Y2K is BACK. Wielki powrót lat 2000. w modzie - issue27.pl
 • MODA  • Y2K is BACK. Wielki powrót lat 2000. w modzie

Y2K is BACK. Wielki powrót lat 2000. w modzie

 

Modę Y2K pamiętamy z teledysków Britney Spears, Beyoncé czy Rihanny. Wielu ten styl kojarzy się z kiczem. Obecnie, moda popularnie nazywana Y2K stała się główną inspiracją dla wielu projektantów, co można było zauważyć podczas ostatnich pokazów m.in. u Miu Miu, Blumarine, czy Marca Jacobsa.

Lata 2000 charakteryzowały się w modzie ogromną różnorodnością. Zauważalny miks trendów powodowała m.in. globalizacja. Modę lat dwutysięcznych obecnie określamy jako Y2K. Wyrażenie początkowo definiowało błąd komputerowy, z czasem jednak zaadaptowało się jako definicja tej estetyki.

Definicja inspirowana technologią

Y2K to termin, który wyraża wizualną manifestację zabawnego i technologicznie utopijnego roku 2000. Społeczeństwo połowy lat 90 bawiło się trendami, było podekscytowane i pełne optymizmu nowych zmian. Motywem przewodnim stał się futuryzm oraz rozwój technologii. Dominowały takie odcienie, jak lodowaty błękit, srebro, biel i czerń, a także metaliczne tkaniny, półprzezroczyste materiały oraz błysk w każdej możliwej wersji.

Moda w latach 2000.

Inspirowano się także kinowym hitem –  „Matrixem”. Dlatego też chętnie sięgano po skórzane ubrania i tzw. szybkie okulary przeciwsłoneczne. Dużą popularnością cieszyła się także odzież robocza, do której możemy zaliczyć workowate spodnie cargo. Na początku XXI wieku ze względu na problemy społeczno-polityczne tj. wojnę w Iraku, pierwotna fala stylu Y2K uległa zmianie. Utopijne, futurystyczne wizje społeczeństwa zniknęły. Styl Y2K został zmuszony do odejścia. Schował się w cieniu bardziej realistycznej przyszłości, w którą wtedy wkraczał świat. Było tak przez długi czas, aż do momentu, gdy pojawił się ponownie rok temu. 

Oops…WE do it again

Jednym z topowych trendów okresu lat 2000 był jeans. Na ulicach górowały oversizowe kurtki, szerokie spodnie, krótkie topy i wiele innych elementów garderoby. Miłośniczki wysokiego stanu nie będą zadowolone, ale głównym krojem spodni noszonych w tamtym okresie były biodrówki. Obecnie chętnie noszone przez Bellę Hadid, czy Dua Lipe. Inne popularne wtedy spodnie to dzwony z wysokim stanem. Oprócz tego, królowały total looki. Czym one są? W tym miejscu warto przywołać kultowe, jeansowe stylizacje Britney Spears i Justina Timberlake’a, które zrobiły niemałą furorę, podczas rozdania American Music Awards. Ich kreacja wzbudziła wiele pozytywnych reakcji, 20 lat temu. Obecnie na ulicach coraz częściej można dostrzec jeansowe zestawienia. Niski stan widoczny jest, nie tylko w spodniach ale także w spódniczkach. Ta część garderoby, w wersji ultramini nosiły gwiazdy, takie jak: Christina Aguilera, Fergie, czy Paris Hilton. Oprócz tych kultowych elementów, projektanci przedstawili na pokazach różnego rodzaju crop topy oraz przylegające kardigany. Dopasowane sweterki lansowała uwielbiana przez fashionistki, marka House of Sunny oraz Rouje.

Dodatki w stylu Y2K

Dodatki w postaci butów, fryzury czy makijażu nadają naszej stylizacji charakteru, która jest nie do podrobienia. Moda Y2K obfitowała w urocze, lekko kiczowate oraz błyszczące elementy. Dżety, cekiny i brokat były na porządku dziennym. Znajdowały się na ubraniach, torebkach, a nawet okularach przeciwsłonecznych. Kaczuszkowy obcas, popularny w poprzednim sezonie musi zrobić miejsce masywnym chodakom i klapkom na platformie. Najnowsza kolekcja Bottegi Venetty posiada charakterne mule na obcasie, które idealnie wpisują się w modę Y2K. Kolejnym nieodłącznym elementem stylu lat 2000 są okulary przeciwsłoneczne. Modele o wąskich, kwadratowych szkłach widzieliśmy już w poprzednim sezonie. Trend tych okularów nadal się utrzymuje, natomiast zostaje poszerzony o tzw. szybkie okulary, inspirowane futuryzmem. Oprócz tego królują kolczyki koła, plastikowa, kolorowa biżuteria oraz klamry do włosów w zabawnych kształtach.

Makeup 

Jeśli chodzi o makijaż to króluje błyszczący metaliczny cień na powiekach, a na włosach dziewczęce, mini warkoczyki. Słodkie, a zarazem tandetne dodatki widoczne są obecnie, w każdej sieciówce. Trend na modę Y2K nie zwalnia, a projektanci nadal chętnie inspirują się poprzednimi stylizacjami okresu lat 2000. Miłośnikami tego stylu są głównie nastolatki i młodzi dorośli z generacji Z. Pytanie jakie mi się nasuwa, czy moda lat 2000 utrzyma się jeszcze w następnych sezonach?

___

Autorka: Julia Gawłowska