcą technologii “antico”, dwuwarstwowego szkła z gęstą zawiesiną pęcherzyków powietrza. Jego uczniem był Kazimierz Krawczyk, którego najbardziej znanymi projektami są wazony “Bałwanki” ze szkła sodowego barwionego w masie. Z kolei Czesław Zuber eksperymentował z ekspresją i formą, jego unikalne, rozrzeźbione projekty zaprojektowane są z rozmachem i niespotykaną wizją. Naczynia wszystkich twórców dostępne są teraz w DESA Home. 

Stylowe śniadanie wielkanocne 

Wielkanoc to dla wielu okazja do wspólnego rodzinnego spotkania i celebracji śniadania.  Równie ważne jak to, co na świątecznym śniadaniu podamy, jest to w jakiej oprawie. W DESA Home znajduje się cała gama naczyń i ceramiki, która sprawi, że nasz wielkanocny stół będzie wyjątkowy: zestawy talerzy z Zakładów Porcelany Stołowej „Ćmielów”, talerze dekoracyjne, patery, dzbanki, filiżanki czy wazy. Na deser kultowe serwisy kawowe zaprojektowane przez Wincentego Potackiego, Lubomira Tomaszewskiego czy Józefa Września. Nic tak nie udekoruje stołu jak wiosenny bukiet kwiatów w pięknym wazonie – czy nowoczesnym o geometrycznej formie jak projekty Danuty Duszniak, czy w opływowym o organicznej formie jak w projektach Wiesławy Gołajewskiej. 

Dzień Sztuki z Edwardem Dwurnikiem

15 kwietnia cały świat obchodzi Dzień Sztuki, z tej okazji DESA Home wspominając urodziny Edwarda Dwurnika przygotowuje nowości – do obecnych w ofercie obrazów i inkografii artysty dochodzą rysunki. To niezwykła okazja do bezpośredniego zakupu dzieł jednego z najbardziej znanych i barwnych polskich artystów współczesnych. Tworzył rozbudowane malarskie serie, między innymi zaczęty w latach 60. cykl „Podróże autostopem” – pozbawione horyzontu krajobrazy z lotu ptaka, na których dużo się dzieje, przepełnione różnorodnymi motywami i humorystycznymi sytuacjami. W kolejnych dekadach tworzył cykle „Błękitne miasta”, „Diagonalne”, „Błękitne” i „Wyliczanka”, również serie rysunków i malarskiej abstrakcji. W DESA Home znajduje się blisko 50 prac artysty z różnych okresów twórczości artysty, wśród nich „Meni”, „Suwałki”, „Białystok”, „Mogielnica”, czy „Galicja”.  

W ofercie DESA Home sztuka zajmuje specjalne miejsce, każdy znajdzie coś dla siebie, od XIX wieku aż do dziś. To sztuka nadaje wnętrzom unikalnego charakteru i niepowtarzalności. Wśród nowości również prace malarskie Zbigniewa Rogalskiego, Rafała Bujnowskiego, Tomasza Ciecierskego czy Jarosława Modzelewskiego.

_____

Treść i zdjęcia: materiał partnera