5 pomysłów, gdzie spędzić wakacje 2017 - issue27.pl
 • PODRÓŻE  • 5 pomysłów, gdzie spędzić wakacje 2017

5 pomysłów, gdzie spędzić wakacje 2017

Poszukiwanie miejsca na idealne wakacje, to dla niektórych nie lada zagwoztka. Po wielu godzinach poszukiwania, połączonym z natłokiem informacji (szczególnie internetowych), poddajemy się i decydujemy zorganizować wypad w okolice, w których już byliśmy i dobrze znamy lub w ogóle rezygnujemy z wyjazdu.  Uznajmy, że oba pomysły to okropne marnotrawstwo, szczególnie, że cały świat, ze wszystkimi urokliwymi zakątkami czeka na odkrycie! Poniżej znajdziecie zestawienie 5 krajów/ regionów, które po prostu trzeba odwiedzić.

1.Peru, Lima

Stolica i zarazem największe miasto Peru, położone nad Oceanem Spokojnym. Liczba mieszkańców to około 8 milionów. Lima nazywana jest często przez turystów miastem kontrastów, wynika to z tego, że z jednej strony znajdziemy tam zabytkowe, kolonialne centum, w pobliżu Plaza de Armas (wpisane na listę zabytków UNESCO), postępową dzielnicę Miraflores, a z drugiej, u wybrzeży oceanu slumsy, warto jednak nie zrażać się tym, ponieważ Lima, ma wiele ciekawych zabytków, które łączą w sobie bogactwa nieco tajemniczej przeszłości i kolonialne wpływy. Największe zabytki; katedra, Pałac Wicekrólów, Pałac Rządowy znany jako Dom Pizarra i Zarząd Miejski w siedzibie Cabildo, gdzie zachowany jest słup z brązu z XVII wieku.

Plaza de Armas, źródło: commons.wikimedia.org

Miraflores beach, źródło: commons.wikimedia.org

2. Kanada, Park Narodowy Banff

Najstarszy w kraju, założony w 1885 roku, najbardziej znany Park Narodowy w Kanadzie oraz najczęściej odwiedzany w Ameryce Południowej. Położony w południowo- zachodniej części Alberty, w obrębie Gór Skalistych. Na jego terenie znajduje niesamowite bogactwo natury; piękne górskie jeziora m.in. Moraine, Louise, Payto, gorące źródła a także wspaniałe stoki. Park zamieszkuje wiele rodzajów dzikich zwierząt tj. grizzli, rysie, pumy, czy kozły śnieżne. Można uprawiać tam wiele dyscyplin sportowych; narciarstwo, golf , wspinaczkę oraz jazdę konną.

Jezioro Moraine, źródło: commons.wikimedia.org

Jezioro Minnewanka, źródło: By Gorgohttps://commons.wikimedia.org/

3. Nowa Zelandia, Wyspa Południowa

Wyspa Południowa jest największą wyspą Nowej Zelandii, położona jest pomiędzy Morzem Tasmana a Oceanem Spokojnym, od Północnej Wyspy oddziela ją Cieśnina Cooka. Wyspę charakteryzuje ogromne bogactwo krajobrazu, niesamowite plaże, ośnieżone szczyty gór, lodowce, lasy deszczowe z wodospadami wpadającymi w głębokie fiordy. Główny ośrodek miejski regionu, to utrzymane w angielskim klimacie Christchurch.

Jezioro Wakatipu, Źródło: Autor: Donaldytong Wikimedia Commons

 

4. Oman

Azjatyckie państwo, leży na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską, w zachodniej części kraju znajduje się największa pustynia świata – Ar-Rab-al-Chali. Najpopularniejsza turystycznie  jest Szarkijja, czyli miejsce, gdzie znajdują się piaszczyste plaże, ciepła woda i niezapomniane widoki – istna uczta dla leniuchów. Inne atrakcje turystyczne to przede wszystkim stolica Omanu, czyli Maskat, jego najsłynniejsze zabytki to; Sultan Qaboos Grand Mosque, Al Jalali Fort oraz muzeum Bait Al Zubair.

Oaza na pustyni w Omanie, źródło: commons.wikimedia.org

5. Bali

Indonezyjska wyspa, leżąca w Archipelagu Wysp Sundajskich. Niezwykła kultura i zapierające dech w piersiach krajobrazy sprawią, że ten, kto raz odwiedzi to miejsce, już nigdy go nie zapomni. Najpopularniejszymi ośrodkami turystycznymi są: Ubud, czyli kulturalna stolica wyspy. Znajdują się tu starożytne świątynie, muzea, tętniące życiem restauracje i bary. Ubud leży w południowej części Bali, w otoczeniu pól ryżowych i gęstych lasów. Pozostałe ośrodki turystyczne; Kuta, czyli surferski raj; tysiące wielbicieli fal przybywa licznie do tego ośrodka, ze względu na dobre warunki do surfowania.

Basen w Ubud, źródło: Lasthib (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons

Pola ryżowe, Ubud, Bali, źródło; Michelle Maria [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

POST A COMMENT

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.