Jak czyścić biżuterię? Praktyczny poradnik - issue27.pl
 • MODA  • FASHION NEWS  • Jak czyścić biżuterię? Praktyczny poradnik

Jak czyścić biżuterię? Praktyczny poradnik

 

Biżuteria jest wisienką na torcie każdej stylizacji. W zależności od wybranych modeli, dzięki niej możesz uzyskać upragniony efekt. Klasyczny styl najlepiej podkreślić za pomocą prostych kolczyków oraz delikatnego łańcuszka. Inną opcją jest wybór wyrazistego naszyjnika oraz równie rzucających się w oczy pierścionków. Możliwości jest wiele, jednak w zdecydowanej większości przypadków najchętniej sięgamy po ulubione detale. Niestety z czasem oraz większym zużyciem ukochane błyskotki zaczynają tracić swój blask. Pod wpływem wilgoci, kwasów i olejów zachodzą reakcje powodujące matowienie. Na szczęście istnieje bardzo bezpieczna, skuteczna i naturalna metoda, dzięki której odzyskasz dawny blask akcesoriów – dzielimy się nią poniżej.

Zanim przejdziemy do właściwego procesu czyszczenia, zbierzmy niezbędne materiały. Oto, czego będziesz potrzebować:

  • Ciepła woda
  • Miękka tkanina
  • Szczoteczka do zębów z miękkim włosiem
  • Folia aluminiowa
  • Łyżka sody oczyszczonej
  • Sok z cytryny
  • Ściereczka do polerowania

Instrukcja:

Krok 1: Przygotuj roztwór czyszczący

Zacznij od stworzenia roztworu czyszczącego, który usunie nalot z biżuterii. Rozpocznij od wyłożenia małej miski folią aluminiową. Ta foliowa wyściółka usprawni proces czyszczenia i sprawi, że biżuteria nie wyblaknie.

Krok 2: Dodaj ciepłą wodę i sodę oczyszczoną

Napełnij miskę wyłożoną folią aluminiową ciepłą wodą – pamiętaj, że woda nie może być gorąca.  Następnie dodaj łyżkę sody oczyszczonej do wody i delikatnie mieszaj, aż się rozpuści. Soda oczyszczona działa jak naturalny środek czyszczący i pomaga usunąć naloty na biżuterii.

Krok 3: Namocz biżuterię

Następnie ostrożnie umieść zmatowiałe biżuterię w misce, upewniając się, że są całkowicie zanurzone w roztworze czyszczącym. Najlepiej, aby moczyć biżuterię przez co najmniej 10 minut. Podczas moczenia reakcja chemiczna między sodą oczyszczoną, wodą i nalotem pomoże rozluźnić nagromadzenie.

Krok 4: Delikatnie wyszoruj

Po namoczeniu, użyj czystej szczoteczki do zębów z miękkim włosiem i delikatnie wyszoruj biżuterię, zwracając szczególną uwagę na wszelkie szczegóły lub trudno dostępne miejsca. Połączenie sody oczyszczonej i włosia szczoteczki skutecznie usunie rozluźniony nalot już przy bardzo lekkim ruchu szorującym.

Krok 5: Opłucz i wysusz

Gdy wyszorujesz biżuterię, dokładnie wypłucz ją letnią wodą, aby usunąć resztki roztworu czyszczącego. Aby zachować szczególną ostrożność, możesz użyć sitka lub zatkać zlew. To zapobiegnie przypadkowemu ześlizgnięciu się biżuterii do odpływu. Po zakończeniu płukania wytrzyj biżuterię do sucha miękką ściereczką, upewniając się, że cała wilgoć zniknęła.

Krok 6: Sok z cytryny dla dodatkowego połysku (opcjonalnie)

Ten krok nie jest obowiązkowy, ale jeśli naprawdę chcesz mieć pewność, że połysk pozostanie nienaruszony, sugerujemy, abyś to zrobiła! Zanurz miękką szmatkę w świeżym soku z cytryny i delikatnie przetrzyj nią biżuterię. Kwas cytrynowy zawarty w soku z cytryny pomaga usunąć uporczywe naloty, które nie do końca znikają po zanurzeniu w roztworze i sprawią, że biżuteria wygląda na pięknie odświeżoną.

Krok 7: Końcowe polerowanie

Aby nadać swojej biżuterii blask, użyj ściereczki do polerowania, najlepiej taką, która jest dedykowana czyszczeniu metali szlachetnych i biżuterii. Delikatnie przetrzyj szmatką biżuterię, aby wydobyć jej naturalny połysk i usunąć wszelkie pozostałości. Voila! Twoją biżuteria powinna wyglądać jak nowa.