Martin Margiela – tajemnicza ikona świata mody
Nieobecny artysta, tajemniczy wizjoner – takimi słowami określany jest Martin Margiela, czyli jeden z najbardziej znanych projektantów w świecie mody. Anonimowość, dekonstrukcja powszechnie znanych modeli ubrań, wprowadzenie „zwykłych” kobiet na arenę wybiegów, to właśnie zasługi Margieli. W tym artykule przybliżymy Wam historię fenomenu projektanta!
Martin Margiela ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. W roku 1982 jego talent został doceniony przez wybitnego Jeana Paula Gaultiera, dzięki któremu przeniósł się do Paryża, aby pracować u boku mistrza. Młody, belgijski projektant był asystentem przez kilka lat, aż do roku 1988, kiedy wraz z Jenny Meirensem pokazał swoją pierwszą, autorską kolekcję “ready to wear”. Rok później, Margiela otworzył markę sygnowaną swoim nazwiskiem, a za obecność dziennikarzy na jego pierwszym pokazie, odpowiedzialny był między innymi właśnie Gaultier.
Margiela znany jest ze swoich nieszablonowych projektów, wychodzących poza wszelkie stereotypy i utarte formy. Kolekcje budowane są na bazie kontrastowych zestawień, mocnych, asymetrycznych cięć. Obszerne peleryny, marynarki z ostrymi, lekko stożkowymi wykończeniami na ramionach, sukienki o balonowym kroju – te elementy można uznać za pewną charakterystyczną dominantę. To właśnie wśród jego kolekcji znalazły się między innymi płaszcze stworzone z peruk czy popularne buty, które przypominają wielbłądzie kopyto.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ubrania nie nadają się do noszenia, a jest wręcz przeciwnie ! Margiela zgromadził wokół siebie wielu wielbicieli swoich kolekcji.
Niezależnie od pokazu, wszystkie modelki miały na twarzach maski, które odwracały uwagę od ich tożsamości, a widzowie skupiali się wyłącznie na kolekcji. Był to pewnego rodzaju znak rozpoznawczy Margieli. Dodatkowo, część pokazów odbywała się w dość nietypowych miejscach, na przykład w wagonie metra czy na placu zabaw.
Martin Margiela bardzo dbał o zachowanie swojej prywatności i anonimowości. Już od samego początku kariery stronił od wszelkiego rodzaju sesji zdjęciowych, udzielania wywiadów, a nawet ukłonów na zakończenie pokazów. Wielu specjalistów od wizerunku i public relations twierdziło, że był to trik, który poprzez tajemniczość, miał wzbudzać jeszcze większe zainteresowanie brandem.
W październiku 2009 roku ogłoszono, że Martin Margiela niestety zrezygnował z funkcji dyrektora kreatywnego Maison Martin Margiela. Od tego czasu, artysta poświęca się sztuce, a w szczególności rzeźbie i malarstwu.
Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o życiorysie i karierze Martina Margieli to polecam film dokumentalny “Margiela o Margieli” w reżyserii Reinera Holzemera. Co ciekawe, główną narrację prowadzi sam Margiela!
____________
Zdjęcia: Pinterest/ Vogue