Cichy luksus we wnętrzach - styl, który nie wyjdzie z mody - issue27.pl
 • TRENDY  • Cichy luksus we wnętrzach – styl, który nie wyjdzie z mody

Cichy luksus we wnętrzach – styl, który nie wyjdzie z mody

 

Cichy luksus stał jest ostatnio niezwykle popularnym trendem w modzie. Zawładnął światem i podobnie jak większość pojawiających się kierunków z branży fashion, wywodzących się z mediów społecznościowych, również i ta koncepcja wkrada się także do naszych wnętrz. Czym różni się od pozostałych trendów? W tym miejscu warto podkreślić, że ma bardziej metodyczne i strategiczne podejście do kompletowania elementów, które przetrwają więcej niż jeden sezon. W zasadzie można stwierdzić, że cichy luksus jest całkowitym przeciwieństwem pojęcia trendu.

Cały ten koncept skupia się na intencji i dyscyplinie. Zamiast impulsywnego kupowania dowolnego produktu, pasującego do najnowszego trendu, celem jest dokonywanie mniejszej liczby zakupów i priorytetowe traktowanie prawdziwych elementów inwestycyjnych, które przetrwają lata. Jeśli więc jesteś gotowa na przemyślaną aranżację wnętrza, to przeczytaj dalszą część tekstu, żeby dowiedzieć się, jak wykorzystać cichy luksus w swoim domu.

Czym jest cichy luksus?

Jest ekskluzywny, ale też klasyczny, ciepły i zachęcający. Wyróżnia go nieprzesadne wyrafinowanie oraz brak ostentacyjności.  Jest to zdecydowanie bardziej skromna estetyka, obejmująca ziemiste tonacje, stonowane palety barw, naturalne tekstury, oraz wysokiej jakości zrównoważone materiały. Ogólne wrażenie tego stylu daje poczucie swobodnej elegancji.

Wnętrza zaaranżowane w klimacie cichego luksusu są pewnego rodzaju oazą, która daje właścicielom ukojenie, wtedy, kiedy pragną przerwy od zgiełku, skupiając się na relaksie i regeneracji. Trend ten stawia dobre samopoczucie na pierwszym miejscu. Jednym z jego głównych celów jest stworzenie środowiska, które w naturalny sposób ułatwia odstresowanie i odprężenie. Pełni rolę sanktuarium, które zachęca do przebywania w nim oraz mieszkania, bez poczucia nadmiernego bogactwa.

Jak uzyskać ten efekt we wnętrzu?

1.Celuj w równowagę

Cichy luksus to strategiczna gra równowagi. Wybierane przedmioty i elementy powinnny być atrakcyjne, ale nie przytłaczające w stosunku do innych detali znajdujących się w pomieszczeniu. Ta estetyka skupia się na spójności oraz subtelności.

2.Dekoracja przedmiotami jedynymi w swoim rodzaju 

Równie ważne jest, aby przedmioty, które wybierasz, były unikalne lub wykonane na zamówienie. Częścią tego, co sprawia, że cichy luksus jest tak niepowtarzalny,  jest oryginalność detali w Twojej przestrzeni. Porzuć więc zakupy w w dużych sklepach, unikaj aranżowania przestrzeni wzorując się na tych samych instagramowych zdjęciach i zacznij przygodę z vintage shopami, antykami oraz pchlimi targami w poszukiwaniu przedmiotów jedynych w swoim rodzaju. Oprócz znajdowania unikalnych elementów, wykażesz się także oszczędnością oraz troską o środowisko – kupując rzeczy z drugiej ręki.

3.Spokoje kolory w palecie barw

Zamiast odważnych tonów, postaw na kolor bazowy w ciepłym, neutralnym odcieniu oraz delikatnych nutach bieli. Detale utrzymane w bogatych ziemistych odcieniach, takich jak szałwia, oliwka, czy mosiądz zapewnią delikatną różnorodność w postaci mile widzianego uderzenia koloru.

Westwing/ Westwing.pl

4.Mieszaj i dopasowuj różne style

Uzyskanie eleganckiego wyglądu bez wysiłku, to zabawa różnorodnością, różnymi stylami oraz dopasowanie elementów z  odmiennych kierunków aranżacyjnych.  Swoboda wdrażania wyselekcjonowanej kombinacji rozmaitych motywów, materiałów i sylwetek jest tym, co odróżnia cichy luksus od innych tendencji w wystroju wnętrz. Unikaj wybierania zestawów mebli lub wszelkich dekoracji, które są za zbyt dopasowane do siebie. Zamiast tego, poszukaj przedmiotów o unikalnym charakterze, które stworzą dynamiczną, ale harmonijną przestrzeń.

5.Ukłon w stronę natury

Inną kluczową cechą cichego luksusu jest sięganie po naturalne elementy, aby nadać przestrzeni “ciepła”. Wiszące rośliny, drzewka doniczkowe, półki na książki z “żywymi” krawędziami i rattanowe oprawy oświetleniowe. Takie przedmioty zrównoważą meble lub dodatki o bogatszej formie, tworząc interesującą dychotomię, która wydaje się luksusowa, ale przystępna.