NoBrows - moda na brwi, bez brwi! - issue27.pl
 • URODA  • MAKEUP  • NoBrows – moda na brwi, bez brwi!

NoBrows – moda na brwi, bez brwi!

 

Mówi się, że oczy są oknem duszy, a brwi są ich ramą. Jeszcze niedawno podziwialiśmy i zachwycaliśmy się bujnymi brwiami Cary Delevinge. Obecnie gęste i bujne włoski odchodzą w zapomnienie. Przyszedł czas na brwi z lat 2000, czyli trend zwany NoBrows!

Y2K w pełni

Inspiracje modą lat 2000 widać nie tylko w ubraniach, ale także w wyglądzie i makijażu. Pierwsze przebłyski trendu na cienkie brwi pojawiły się już w 2018 roku, kiedy w takiej odsłonie podziwialiśmy Rihannę się na okładce brytyjskiego wydania Vouge. Mocne, czerwone usta, brązowe smokey eyes i cienkie, wysoko zarysowane brwi. Już wtedy pojawiły się mieszane emocje, co do wyglądu celebrytki. Mimo to, inspiracje Pamelą Anderson, czy Gwen Stefani z okresu Y2K coraz częściej goszczą na ulicach. Obecnie trend ten jest widoczny u Alexy Demie, Belli Hadid czy Kendall Jenner. 

Rihanna, Vogue UK

Burza w internecie

Cienkie brwi wywołały mieszane emocje u internautów. Jednak trend na totalny brak ramy twarzy, zszokował ludzi jeszcze bardziej. Utlenione do koloru skóry lub przykryte podkładem włoski, mogliśmy zauważyć na twarzach modelek i modeli podczas pokazów wiosna-lato 2023, m.in u Victorii Beckham, czy Vivienne Westwood. Trend wzbudził wśród internautów silnie skrajne emocje. „Oszpecające”, „brzydkie”, a jednocześnie „zachwycające”. Aktywni obserwatorzy są nierówno podzieleni. Większość z ich wyraża dezaprobatę, w stosunku do najnowszego trendu. Wydawałoby się, że poszanowanie inności i indywidualności jest na porządku dziennym. Burza w komentarzach potwierdza jednak, jak silnie jest zakorzeniony w nas konkretny kanon piękna. 

Bella Hadid/ Vivienne Westwood

Nowa miłość gwiazd

Celebryci pokochali najnowszy trend. Maisie Williams, gwiazda „Gry o tron”, po zakończeniu serialu zdecydowała się na zmianę swojego wizerunku. Zmieniła kolor włosów oraz brwi na platynowy blond. Jej styl kojarzony z estetyką gothcore i delikatna uroda stworzyły ciekawą mieszankę, która definitywnie robi wrażenie. W ślady aktorki poszły także inne gwiazdy. Kim Kardashian z utlenionymi brwiami pojawiła się na okładce wrześniowego wydania „Interview”. Doja Cat zdecydowała się nawet na zgolenie włosków. Zmiana piosenkarki nastąpiła w sierpniu, gdy celebrytka postanowiła zgolić swoje włosy na głowie. Do fanek wybielonych brwi należy także Madonna czy Lady Gaga. 

Twarz na królewską miarę

Niektórzy upatrują inspirację na brak brwi w wyglądzie Królowej Elżbiety I. W XVI wieku śmietanka towarzyska lansowała wysokie czoło. Kobiety skubały brwi, aby ich twarz wydawała się dłuższa i szczuplejsza. Dawało im to poczucie wyższości i dumy. Nie da się ukryć, że brak brwi optycznie zmienia proporcje naszej twarzy. Wydłuża czoło i sprawia, że nasza mimika staje się bardziej neutralna. Niektórzy uważają, że twarz nabiera wtedy kosmicznego wyglądu, kojarzonego ze znaną estetyką metawersu.

No brows – dla kogo?

Cienkie brwi lub ich brak są ukłonem dla osób, które o gęstych włoskach na twarzy mogą pomarzyć. Dodatkowo osoby uwielbiające makijaże oczu, będą miały więcej przestrzeni na twarzy. Dzięki temu wyjdą poza ramy i z łatwością będą mogły dać upust swojej kreatywności.

Czy ten trend przejdzie do mainstreamu?

Ciężko powiedzieć, patrząc na negatywne opinie ludzi. Z drugiej strony historia, której jesteśmy świadkami nie raz ukazała nam przewrotny rozwój wydarzeń. Często coś co z początku rodziło duże kontrowersje, po czasie stawało się hitem, pożądanym przez każdego. Warto podkreślić, że jeśli zdecydujemy się na „brak brwi”, to nie musimy golić włosków, czy wyskubywać ich pęsetą. Pożądany efekt z łatwością uzyskamy wykorzystując podkład czy korektor. Innym sposobem jest bezpieczne rozjaśnienie włosków, które możemy wykonać np. u naszego fryzjera.

Nie da się ukryć, że najnowszy trend jest kontrowersyjny. Zmienia on całkowicie wyraz naszej twarzy. Sprawia, że zostaje ona pozbawiona emocji i staje się neutralna. Mimo tego, nie da się przejść obojętnie obok osoby „bez brwi”. Wygląd jej twarzy zwraca uwagę i budzi w odbiorcy różne emocje. Za to głównie, projektanci pokochali ten trend. 

____

Autorka: Julia Gawłowska